اخبار برگزیده

کد خبر:65048
پ
۱cd80ff7e8efcb75379bb879acda5974

برنامه مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران برای بافت فرسوده پایتخت چیست؟

سیدرضا میرصادقی که معتقد است در ده سال گذشته کار چندانی برای نوسازی بافت‌های فرسوده انجام نشده است، اکنون در جایگاه مدیرعامل سازمان نوسازی تهران، از برنامه‌هایش برای نوسازی ۱۲۳ هزار پلاک، در کمتر از ده سال آینده، خواهد گفت.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران که آن را با عنوان مجری پروژه‌های بزرگ تهران همچون برج میلاد و تونل رسالت می‌شناسند، معتقد است در ده سال گذشته کار چندانی برای نوسازی بافت‌ فرسوده پایتخت انجام نشده است، اما اکنون خود، در جایگاه مدیرعامل این سازمان، از برنامه‌هایش برای نوسازی ۱۲۳ هزار پلاک که حدود سه و نیم میلیون نفر ساکن دارد، در کمتر از ده سال آینده، خواهد گفت.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، به نقل از سروش، امروز دقیقا دو ماه از زمانی که سیدرضا میرصادقی طی حکمی از سوی شهردار تهران به عنوان مدیرعامل جدید سازمان نوسازی شهر تهران معرفی شد، می‌گذرد.

*** مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران : سازمان نوسازی تاکنون پاسخ روشنی به چالش بافت فرسوده پایتخت نداده است

وی در همان جلسه معارفه، صراحتا تاکید کرد، سازمان نوسازی تاکنون پاسخ روشنی به چالش بافت فرسوده پایتخت نداده است و در حال حاضر باید برای این موضوع مهم فکری شود و تلاش کرد استانداردهای شهری به مرز استانداردهای متوسط جهانی، نزدیک شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در مصاحبه‎هایی که طی دو ماه گذشته با رسانه‌های مکتوب و مجازی داشته، بر اهمیت بافت فرسوده و اینکه باید کاری کرد، تاکید کرده و تلاش کرده نگاه مسئولان کشوری در دستگاه‌های مختلف به این موضوع را جلب نماید.

وی معتقد است در سال‌های گذشته از ده درصد کاری که باید برای نوسازی بافت‌های فرسوده تهران انجام ‌می‌شده است، ۳٫۵ تا ۴ درصد انجام شده که آن ۳۰ درصد هم مواردی بوده، که باید انجام می‌شده است و این موضوع کار را برای مدیر جدید نوسازی پایتخت سخت‌تر می‌کند.

*** مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران : سالانه به ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نقدینگی نیاز است.

میرصادقی در گفتگوهای خود با رسانه‌ها گفته، نوسازی در تهران به لحاظ تعداد پلاک به مرز ۴۰ درصد رسیده و هنوز کار زیادی در پیش است. حدود ۶۰ درصد از مدارس یا ساختمان‌های آموزشی در سطح شهر تهران، فرسوده است، مکان‌هایی که به استفاده‌کنندگان از آن نمی‌توان گفت، منتظر باشید تا بودجه برسد.

سکاندار نوسازی پایتخت با حساب و کتابی که در طول این دو ماه انجام داده، معتقد است برای نوسازی بافت فرسوده موجود در کلان شهر تهران، سالانه به ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد، پولی که با توجه به بودجه شهرداری و تعاملاتش با دولت، می توان گفت، آرمانی است اما مدیر عامل سازمان نوسازی تهران امیدوار است در یک فضای تفاهم‌آمیز با دولت، توافق‌نامه ای که از نظر او باید اصلاح شود را رفع اشکال کند و با احداث خیابان دوطرفه‌ای از کریم خان تا پاستور به درصدی از آن چه می‌خواهد برسد.

***بودجه امسال شهرداری تهران به صورت عام و سازمان نوسازی به صورت خاص را شانس آخر بافت فرسوده

میرصادقی باید تمام تلاش خود را نه در چند سال و چند ماه آینده، بلکه باید در همین چند هفته آینده انجام دهد تا بتواند سهم لازم را از بودجه ۹۷ برای سازمان متبوع خود، جذب نماید زیرا وی بودجه امسال شهرداری تهران به صورت عام و سازمان نوسازی به صورت خاص را شانس آخر بافت فرسوده می‌داند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تاکید بر اینکه سال ۱۳۹۷ سال پایه‌گذاری در حوزه نوسازی است و به قول خودش می‌خواهد پیشرفت ۷۰ درصدی نسبت به سال گذشته در حوزه نوسازی را محقق کند، اما اینکه باکدام بودجه می‌خواهد سالانه ۱۲ هزار و ۳۰۰ پلاک و در کمتر از ده سال آینده ۱۲۳ هزار پلاک را نوسازی کند، جای تامل دارد.

از بافت فرسوده که بگذریم، بررسی دو ماه گذشته نشان می‌دهد میرصادقی، ارتباط زیادی با رسانه‌ها نداشته است اما وقتی تحقیق کوچکی در این خصوص انجام دادیم متوجه شدیم بیشتر از ارتباط با رسانه‌ها به دنبال ارتباط نزدیکتر با بافت فرسوده و ساکنان این بخش از جامعه بوده است، افرادی که تقریبا یک چهارم جمعیت پایتخت را به خود اختصاص دادند و طبیعی است که کار کردن برای این قشر از جامعه می‌طلبد، با مشکلات و مسائل آنها بیشتر از حالت معمول، آشنا بود.

البته با اطلاع از اخبار رسیده، جای امیدواری وجود دارد، شخصی که آن را با روزشمارهایش بر روی پروژه‌های بزرگ تهران می‌شناسند، ارتباط خود را با رسانه‌ها در زمان لازم، افزایش خواهد داد.

*** حضور مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در شبکه خبر

به گزارش خبرنگار سروش، اخبار رسیده حاکی از این است که فردا، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران به شبکه خبر می‌رود تا در اولین بخش از برنامه “روی خط خبر” این شبکه که هر روز راس ساعت ۸:۳۵ دقیقه روی آنتن می‌رود، از برنامه‌هایش برای نوسازی بافت فرسوده پایتخت بگوید، از برنامه‌هایی که قرار است زندگی یک چهارم از جمعیت کلان شهر تهران را ارتقا بخشد.
از شما علاقمندان به دیدن این برنامه و موضوع دعوت می‌شود سه‌شنبه، پنجم دی ماه، این برنامه را به صورت زنده از شبکه بین‌المللی خبر مشاهده نمایید.

انتهای پیام///

منبع
سروش
دیدگاه کاربران ۴ دیدگاه
 • زهرا آقایی ۵ دی ۱۳۹۶ / ۱۵:۲۸

  با سلام و احترام
  با توجه به برنامه های ایشان و هزینه هایی که باید انجام شود فکر نمیکنم قابل اجرا باشد.

 • urban planner ۵ دی ۱۳۹۶ / ۱۵:۴۲

  با توجه به حجم بافت فرسوده در تهران و زمان کم فعالیت ایشان در این سمت، به نظرم هنوز برای تصمیمگیری درباره‎ی نحوه عملکرد ایشان زود است و باید زمان بیشتری سپری شود تا به قضاوت پرداخت.

 • فعال مجازی ۵ دی ۱۳۹۶ / ۱۵:۴۶

  با توجه به لایحه بودجه ۹۷ و حذف ردیفها در این بودجه این برنامه عملیاتی نمیشود چون حجم بافت فرسوده در تهران بسیار بالاست.

ارسال دیدگاه