اخبار برگزیده

کد خبر:63897
پ
گذرنامه

عوارض خروج ازکشور متناسب با تنوع و تعدد مسافرت متفاوت است

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه: عوارض خروج از کشور در لایحه پیشنهادی بودجه ۹۷ متناسب با تنوع و تعدد مسافرت متفاوت بوده و همچنین برای انواع سفرهای عبادی، فرهنگی، درمانی و سیاحتی عوارض مختلفی تعریف شده است.

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه: عوارض خروج از کشور در لایحه پیشنهادی بودجه ۹۷ متناسب با تنوع و تعدد مسافرت متفاوت بوده و همچنین برای انواع سفرهای عبادی، فرهنگی، درمانی و سیاحتی عوارض مختلفی تعریف شده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، «ابوذر ندیمی» روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در رابطه با افزایش عوارض خروج از کشور در لایجه بودجه ۹۷ گفت: سه رویکرد در عوارض خروج از کشور وجود دارد، نخست اینکه عوارض سفرهای فرهنگی، زیارتی و سیاحتی با هم متفاوت است و عزم دولت و مجلس شورای اسلامی این است که فاصله بین امور زیارتی و سیاحتی داشته باشیم. 

وی اظهارداشت: البته امور سیاحتی نیز خود به دو نوع امور درمان، مسافرت های شغلی اجباری و یا سفر به منظور گردش و تفریح است. 
مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: گاهی شاهد هستیم که افراد سفرهایی به منظور خرید و بازدید از ده ها مرکز خرید انجام می دهند که ما برای این مورد پیشنهاد می دهیم در مناطق آزاد مراکز خریدی دایر کنیم و هزینه هواپیما، هتل، مترجم و غیره را برطرف کنیم. 

وی اضافه کرد: اما اگر افراد می خواهند هزینه هایی از این دست داشته باشند باید بخشی از آن کنترل شود البته این نیز پیشنهاد است و اگر مجلس و هم اندیشی دولت تفاهم دیگری داشته باشند این میزان تغییر می کند. 

عوارض خروج از کشور شامل ۸۰ میلیون جمعیت کشور نیست

ندیمی با بیان اینکه عوارض خروج از کشور شامل ۸۰ میلیون جمعیت کشور نیست، گفت: درآمد حاصل از این موضوع در بودجه دولت چندان قابل توجه نیست اما با این حال باید عوارضی برای خروج از کشور در نظر گرفته شود.

وی تاکید کرد: مسائل مربوط به حوزه ورود و خروج مساله اصلی لایحه بودجه ۹۷ نیست و بودجه ۳۴۶ هزار میلیارد تومانی با چند هزار میلیارد تومان بالا و پایین نمی رود و دولت تلاش می کند بین ضرورت های سفر تفاوت قائل شود. 

لایحه بودجه پیشنهادی ۱۳۹۷ کل کشور ۱۹ آذر ماه تقدیم مجلس شورای اسلامی شد؛ در این لایحه دولت پیشنهاد کرده است که عوارض خروج مسافر از کشور به حدود سه برابر میزان ۷۵۰ هزار ریالی فعلی افزایش یابد.

در این لایحه درآمد حاصل از عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور برای هر نفر ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال و عوارض خروج زائرین حج تمتع، عمره و عتبات عالیات نصف این رقم یعنی یک میلیون و یکصد هزار ریال پیش بینی شده است. 

به گزارش اخبار صنایع، این رقم برای سفر دوم به میزان ۵۰ درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد افزایش در نظر گرفته است که مبلغ ۴۰۰ هزار ریال از عوارض خروجی برای توسعه زیرساخت ها و تاسیسات گردشگری و حمایت از بخش میراث فرهنگی و صنایع دستی اختصاص می یابد.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه