کد خبر:63439
پ
پارس+جنوبی

احتمال امضای دومین قرارداد IPC با مرسک

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس: مذاکراتی که با شرکت مرسک برای توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی داشتیم احتمالا دومین قرارداد IPC با این شرکت تا دو ماه آینده امضاء خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس: مذاکراتی که با شرکت مرسک برای توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی داشتیم احتمالا دومین قرارداد IPC با این شرکت تا دو ماه آینده امضاء خواهد شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، محمد مشکین‌ فام در نشست خبری که امروز برگزار شد، با تاکید بر این که مذاکره با مرسک برای توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی ادامه دارد، گفت: احتمالا دومین قرارداد IPC با این شرکت خواهد بود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به مذاکره با شرکت مرسک برای توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی، گفت: احتمالا دومین قرارداد IPC با این شرکت تا دو ماه آینده امضاء خواهد شد.

وی در مورد ادغام مرسک با توتال توضیح داد: این ادغام هنوز نهایی نشده است و ما با شرکت مرسک مذاکره می‌کنیم. چنانچه مرسک با توتال ادغام شود تدابیری داریم که مشکلی ایجاد نشود. در واقع اگر در مباحث فنی و مالی به توافق برسیم مشکلی در مورد ادغام مرسک با توتال وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به بیستمین سالگرد شرکت نفت و گاز پارس اظهار کرد: یک زمانی در کشور آرزو بود بتوانیم در دریا خط لوله تاسیس کنیم، اما در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر خط لوله در دریا کشیده شده است. همچنین در حال حاضر ۲۶ سکوی پارس جنوبی ساخته شده است.

مشکین‌فام با بیان این‌که ایران در میدان پارس جنوبی با قطر مشترک است، اظهار کرد: در طرف قطری همه شرکت‌های صاحب دنیا وجود دارد در حالی که طرف ایران ما هستیم و شرکت‌هایی که با ما رشد کرده‌اند. فقط اندکی در بحث مدیریت پروژه برای کاهش هزینه و زمان اجرا هنوز نیاز به زمان و کار بیشتری داریم.

وی در مورد موقعیت میدان پارس جنوبی، توضیح داد: یک سوم میدان پارس جنوبی متعلق به ایران و دو سوم آن متعلق به قطر است. به عبارت دیگر ۳۷۰۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران و ۶۰۰۰ کیلومتر مربع متعلق به قطر است. ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز غنی این میدان در ایران و ۲۵ تریلیون مترمکعب در قطر قرار دارد. همچنین ۱۸ میلیارد شبکه ذخیره میعانات گازی در ایران و ۳۶ میلیارد بشکه در قطر است.

۷۰ درصد گاز کشور از طریق میدان پارس جنوبی تامین می‌شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این‌که ۷۰ درصد گاز کشور از طریق میدان پارس جنوبی تامین می‌شود، گفت: این ۷۰ درصد معادل نفت خام تولیدی کشور یعنی ۳.۵ میلیون بشکه در روز است.

مشکین‌فام ادامه داد: ۲۶ سکوی دریایی در پارس جنوبی تاسیس شده که شش سکوی آن تا سال ۱۳۸۳، پنج سکو در طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱، ۱۵ سکو در طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ راه‌اندازی شده‌اند. همچنین مجموعا ۲۵۲ حلقه چاه حفاری و وارد مدار شده است که ۵۶ حلقه تا سال ۱۳۸۳، ۵۴ حلقه طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ و ۱۴۲ حلقه در چهار سال اخیر حفاری شده‌اند. به‌طور کلی ۲۷۹۲ کیلومتر خط لوله دریایی کشیده شده که از این میزان ۵۲۳ کیلومتر در چهار سال اول، ۵۱۵ کیلومتر در هشت سال بعدی و ۱۷۵۲ کیلومتر در چهار سال اخیر کشیده شده است.

به گزارش اخبار صنایع، وی ادامه داد: ۱۰ فاز پالایشگاهی میدان پارس جنوبی تا سال ۱۳۸۳ تکمیل شد، هشت فاز پالایشگاهی در هشت سال بعد و ۲۲ فاز در چهار سال اخیر راه‌اندازی شده است. در مجموع ۴۰ فاز پالایشگاهی در پارس جنوبی وجود دارند.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی اخبار صنایع
ارسال دیدگاه