اخبار برگزیده

کد خبر:63910
پ
صنعتی

رشد ۴٫۹ درصدی شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی

معاون اقتصادی بانک مرکزی از رشد ۴٫۹ درصدی شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی در نیمه نخست امسال خبر داد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی از رشد ۴٫۹ درصدی شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی در نیمه نخست امسال خبر داد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، پیمان قربانی روز چهارشنبه در همایش ملی لیزینگ در دانشگاه تهران افزود: رشد این شاخص در فصل بهار ۴٫۵ درصد و در فصل تابستان ۵٫۳ درصد بوده است که نشان می دهد خروج از رکود با تکیه بر رشد صنعتی در نیمه نخست امسال محقق شده است.

وی به رکود بخش مسکن در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری بخش خصوصی به تفکیک مناطق شهری در حوزه ساختمان در نیمه نخست امسال رشد داشته و فقط در شهر تهران ۳۴٫۸ درصد رشد را ثبت کرده است.

قربانی رشد این شاخص در شهرهای بزرگ را ۷٫۹ درصد و سایر مناطق شهری ۵٫۳ درصد و در کل ۱۲٫۶ درصد بوده است.

وی به وضعیت معاملات مسکن در شهر تهران طی آبان ماه گذشته اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال تا پایان آبان، از نظر تعداد معلاملات ۷٫۷ درصد و از نظر متوسط قیمت ۷٫۱ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه پارسال شاهد هستیم.

قربانی افزود: فقط در آبان ماه تعداد معاملات مسکن در شهر تهران ۱۸٫۱ درصد نسبت به آبان پارسال رشد داشته و از نظر قیمت نیز شاهد رشد ۱۰٫۹ درصدی در این ماه هستیم که نشان می دهد رشد بخش مسکن بالاتر از نرخ تورم بوده است و این نوید دهنده خروج از رکود در بخش مسکن است.

به گزارش اخبار صنایع، معاون اقتصادی بانک مرکزی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید به دنبال رونق غیرتورمی بخش مسکن است و هرگز نمی خواهد رونق حبابی سالهای ۸۵ و ۸۶ در اقتصاد ایران تکرار شود

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبارصنایع
ارسال دیدگاه