کد خبر:65330
پ
۱

کارت اعتباری سی‌ان‌جی جایگزین یارانه نقدی شود

رییس انجمن صنفی سی‌ان‌جی کشور جایگزینی کارت اعتباری سی‌ان‌جی به جای یارانه نقدی را خواستار شد.

رییس انجمن صنفی سی‌ان‌جی کشور جایگزینی کارت اعتباری سی‌ان‌جی به جای یارانه نقدی را خواستار شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، «اردشیر دادرس» در نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران افزود:

با تعدیل و تعیین قیمت واقعی سی‌ان‌جی به قیمت مصارف خانگی و تجاری برای مصارف حمل و نقل عمومی و پرداخت اعتباری گاز به میزان ۴۵۰ متر مکعب به جای یارانه نقدی، ۴۵ هزار تومان برای ۴ میلیون دستگاه خودرو جایگزین ‌می‌شود.

وی افزود:

به عنوان یک راهکار اجرایی، پیشنهاد ‌می‌شود از دو امتیاز «دریافت یارانه نقدی» و «دریافت سهمیه سوخت» تنها یک مورد به خانوارها تعلق گیرد. به عبارت دیگر، نباید به خانوارهایی که سهمیه سوخت استفاده ‌می‌کنند و سالانه بین ۲ تا ۵ میلیون تومان یارانه بنزین به نسب خودروهای کم‌ مصرف و پر مصرف دریافت ‌می‌کنند، یارانه نقدی پرداخت شود.

دادرس گفت:

در حال حاضر به ازای هر دستگاه خودروی سواری عادی (زیر دو هزار سی‌سی) در کشور معادل ماهانه ۱۸۰ هزار تومان و سالانه حدود ۲٫۲ میلیون تومان یارانه سوخت پرداخت ‌می‌شود، در حالیکه یارانه نقدی مستقیم به هر نفر، در سال رقمی معادل ۵۴۰ هزار تومان است.

وی با اشاره به طرح جایگزینی سی‌ان‌جی به جای یارانه نقدی افزود:

روش نخست پیشنهادی این است که یارانه نقدی از ۴۵ هزار تومان در ماه به ۴۵۰ هزار تومان معادل بنزین مصرفی و تبدیل به یارانه سوخت شود. در این روش، دولت معادل ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی را به کارت خرید کالا تبدیل و معادل ۴۵۰ مترمکعب گاز به قیمت ۱۰۰ تومان یکسان‌ سازی شده در اختیار حمل و نقل عمومی و تاکسی‌ها قرار ‌می‌دهد.

دادرس سپس به روش پیشنهادی دوم اشاره کرد و افزود:

این روش معادل است با ارائه کارت سوخت گاز (خرید کالا) به ارزش ۱۸۰ هزار تومان به جای ۴۵ هزار تومان واریز نقدی یارانه که در این روش، کارت سوخت گاز (خرید کالا) به میزان اعتبار ۱۸۰ هزار تومان گاز طبیعی فشرده به قیمت ۴۱۰ تومان به ازای هر مترمکعب محاسبه و صرفا جهت خرید گاز طبیعی فشرده واگذار ‌می‌شود.

وی در توضیح دلایل جایگزینی سوخت سی‌ان‌جی به جای بنزین در ناوگان حمل و نقل ایران، گفت:

میانگین مصرف هر خودرو بنزین‌ سوز در ایران به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر بیش از ۱۰ لیتر است در حالیکه این میزان در دنیا به طور میانگین ۵ تا ۶ لیتر است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴ میلیون خودروی دوگانه‌سوز در ایران در حال تردد است، افزود:

در حال حاضر فروش گاز در جایگاه‌های سوخت سی‌ان‌جی کشور به مبلغ ۱۰ سنت، معادل کمی بیشتر از قیمت نهایی و تمام‌شده صادرات گاز است و در واقع باید گفت که فروش به داخل گران‌تر از صادرات گاز طبیعی به خارج از کشور است.

رییس انجمن صنفی سی‌ان‌جی کشور با بیان اینکه مبنای قیمت‌گذاری سوخت سی‌ان‌جی در کشور مشخص نیست، به وضعیت فناوری و توانمندی این صنعت در کشور اشاره کرد و افزود:

در حال حاضر ۸ کارخانه مخزن‌سازی فلزی و کامپوزیت با ظرفیت تولید سالانه بیش از ۷۰۰ هزار مخزن سی‌ان‌جی فشار قوی در کشور فعال است.

دادرس با تاکید بر اینکه از عمرفناوری سی‌ان‌جی در کشور حدود ۱۲ سال می‌گذرد، گفت:

طی این مدت، ۳ میلیارد دلار از سوی دولت و ۳ هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی در این حوزه سرمایه‌گذاری شده است.

به گفته وی، به ازای هر لیتر جایگزینی سی‌ان‌جی با بنزین، ۲۵ سنت صرفه‌جویی ارزی در ایران رخ خواهد داد و تولید ۸ میلیارد متر مکعب سالانه سی‌ان‌جی در کشور معادل صرفه جویی ۲٫۵ میلیارد دلار واردات سالانه بنزین به کشور است.

دادرس سپس، ظرفیت تولید سی‌ان‌جی در کشور را معادل ۳۶ میلیون مترمکعب در روز اعلام کرد و گفت:

میانگین مصرف این سوخت در کشور، ۲۰ میلیون مترمکعب در روز است.

وی با اشاره به ضعف در برندسازی جایگاه‌های سوخت در کشور، گفت:

بیش از ۸۰ درصد جایگاه‌های سوخت سی‌ان‌جی کشور ورشکسته هستند و این در حالی است که طی سه سال اخیر، میزان کارمزد این جایگاه‌ها افزایش پیدا نکرده است.

دادرس افزود: در ایران به ازای هر ۴ هزار و ۶۰۰ خودرو یک جایگاه بنزین در کشور وجود دارد.

رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی کشور در ادامه، میزان خودروی در حال تردد در کشور را ۱۸ میلیون دستگاه اعلام کرد و افزود:

تعداد جایگاه‌های سوخت در کشور در حال حاضر ۳۵۰۰ جایگاه است در حالی که این میزان در آمریکا معادل ۱۲۸ هزار و چین ۹۷ هزار جایگاه است.

وی سپس با نقد نظام تعیین مقررات یا رگولاتوری و قیمت گذاری حامل‌های انرژی در کشور، گفت:

دولت در ایران، شاخص جدید و البته غیرمتعارفی از قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی در مقایسه با ۲۸ کشور صاحب انرژی در دنیا تعریف کرده است به طوری که بر اساس این شاخص، تعیین نسبت شیب تامین کسری بودجه دولت با هم‌تراز کردن شیب قیمت حامل‌های انرژی به صورت خطی و مستقیم است که این عامل به ایجاد تناقض اقتصادی بین دولت و مردم و ایجاد فرمولی متغیر و چندمجهولی منجر شده است.

به گزارش صنایع، رییس انجمن صنفی سی‌ان‌جی کشور با اشاره به اینکه در سال ۹۷ با افزایش تعداد خودروهای در حال تردد کشور به مرز ۲۰ میلیون دستگاه، واردات بنزین به مرز بیش از ۱۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید، افزود:

در ۹ ماهه اول سال جاری معادل ۱٫۵ میلیارد دلار واردات بنزین به کشور صورت گرفته که با توجه به ظرفیت موجود در تولید گاز، نیاز به جایگزینی سی‌ان‌جی از تولید ۲۱ میلیون به ۳۰ میلیون مترمکعب به راحتی قابل تحقق است.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
صدا و سیما