کد خبر:64617
پ
۱

ایران سد بازنشسته ندارد

رییس گروه ایمنی و پایداری سدهای شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت که هیچ کدام از سدهای ایران به دوره بازنشستگی نرسیده‌اند.

رییس گروه ایمنی و پایداری سدهای شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت که هیچ کدام از سدهای ایران به دوره بازنشستگی نرسیده‌اند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، «ایمان شعار» افزود:

عمر مفید یک سد به عوامل مختلفی همچون سلامت سازه‌ای و پایش رفتار و تحلیل عملکرد سازه سد، کیفیت، سلامت و مقاومت مصالح به کار برده شده در ساخت سد، مسائل زیست محیطی، وضعیت منابع آبی، نرخ و درصد رسوب گذاری و حتی مسائل اقتصادی بستگی دارد.

وی ادامه داد:

هرچند عمر مفید سدها در ایران و جهان اغلب ۵۰ و گاهی ۷۵ سال تعریف می‌شود اما در ایران علاوه بر بهره‌برداری از سدهای تازه آبگیری شده و جوان، با ادامه فعالیت سدهای پیر نیز مواجه هستیم.

این مسوول اضافه کرد:

سدهای پیر نیز از سلامت و پایداری خوبی برخوردارند و فقط هر از گاهی با تعمیر جزیی تجهیزات جانبی همراه بوده‌اند.

 

** نرخ رسوب گذاری در سدهای ایران

 

رییس گروه ایمنی و پایداری سدهای شرکت مدیریت منابع آب ایران درمورد رسوب گذاری در سدهای ایران و جهان گفت:

مجموع ذخیره مخازن سدها در جهان هفت هزار میلیارد مترمکعب برآورد می‌شود که از این مقدار، سالیانه به طور میانگین بین نیم تا یک درصد به علت رسوب گذاری از دست می‌رود.

به گفته وی، متوسط نرخ سالانه رسوب گذاری در مخازن سدها متناظر با اقلیم‌ها و ساختگاه‌های مختلف، متفاوت بوده و حتی متوسط این نرخ در بعضی از کشورها به بیش از یک درصد نیز می‌رسد.

شعار، اضافه کرد:

در ایران طبق آمار وزارت نیرو، نرخ رسوب گذاری سالیانه حدود ۵۵ صدم تا ۷۵ صدم درصد تخمین زده می‌شود که به طور تقریبی معادل ۳۰۰ میلیون مترمکعب رسوب در سال خواهد بود.

متوسط نرخ رسوب گذاری سالیانه در مخازن سدها در چین ۲٫۳ درصد، ترکیه ۱٫۵ درصد، هندوستان ۷۲ صدم درصد، ایران ۶۵ صدم درصد، مراکش ۴۵ صدم درصد، آمریکا ۲۲ صدم درصد و ژاپن ۱۵ صدم درصد است.

به گزارش صنایع، براساس ارزیابی صورت گرفته در پایان شهریورماه امسال، حجم مخزن سدهای کشور ۲۳ میلیارد و ۵۳۰ میلیون مترمکعب، ورودی به سدها ۳۸ میلیارد و ۳۹۰ میلیون مترمکعب و خروجی آن ۳۹ میلیارد و ۵۵۰ میلیون مترمکعب برآورد شده است. نزدیک به ۴۷ درصد مخزن سدها نیز پر است.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو
ارسال دیدگاه