اخبار برگزیده

کد خبر:64272
پ
۱

پایین بودن سطح آگاهی‌های عمومی و بحرانی بودن مدیریت بحران

یکی از مسایل مهم که در زلزله اخیر تهران را به عیان نشان داد، پایین بودن سطح آگاهی‌های عمومی و خلاء وجود آموزش‌های شهروندی در این حوزه بود که از نتایج آن می‌توان به ترافیک شدید در تمامی معابر شهرهای استان تهران اشاره کرد.

یکی از مسایل مهم که در زلزله اخیر تهران خود را به عیان نشان داد، پایین بودن سطح آگاهی‌های عمومی و خلاء وجود آموزش‌های شهروندی در این حوزه بود که از نتایج آن می‌توان به ترافیک شدید در تمامی معابر شهرهای استان تهران اشاره کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع،  چند ماهی است که خبر زلزله در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور به یکی از اخبار تکراری و روزمره تبدیل شده است. اما زلزله اخیر اشتهارد و احساس آن در استان تهران، واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت که با دقت و تامل بیشتری باید بدان پرداخت. 

اسماعیل صادق زاده در این یادداشت، در خصوص وضعیت بحرانی مدیریت بحران در زلزله اخیر مطالبی را ذکر کرده است که در ادامه ملاحظه می‌فرمایید:

هجوم یکباره چندصد هزار خودرو به خیابان‌ها و معبر و مصرف بیش از ۱۵۰ میلیون لیتر بنزین در کمتر از ۱۲ ساعت در تهران نشان ناخوشایندی از پایین بودن سطح آموزش در این حوزه است و به سادگی می‌توان پیش‌بینی کرد که در صورت رخداد زلزله‌ای شدیدتر که آثار تخریبی در شهر تهران و شهرستان‌های استان تهران در پی داشته باشد به هیچ عنوان امکان تردد تیم‌های امداد و نجات و گروه‌های درمانی در ساعات حیاتی اولیه بعد از وقوع زلزله مهیا نخواهد شد و همین امر سبب افزایش تصاعدی تلفات انسانی را در پی خواهد داشت.

 هجوم بی هدف و هیجانی شهروندان به خارج از ساختمان‌ها و منازل مسکونی بلافاصله پس از احساس زلزله سبب مصدومیت نزدیک به ۱۵۰ نفر به دلیل سقوط از راه پله‌ها و برخورد با با افراد دیگر و زمین خوردن، در حالی که حتی یک سقف ترک برنداشته و هیچ کسی زیر آوار نمانده است نشان فاحش دیگری از نیاز به آموزش شهروندی در این حوزه است.

یکی دیگر از مشکلات مهم و تاثیرگذار که خود را در یک زلزله خفیف و بدون وجود کوچک‌ترین تخریبی نشان داد پایین بودن ظرفیت سیستم مخابراتی و اپراتورهای تلفن همراه کشور بود که برقراری ارتباط حتی مدیران ستادهای مدیریت بحران شهرها و شهرستان‌ها را دچار مشکل اساسی کرد که در برخی از موارد مسایل و مشکلاتی را در نحوه ارائه خدمات ایجاد کرد.

 شاید کسانی که از نزدیک با ستادهای مدیریت بحران و مسوولیت های دستگاه ها و نهادهای مربوطه آشنایی دارند و نوع اقدامات این مجموعه‌ها را رصد کرده‌اند نیک می‌دانند که سیستم مدیریت بحران در کشور در شرایط بحرانی است و ساختاری به شدت بروکراتیک، غیرعلمی، غیر کارشناسی و غیر کاربردی دارد که در زمان بروز حادثه‌ای بحران زا، به شدت آسیب پذیر و غیر کارآمد خواهد بود که در زمان مناسب به شکل ویژه بدان خواهیم پرداخت.

به گزارش صنایع، اسماعیل صادق‌زاده در پایان یادداشت خود توجه جدی به مسئله مدیریت بحران را هشدار داد:

حال در شرایطی که عقل سلیم چنین حکم می‌کند که وقوع زلزله‌هایی با قدرت بیشتر در آینده امکان وقوع خواهد داشت پس نیازمند توجه جدی به این موضوع از حیث آموزش شهروندان و بازسازی سیستم مدیریت بحران در کشور هستیم که اگر برنامه‌ریزی لازم در این مسیر صورت نگیرد با دست خود، خود را به مهلکه خواهیم برد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
تیتر برتر
ارسال دیدگاه