کد خبر:65255
پ
۱
دبیر شورای عالی مناطق آزاد:

۹۰ هزار شغل در مناطق آزاد ، طی چهار سال گذشته

مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان این که توسعه اقتصادی و اشتغال در مناطق آزاد در اولویت است، از ایجاد ۹۰ هزار شغل طی چهار سال گذشته در این مناطق خبر داد.

مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان این که توسعه اقتصادی و اشتغال در مناطق آزاد در اولویت است، از ایجاد ۹۰ هزار شغل طی چهار سال گذشته در این مناطق خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، «مرتضی بانک» با بیان این که توسعه اقتصادی و اشتغال در مناطق آزاد در کنار فعالیت های صنعتی، بازرگانی و گردشگری در اولویت است، تصریح کرد:

۹۰ هزار شغل طی چهار سال گذشته در مناطق آزاد ایجاد شده است.

وی شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران در کیش گفت:

هم اینک ۲۶۵ هزار نفر در مناطق آزاد و ۱۸۰ هزار نفر نیز در مناطق ویژه اقتصادی کشور مشغول به کار هستند.

وی اظهار کرد:

در جزیره کیش نیز تنها در حوزه گردشگری ۶ هزار نفر فعالیت دارند.

مشاور رئیس جمهوری گفت:

در حوزه صادرات نیز در چهار سال گذشته تا کنون بالغ بر ۲ و نیم میلیارد دلار کالا از مناطق آزاد صادر شده است.

وی تاکید کرد:

در سال ۹۲ این رقم ۱۹۰ میلیون دلار بوده و در سال ۹۶ به یک میلیارد دلار حداقل خواهد رسید و این رقم در مناطق ویژه بسیار بالاتر است به طوریکه در چهار سال گذشته ۷۷ میلیارد دلار صادرات در مناطق ویژه اقتصادی انجام شده است.

بانک گفت:

هم چنین در چهار سال گذشته ۱۸ میلیارد دلار واردات در مناطق آزاد و ویژه داشتیم که اغلب مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات بزرگ از قبیل پتروشیمی و فولاد بوده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در ادامه خاطر نشان کرد:

مهم‌ترین راهبرد و هدف فعالیت منطقه آزاد کیش گردشگری است و محور گردشگری در صدر برنامه های منطقه آزاد کیش قرار دارد.

بانک افزود:

در کنار زیر ساخت های گردشگری کیش، فعالیت های تجاری، مالی و بندری در این جزیره به عنوان مهم ترین عملکردها مورد توجه قرار گرفته و بخش مهمی از زیرساخت ها تامین شده است.

**توسعه گردشگری دریایی

مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تصریح کرد:

هدف ما توسعه گردشگری در گستره دریا است که این بخش مهم گردشگری دریایی را با همکاری سازمان بنادر در کیش ، قشم و چابهار ایجاد کنیم تا ارتباط کاملی بین بنادر در حاشیه جنوبی خلیج فارس برقرار شود.

بانک افزود:

برای توسعه گردشگری دریایی جزیره هندورابی را نیز باید تقویت کرد و اقدام های اولیه ای برای فرودگاه و هتل در حدود یک سال و نیم پیش در این جزیره آغاز شده که باید توسعه پیدا کند.

وی با بیان این که در خشکی ، دریا و هوا باید بتوانیم گردشگری را در منطقه آزاد کیش توسعه دهیم، اظهار کرد:

از مهم ترین اقدام های ارزشمند، ایجاد اسکله ۳۵ هزار تنی در کیش است که تجارت کیش را از جمله از دوبی به دیگر مناطق آزاد و کشور بطور مستقیم مهیا می کند.

وی تاکید کرد:

برای ما ارزشمند نیست که تجار ما بدلیل کمبود امکانات کالای خود را به دوبی برده و از آنجا وارد کشور کنند و این مساله به دلیل این است که بندرگاه مناسبی نداریم که کالا از مقصد اصلی وارد کشور شود.

به گزارش صنایع، مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اعلام کرد:

به زودی در تمامی بنادر مناطق آزاد شرایط و امکان زیرساخت برای مبادلات کالا فراهم و کالا بر اساس قوانین گمرکی کشور مبادله خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا