کد خبر:65144
پ
۱

توافق بانک‌های ایرانی و روسیه برای فاینانس نامحدود

قرارداد تامین مالی بین المللی میان چهار بانک ایرانی و اگزیم بانک روسیه در مسکو امضا شد، این قرارداد محدودیتی ندارد.

قرارداد تامین مالی بین المللی میان چهار بانک ایرانی و اگزیم بانک روسیه در مسکو امضا شد، این قرارداد محدودیتی ندارد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، به دنبال امضای یادداشت تفاهم بانک مرکزی ایران و موسسه دولتی بیمه صادراتی روسیه (اکسیار) در مهرماه سال جاری، قرارداد چهار بانک ایرانی سپه، توسعه صادرات ایران، پارسیان و پاسارگاد از یک سو و اگزیم بانک روسیه از سوی دیگر بدون محدودیت سقف امروز (سه‌شنبه) امضا شد.

این قرارداد امکان دریافت تسهیلات بانکی از کشور روسیه برای اجرای پروژه های عمرانی و تولیدی در کشور را فراهم می  سازد.

جزئیاتی که بانک مرکزی از این توافق منتشر کرده حاکی از آن است که طبق این قرارداد، پروژه های بخش دولتی و خصوصی که مجوزهای لازم را در کشور اخذ کرده‌اند و اولویت آنها به تایید دستگاه‌های اجرایی ذیربط رسیده باشد، می‌توانند از طریق چهار بانک ایرانی، تسهیلات اگزیم بانک روسیه را دریافت کنند و صادر کنندگان روسی نیز می‌توانند با استفاده از این تسهیلات نسبت به صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی به کشور اقدام کنند.

امضای این قرارداد، در راستای اجرای تکالیف مقرر در قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و قوانین بودجه سنواتی و در نتیجه اقدامات اخیر دولت، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی  و همچنین همکاری وزارت امور خارجه و سفارت ایران در مسکو  برای فراهم  کردن خطوط اعتباری فاینانس از کشورهای مختلف صورت گرفته است، تا امکان تنوع بخشی به خطوط اعتباری موجود برای اجرای پروژه های عمرانی و تولیدی کشور فراهم شود.

به گزارش صنایع، پس از انعقاد قرارداد با کشورهای هند، چین، کره جنوبی، دانمارک و اتریش در ماه‌های اخیر، روسیه ششمین کشوری است که قرارداد فاینانس با آن منعقد شده است و بدین ترتیب، طیف خطوط اعتباری موجود برای پروژه های عمرانی و تولیدی کشور به تدریج افزایش یافته و متنوع می‌شود. در نتیجه این امر، امکان تأمین مالی پروژه‌ها از طریق خطوط اعتباری کشورهای مختلف برای دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی وجود خواهد داشت.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
صدا و سیما
ارسال دیدگاه