اخبار برگزیده

کد خبر:65322
پ
۱
معاون سازمان برنامه و بودجه:

مسکن مهر نباید به‌عنوان مسکن گروه‌های کم‎درآمد شناخته شود

معاون سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: سیاست‌هایی چون مسکن مهر اگر به‌عنوان مسکن گروه‌های کم درآمد شناخته و شهره شود بسیار خطرناک است.

معاون سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: سیاست‌هایی چون مسکن مهر اگر به‌عنوان مسکن گروه‌های کم درآمد شناخته و شهره شود بسیار خطرناک است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، «محمدرضا واعظ مهدوی» در مراسم رونمایی از گزارش تحولات و وضعیت جمعیت و مسکن مهر در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به شاخص‌های سوادآموزی و تحصیلات و تاثیر آن‌ها بر شاخص‌های جمعیتی افزود:

اقدامات کشور در سال‌های اخیر در راستای سوادآموزی و افزایش سطح سواد در جامعه تاثیر خود را در همه حوزه‌ها گذاشته است.

وی با انتقاد از برخی روش‌ها و سیاست‌ها در حوزه سوادآموزی ادامه داد:

متاسفانه پوشش سوادآموزی در حاشیه شهرها کامل نیست. در بازدیدی که به تازگی از حاشیه شهرها داشتم مشخص شد برخی دختران و پسران متولد سالهای ۸۲ و پیش از آن، به دلیل نبود مدرسه تازه در کلاس اول ثبت نام کرده‌اند.

معاون سازمان برنامه و بودجه در رابطه با مسکن مهر تاکید کرد:

کمتر از ۹ درصد واجدین تحصیل در کشور جامانده از تحصیل هستند اما همین رقم نشان می‌دهد که این افراد در چرخه فقر و توسعه نیافتگی گرفتار شده‌اند.

مطالعات در تهران نشان می‌دهد بیش از ۸۵ درصد افراد تحصیل‌کرده که واجد شغل و موقعیت اجتماعی شده‌اند از پدر و مادر بیسواد یا با سواد کم پرورش یافته‌اند که این نشان‌دهنده تاثیر سوادآموزی و اثربخشی آن در تحرک اجتماعی افراد است.

واعظ مهدوی خاطرنشان کرد:

سرمایه‌گذاری در بخش آموزش باید جدی‌تر پیگیری شود و پوشش تحصیل در ابتدایی باید به صد درصد برسد تا چرخه فقر اصلاح شود. وی گفت: مشکل فرزندآوری به نظر می‌رسد بیشتر از این که متوجه افراد ازدواج کرده است به کسانی بر می‌گردد که ازدواج نکرده‌اند زیرا میزان فرزندآوری در زنان ازدواج کرده حدود ۳ فرزند است.

معاون سازمان برنامه و بودجه ادامه داد:

برخلاف تصور عمومی بیشترین زنان ازدواج نکرده نه در شهرها بلکه زنان روستایی هستند زیرا مردان روستایی برای کار به شهرها مهاجرت می‌کنند و امکان ازدواج برای زنان روستایی محدود می‌شود. نبود اشتغال در روستاها و انفکاک جمعیت، تبلیغ الگوهای زندگی پرهزینه و نامتعادل از عوامل تاخیر در سن ازدواج و رسیدن به نرخ باوری مطلوب است. واعظ مهدوی اظهار کرد:

باید برای روستا و شهر سیاست‌های متفاوتی در تبلیغات و الگوسازی مصرف، الگوسازی خواستگاری و ازدواج و … داشته باشیم.

به گزارش صنایع، هم‌چنین موضوع سیاست‌های مسکن جوانان به صورت گسترده باید پیگیری شود. البته باید مراقب باشیم که در حاشیه شهرها، شهرک فقرا ایجاد نکنیم. باید در کنار حاشیه‌نشینان بر اساس سیاست‌های مسکن، کارمندان و زوج‌های جوان را در یک ترکیب جمعیتی با هم داشته باشیم.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
مهر