اخبار برگزیده

کد خبر:63670
پ
۱
در جلسه ستاد تنظیم بازار تاکید شد؛

نظارت بر قیمت کالاهای موردنیاز مردم در ماه‌های پایانی سال

در جلسه ستاد تنظیم بازار در خصوص کنترل و نظارت بیشتر بر عرضه و قیمت اقلام پر مصرف و ضروری مردم در ماه‌های پایانی سال و اطلاع رسانی مناسب برای ایجاد ثبات و آرامش در بازار تأکید شد.

در جلسه ستاد تنظیم بازار در خصوص کنترل و نظارت بیشتر بر عرضه و قیمت اقلام پر مصرف و ضروری مردم در ماه‌های پایانی سال و اطلاع رسانی مناسب برای ایجاد ثبات و آرامش در بازار تأکید شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، در جلسه ستاد تنظیم بازار که عصر دوشنبه به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزارشد بر رصد و پایش در حوزه‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی در راستای تأمین اقلام مورد نیاز در ماه‌های منتهی به پایان سال تأکید شد تا تولید در این حوزه ها روند افزایشی خود را حفظ کند.

در این جلسه مقرر شد که در حوزه حمل و نقل عمومی وزارت راه و شهرسازی و در حوزه حمل و نقل داخلی وزارت کشور بر نحوه قیمت‌گذاری و ارایه خدمات نظارت و به صورت منظم به ستاد تنظیم بازار گزارش دهند.

گزارش‌های هفتگی منظم از روند تولید کالا و چگونگی ارایه خدمات باید به دبیر خانه ستاد تنظیم بازار منعکس و گزارش‌های تجمیع شده از روند تنظیم بازار کالا و خدمات ضروری جهت استحضار رییس جمهور تهیه شود.

در این جلسه با تأکید محمد شریعتمداری مقرر شد هماهنگی لازم در خصوص نحوه انعکاس رسانه‌ای تصمیمات ستاد تنظیم بازار در کمیته ای با عضویت رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری معاون امور اقتصادی و بازرگانی این وزارتخانه و دبیر ستاد تنظیم بازار تدوین و اعضای ستاد بدون هماهنگی با دبیرخانه از انتشار مطالب غیر دقیق توسط تشکل‌های صنفی جلوگیری کنند.

رییس کارگروه تنظیم بازار توزیع سبد کالا برای اقشار کم درآمد و برگزاری نمایشگاه‌های بهاره و فصلی برای تنظیم بازار در روزهای پایانی سال را از دیگر اقدامات مؤثر در کنترل قیمت‌ها اعلام کرد و مقرر شد بر روی عرضه اقلام پر مصرف و ضروری مردم از هم اکنون تا پایان فروردین ماه سال آتی کنترل و نظارت بیشتری شود و با توجه به مناسب بودن میزان ذخایر کالاهای اساسی و نهاده های تولید بر انتقال بخشی از این ذخایر به مراکز استانها قبل از فرارسیدن فصل سرما تأکید شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از استانداران سراسر کشور نیز خواست با تشکیل منظم کارگروه تنظیم بازار در استان، گزارش‌های جلسات ستاد تنظیم بازار در زمینه‌هایی از جمله قیمت کالاها و خدمات، برپایی نمایشگاه‌های عرضه و کنترل خدمات حمل و نقل داخلی و بین شهری را به صورت منظم به وزارت کشور و دبیرخانه ستاد منعکس و با آینده نگری نسبت به ذخیره و تأمین و تنظیم بازار اقلام اساسی در استان اهتمام ورزند.

در مورد تنظیم بازار اقلامی که اضافه تولید داریم مانند مرکبات و کیوی نیز وزارت جهاد کشاورزی پیگیری‌های لازم را انجام دهد و در مورد اقلامی مانند مرغ و تخم مرغ بر شبکه توزیع نظارت تا این اقلام با قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان برسد.

از سوی دیگر جهت تأمین منابع ارزی و ریالی مورد نیاز جهت واردات کالاهای اساسی و نهاده های تولید مقرر شد بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه تسریع لازم را انجام دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و ایجاد انتظارات تورمی در جامعه، که متاسفانه به دلیل کم توجهی برخی از مجریان و خبرنگاران رسانه ها از جمله رسانه ملی به آن دامن زده می شود، به اطلاع رسانی دقیق و پرهیز از تناقض گویی مسؤولان اجرایی مجدداً تأکید کرد.

در حوزه کنترل بازار نیز اتاق های اصناف، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان و سازمان تعزیرات حکومتی ضمن بازنگری در روش‌های نظارت بر بازار اقدامات لازم را تا پایان فروردین ماه آتی به صورت مشترک انجام دهند و گزارش‌های نظارتی تهیه و در صورت لزوم تصمیمات لازم اتخاذ شود.

به گزارش صنایع، حوزه دارو و محصولات پتروشیمی کاغذ نیز مورد تأکید در این جلسه بود که باید هیچ گونه خللی در تأمین آن به وجود نیاید.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
اخبار صنایع
ارسال دیدگاه