کد خبر:65388
پ
IMG13313082

مذاکرات برای احداث نیروگاه هایی با راندمان ۵۵ تا ۶۰ درصدی

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: برای ایجاد نیروگاه ها با بازدهی ۵۵ تا ۶۰ درصدی تاکنون مذاکراتی با سرمایه گذاران و شرکت های فعال نیروگاهی داخلی و خارجی انجام شده و مذاکرات و برنامه ریزی ها در این بخش ادامه دارد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: برای ایجاد نیروگاه ها با بازدهی ۵۵ تا ۶۰ درصدی تاکنون مذاکراتی با سرمایه گذاران و شرکت های فعال نیروگاهی داخلی و خارجی انجام شده و مذاکرات و برنامه ریزی ها در این بخش ادامه دارد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، “هوشنگ فلاحتیان” معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: افزایش راندمان نیروگاهها یکی از مسائل جاری وزارت نیرو است که هم در قوانین بودجه سنواتی کشور، هم قانون برنامه ششم توسعه و هم چشم انداز ۱۴۰۴ مورد تأکید قرار گرفته است.

وی افزود: متوسط راندمان نیروگاههای کشور بین ۴۱ تا ۴۲ درصد است ، در حالی که متوسط راندمان نیروگاه های حرارتی حدود ۳۸ درصد است ؛ اگر موفق شویم هر سال یک درصد به متوسط راندمان نیروگاههای حرارتی کشور اضافه کنیم در پایان برنامه ششم توسعه به متوسط راندمان ۴۲ درصدی در نیروگاه های حرارتی خواهیم رسید.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه ” افزایش راندمان نیروگاه های حرارتی به کاهش مصرف سوخت در مقایسه نسبی با میزان توان خروجی منجر خواهد شد ” ، گفت: هر چه راندمان بیشتر شود ، آلایندگی کمتر و ارزش افزوده بیشتری در فعالیت های صنعت نیروگاهی کشور خواهیم داشت.

وی ادامه داد: این مهم همواره مورد توجه مسئولان وزارت نیرو ، مسئولان دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی است ؛ اما مهمترین مسئله در این زمینه جذب سرمایه به منظور بازسازی نیروگاه‌های فرسوده ، تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی و همچنین احداث نیروگاه های جدید با راندمانی بالا است.

احداث نیروگاه‌ های جدید با راندمان بالای ۵۵ درصد

فلاحتیان با اشاره به تکلیف برنامه ششم توسعه به منظور احداث نیروگاه‌های جدید با راندمان بالای ۵۵ درصد ، تصریح کرد: در متن قانون برنامه ششم توسعه ، وزارت نیرو موظف شده تا به‌ منظور افزایش بازدهی و ضریب بهره وری نیروگاه‌ها، موافقت اصولی برای ایجاد نیروگاه ها با بازدهی پنجاه و پنج تا شصت درصد صادر کند ، که در این زمینه تاکنون مذاکراتی با سرمایه گذاران و شرکت های فعال نیروگاهی داخلی و خارجی انجام شده و مذاکرات و برنامه ریزی ها در این بخش ادامه دارد.

ضرورت تبدیل واحدهای سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی به منظور افزایش راندمان نیروگاه ها که به کاهش مصرف سوخت ، کاهش آلایندگی هوا و افزایش درآمدزایی ملی منجر می شود ، در چند سال اخیر مورد توجه متولیان امر قرار دارد ؛ اما کُندی تصمیم گیری و اجرای برنامه ها در این زمینه کاملا مشهود است.

پیش از این در قانون برنامه پنجم توسعه برای دولت تکلیف شده بود که به گونه ای برنامه ریزی و عمل کند که سالانه یک درصد به راندمان نیروگاه های کشور افزوده شود ؛ اما این مهم در طول اجرای برنامه پنجم توسعه مغفول ماند و عملیاتی نشد. با توجه به اینکه هر یک درصد افزایش راندمان نیروگاه های کشور ۲ هزار میلیارد تومان صرفه جویی سالانه به دنبال دارد ، اگر وظیفه وزارت نیرو در طول ۵ سال اجرای برنامه پنجم عملیاتی می شد ، صرفه جویی قابل توجهی برای کشور به دنبال داشت.

ظرفیت نیروگاه‌های بخاری ۱۵ هزار و ۸۲۹ مگاوات است

در حال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های بخاری ۱۵ هزار و ۸۲۹ مگاوات است که ۲۰٫۵ درصد سهم کل نیروگاه‌های کشور را به خود اختصاص داده اند. ظرفیت نیروگاه‎های گازی ۲۷ هزار و ۲۵۸ مگاوات است که ۳۵٫۳۵ درصد از ظرفیت نصب شده کل کشور را تشکیل می دهند. همچنین ظرفیت نیروگاه‏‎های سیکل ترکیبی نیز ۱۹ هزار و ۴۷۰ مگاوات است که سهمی ۲۵٫۲۵ درصدی در نیروگاه‌های نصب شده را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش اخبار صنایع، تبدیل ۲۷ هزار و ۲۵۸ مگاوات ظرفیت واحدهای سیکل ساده گازی به سیکل ترکیبی ، هم به افزایش متوسط راندمان نیروگاه‎های حرارتی کشور منجر می شود و هم صرفه جویی ها و درآمدزایی های آتی بسیاری در پی خواهد داشت.

 
انتهای پیام///

منبع
تسنیم