کد خبر:65101
پ
container ship and loading crane in port

واردات ۳۷ درصد کالاها از مسیر سبز گمرکی

واردات کشور از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، ۳۷.۰۴ درصد از مسیر سبز گمرکی انجام شده و ۴۴.۶۵درصد واردات، پرریسک بوده و از مسیر قرمز به کشور وارد شده است.

واردات کشور از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، ۳۷.۰۴ درصد از مسیر سبز گمرکی انجام شده و ۴۴.۶۵درصد واردات، پرریسک بوده و از مسیر قرمز به کشور وارد شده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع،  آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که از ابتدای امسال تا پایان آذرماه، ۳۷.۰۴ درصد از واردات کشور از مسیر سبز و با کمترین تشریفات قانونی انجام شده؛ ضمن اینکه ۱۸.۳۲ درصد واردات از مسیر زرد و ۴۴.۶۵ درصد از آن از مسیر قرمز وارد کشور شده است.

در واقع، گمرک ایران برای کاهش تشریفات اداری در حوزه واردات کالا برای واردکنندگان شناسنامه دار و کالاهای کم ریسک، اقدام به ایجاد مسیرهای سه رنگ سبز، زرد و قرمز کرده است.

۴۹.۷۴ درصد از واردات از مسیر سبز بود 

بر اساس آمار، در فروردین ماه ۴۹.۷۴ درصد از واردات از مسیر سبز، ۱۴.۲۶ درصد از مسیر زرد و ۳۶ درصد از مسیر قرمز وارد کشور شده که این ارقام در اردیبهشت ماه به ترتیب ۳۷.۹۸ درصد، ۱۵.۶۶ درصد و ۴۶.۳۶ درصد بوده است.

همچنین در خردادماه و تیرماه به ترتیب ۳۶.۶۰ درصد و ۳۷.۸۶ درصد از کالاها از مسیر سبز، ۱۵.۹۵ و ۱۶.۰۸ درصد از مسیر زرد و ۴۷.۴۵ درصد و ۴۶.۰۶  درصد از مسیر قرمز وارد کشور شده است.

آمار گمرک ایران حکایت از آن دارد که در مردادماه و شهریورماه به ترتیب، ۳۷.۸۷ درصد و ۳۶.۸۷ درصد از مسیر سبز، ۱۸.۱۷ و ۱۹.۳۶ درصد از مسیر زرد و ۴۳.۹۶ درصد و ۴۳.۷۷ درصد از مسیر قرمز وارد کشور شده است.

بر اساس آمار، در مهرماه و آبان ماه به ترتیب ۳۷.۴۳ درصد و ۳۵.۰۹ درصد از مسیر سبز، ۱۹.۵۵ و ۲۰.۶۱ درصد از مسیر زرد و ۴۳.۰۲ درصد و ۴۴.۳۱ درصد از مسیر قرمز وارد کشور شده است.

در آذرماه هم ۲۹.۶۵ درصد از مسیر سبز، ۲۳.۱۸ درصد از مسیر زرد و ۴۷.۱۷ درصد از مسیر قرمز وارد کشور شده است.

به گزارش اخبار صنایع، پیش از این یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اینکه ۷۰ درصد واردات به کشور، از مسیر سبز گمرکی انجام می شود، انتقاد کرده و گفته بود همین مساله موجب شده وزیر اقتصاد جهت ادای توضیح، به مجلس فراخوانده شود.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع
ارسال دیدگاه