کد خبر:64284
پ
۱

درخواست باکو برای حضور اقتصادی و صنعتی ایران در آذربایجان

دبیر شورای امنیت کشور آذربایجان، ضمن تاکید بر افزایش همکاری امنیتی ایران و آذربایجان ، حضور فعالان اقتصادی و صنعتی ایران در این کشور را خواستار شد.

دبیر شورای امنیت کشور آذربایجان، ضمن تاکید بر افزایش همکاری امنیتی ایران و آذربایجان ، حضور فعالان اقتصادی و صنعتی ایران در این کشور را خواستار شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رییس دفتر رییس‌جمهو آذربایجان خواستار حضور فعالان اقتصادی و صنعتی ایران در کشورش شد و بر لزوم افزایش همکاری امنیتی دو کشور تاکید کرد.

محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهور در دیدار با رامیز مهدی‌اف، رییس دفتر رییس‌جمهور  و دبیر شورای امنیت کشور آذربایجان، روابط و همکاری‌های ایران و آذربایجان را رو به گسترش و مثبت ارزیابی کرد و گفت:

خوشبختانه امروز شاهد پیشرفت و عملیاتی شدن توافقات و پروژه‌های مشترک همکاری دو کشور از جمله ساخت کارخانه خودروسازی در آذربایجان و همکاری‌ها در بخش انرژی، حمل و نقل و ترانزیت و صنعتی و تجاری هستیم.

رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به ضرورت پیگیری موضوع استفاده از ارزهای ملی برای ایجاد جهش در روابط و همکاری های اقتصادی و تجاری تهران – باکو،  افزود:

باید از ظرفیت ها و توانمندی های موجود در دو کشور در راستای گسترش همه جانبه مناسبات تجاری و اقتصادی استفاده کرده و در جهت شناسایی زمینه های جدید همکاری تلاش کنیم.

واعظی تاکید کرد:

جمهوری اسلامی ایران آماده انتقال تجربیات و تکنولوژی خود به جمهوری آذربایجان بوده و برای توسعه روابط و همکاری‌های سیاسی، فرهنگی، تجاری و اقتصادی و اجتماعی با این کشور هیچ محدودیتی قائل نیست.

رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به بحران‌ها و شرایط حساس منطقه بر ضرورت حفظ هوشیاری و مراقبت از امکان نفوذ تروریست‌های رانده شده از عراق و سوریه در دیگر کشورهای منطقه تاکید کرد.

واعظی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران حل و فصل مسالمت آمیز مناقشات و اختلافات منطقه‌ای و حفظ تمامیت ارضی کشورهای اسلامی را حائز اهمیت می داند، خاطرنشان کرد:

دولت‌ها و ملت‌های منطقه می‌توانند با توسعه روابط دوستانه و برادرانه فرصت مداخله در امور کشورهای منطقه را از بیگانگان سلب کنند.

رییس دفتر رییس جمهور و دبیر شورای امنیت کشور جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب و صمیمانه دو کشور خواستار توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری‌های تهران – باکو و تلاش برای تسریع در اجرای توافقات فی مابین شد.

مهدی‌اف با اشاره به اهتمام و تاکید روسای جمهور ایران و آذربایجان بر توسعه هرچه بیشتر روابط و همکاری های همه جانبه، تلاش برای تسهیل شرایط در مسیر گسترش مناسبات را حائز اهمیت دانست.

وی با اشاره به قصد آذربایجان برای ایجاد کشت و صنعت مدرن کشاورزی و پارک های صنعتی، خواستار مشارکت و حضور فعالان اقتصادی، کشاورزی و صنعتی ایران در این مراکز شد.

به گزارش صنایع، دبیر شورای امنیت کشور جمهوری آذربایجان با بیان اینکه ایران و آذربایجان در بسیاری از مسائل منطقه‌ی و بین المللی دیدگاه‌های مشترکی دارند، بر ضرورت تقویت همکاری نهادهای امنیتی دوکشور در راستای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و تلاش مشترک برای تامین و تحکیم صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
اخبار صنایع
ارسال دیدگاه