اخبار برگزیده

کد خبر:64407
پ
۱

بسته حمایتی صحا برای به کارگیری فناوری اطلاعات در صنایع

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک از ارایه بسته حمایتی صحا برای به کارگیری فناوری اطلاعات در صنایع خبر داد.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک از ارایه بسته حمایتی صحا برای به کارگیری فناوری اطلاعات در صنایع خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، “علی وحدت” گفت:‌

تصور اولیه‌ای که ما از فناوری در صنعت داریم این است که شرکت‌های معروفی وجود دارند که R&D بزرگی دارند، هزینه‌های زیادی را صرف کرده و محصولاتی را تولید می‌کنند که سطح فناوری بالایی دارند و در نهایت منجر به ایجاد ارزش افزوده فراوان می‌شود.

وی افزود:

تصور دیگر هم شرکت‌هایی هستند که از فناوری در تولیدات و فرآیندهای خود استفاده می‌کنند که مهم‌ترین این فناوری‌ها، فناوری اطلاعات است و مثال آن در این زمینه کسب‌وکارهای اینترنتی هستند.

مدیرعامل صحا همچنین با تاکید بر اهمیت استفاده از فناوری اطلاعات در شرکت‌‌ها گفت:

آمارها می‌گویند شرکت‌هایی که از فناوری اطلاعات در تولیدات خود استفاده کرده‌اند ۲۰ الی ۳۰ درصد ارزش‌افزوده برای آن‌ها ایجاد شده است و این نشان می‌دهد اگر کشور به سمت استفاده از فناوری اطلاعات حرکت کند، شاهد تغییری جدی در ارزش‌افزوده کشور باشیم.

وحدت درخصوص نقطه کور سیاست فناوری در اقتصاد کشور نیز گفت:

نقطه کور سیاست یعنی حمایت از تمامی صنایع از جمله صنایع تولیدکننده محصولات غیرفناور بزرگ جهت استفاده و به‌کارگیری فناوری‌های جدید جهت کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری و کیفیت محصولات تولیدی جهت رقابت در بازار جهانی.

مدیرعامل صحا افزود:

در همین زمینه بررسی شرکت‌هایی که موفق به دریافت لوگوی دانش بنیان شده‌اند نشان می‌دهد که چندان سهمی جدی در اقتصاد کشور ندارند و کماکان صنایعی که تولیدکنندگان محصولات غیر دانش‌بنیان هستند سهمی زیادی را دارا هستند این درحالی که باید حمایت‌های از این نوع شرکت‌ها در جهت استفاده از فناوری‌ها و به نوعی رسوخ فناوری در صنایع سنتی افزایش یابد تا با کاهش هزینه‌ها، بهره‌وری آنها افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه توان خرید مردم در کشور به حدود ده سال قبل بازگشته گفت: ازآن جا که میزان تولیدات افزایش یافته است و بازار داخلی دیگر توان خرید ندارد و اگر کسی نتواند به بازارهای بین‌المللی توجه کند، بازنده است، زیرا بازار داخلی اشباع شده است. بنابراین به‌نظر می‌رسد استفاده از فناوری اطلاعات می‌تواند راهگشا باشد و بسیاری از مشکلات موجود را حل کند.

وحدت در پایان رسالت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک را تامین مالی برای شرکت‌ها ذکر کرد و در این زمینه عنوان کرد:

آماری که از شرکت‌های ایرانی ارایه شده است نشان‌دهنده وجود مشکل تامین مالی برای این شرکت‌ها است.

به گزارش صنایع، مدیرعامل صحا افزود:

صحا به‌عنوان صندوقی که در حوزه تامین مالی فعالیت می‌کند بسته‌های حمایت از به‌کارگیری فناوری‌های صنعت الکترونیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات در سایر صنایع را فراهم کرده است که شرکت‌های حوزه وب و کسب‌ و کار از جمله این صنایع محسوب می‌شوند و صحا این آمادگی را دارد که از شرکت‌های برتر این حوزه حمایت کند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
شاتا
ارسال دیدگاه