کد خبر:63299
پ
صندوق کار آفرینی امید

هدف‌گیری فقر مطلق با اشتغال زایی در مناطق

وزیر کار به همراه مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با سفر به استان فارس در جلسه شورای اداری استان حضور یافت.

وزیر کار به همراه مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با سفر به استان فارس در جلسه شورای اداری استان حضور یافت. و در مباحث رفاه و اشتغال با پاشیدن پول مشکل حل نمی‎شود، تاکید داشت.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، به نقل از خبرگزاری روستا، ربیعی، وزیر کار در چهاردهمین سفر استانی خود در جلسه شورای اداری استان فارس اظهار داشت: هدف‌گیری فقر مطلق و کاهش آن براساس نظریه‎های علمی و برنامه‎ریزی‎های دقیق در بودجه ۹۶ آغازشده و ادامه می‌یابد.

وزیر کار تاکید کرد: در مباحث رفاه و اشتغال با پاشیدن پول مشکل حل نمی‎شود بلکه با برنامه‎ریزی دقیق باید حرکت کرد و دولت بدون سر و صدا برنامه‎ریزی‎های دقیق خود را انجام داده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: سیاست رفاهی باید توانمندساز باشد و امروز به این سمت حرکت کرده‎ایم. شاخص دیگر موضوع صندوق‎های بازنشستگی است چرا که در سال‎های نه چندان دور ۳۰ میلیون سالمند خواهیم داشت که برای مترادف نشدن سالمندی با معلولیت برنامه‎ریزی‎هایی انجام داده‎ایم.

جزئیات بودجه‎های در نظرگفته شده برای اشتغال

وزیر کار جزئیات بودجه‎های در نظرگفته شده برای اشتغال و شورای آسیب‎های اجتماعی را تشریح کرد و افزود: باید از ظرفیت‎ها به خوبی استفاده شود.

وزیر کار با تاکید بر توسعه گردشگردی این بخش را در توسعه اقتصادی بسیار تاثیرگذار توصیف کرد.

مهندس تبادار، استاندار فارس نیز با اشاره به اینکه اشتغال‎زایی به عنوان اولویت در دستور کار همه مسئولان و مدیران استان فارس قرار گرفته است، افزود: عزم همه مسئولان استان بر این است که نهایت بهره را از کمترین امکانات در راستای بهبود وضعیت کسب و کار و اشتغال‎زایی داشته باشند.

ظرفیت‎های متعدد استان فارس

 تبادار با بیان اینکه استان فارس با دارا بودن ظرفیت‎ های متعددی همچون خاک حاصلخیز، منابع نفت و گاز، آثار تاریخی، جاذبه‎های گردشگری طبیعی و… زبانزد ایران و جهان است، خاطر نشان کرد: این ظرفیت‎های کم نظیر استان  فارس بی‎شک شرایط مناسبی برای ایجاد اشتغال و اثر بخشی طرح‎های کار آفرینی ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی از دیرباز یکی از پایه‎های اشتغال در استان فارس محسوب شده، گفت: وقوع خشکسالی و شرایط بحرانی منابع آب در استان سبب به مخاطره افتادن کشاورزی و به تبع آن رشد بی‎رویه مهاجرت به شهر شیراز و شهرهای دیگر استان  شده است که این نرخ مهاجرت رشد آسیب‎های اجتماعی را در پی داشته است.

بیکاری یکی از عوامل اصلی ایجاد آسیب‎ها و ناهنجاری‎های اجتماعی است

استاندار فارس با تاکید بر اینکه بیکاری یکی از عوامل اصلی ایجاد آسیب‎ها و ناهنجاری‎های اجتماعی است، نسبت به وجود ۱۱۹ نقطه آسیب‎دیده در  استان فارس ابراز نگرانی کرد و افزود: متاسفانه براساس پژوهش‎ها ۱۵ نقطه از این نقاط آسیب دیده در کلانشهر شیراز وجود دارد که ۹ منطقه به مرحله بحرانی رسیده است.

تبادار اظهار داشت: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با دارا بودن ۱۱ دستگاه اجرایی و ۲۰ موسسه اقتصادی می‎تواند ظرفیت‎های موجود در استان  فارس را برای ایجاد اشتغال به کار گیرد.

وی همچنین در بخشی از سخنان خود از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست مساعدت لازم را در زمینه حل مشکلات اشتغال استان داشته باشد. 

اهمیت کارخانه سیمان نیریز

استاندار فارس با اشاره به اینکه کارخانه سیمان نیریز به عنوان یکی از طرح‎های اقتصاد مقاومتی با استفاده از فاینانس احداث شده که هم اکنون ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت فعال شدن بیش از ۴۰۰ فرصت شغلی ایجاد می‎کند، افزود: امیدوارم به زودی مشکل این طرح مرتفع و این مجتمع بزرگ در چرخه اقتصادی قرار گیرد.

اشتغال

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید همچنین در جلسه شورای اشتغال استان فارس با حضور دکتر منصوری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حضور یافت.

مدیر عامل صندوق در این نشست ضمن تاکید بر نقش بازاریابی در رونق کسب و کارها اظهار داشت: بازاریابی مخصوصا بازاریابی الکترونیکی نقش پر رنگی را در رونق و توسعه کسب و کارها ایفا می نماید و توجه به این مهم موجب ایجاد اشتغال پایدار خواهد شد.

وی افزود: با توسعه اپلیکیشن‎های کاربردی که هم دارای جنبه تبلیغاتی و هم امکان ارائه ساده‎تر محصولات و خدمات را به مشتریان فراهم می‎کنند و شرکت هایی مانند اسنپ و دیجی کالا از امکانات این اپلیکیشن‎های کاربردی استفاده فراوانی کرده‎اند این امکان مهیا می‎شود تا جذب مشتری و میزان فروش کسب کارها ارتقا چشم‎گیری داشته باشد.

استاندار فارس نیز ضمن تشریح روند معرفی پرونده‎های تسهیلات اشتغال در استان تصریح کرد: تلاش ما این بوده که تسهیلات را در مسیر درست به کار بگیریم و بیشتر از توان بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال بهرمند شویم.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی در فارس تلاش خوبی در این زمینه دارد، گفت: خوشبختانه بخش خصوصی قبل از اینکه ما مطلبی را تکلیف کنیم خود مشاور می‌گیرد و مطالب مد نظر ما را به شکل کامل دنبال می‌کند.

تبادار با اشاره به اهداف مورد نظر در کارگروه اشتغال استان، خاطر نشان کرد: در استان فارس چند مولفه را برای تسهیلات در نظر داریم که اولین مولفه آن صلاحیت است. وی توضیح داد صلاحیت افراد دارای ابعاد مختلفی است که دانایی، حرفه‌ای بودن و بعضی از شرایط تخصصی از جمله این مولفه‎ها است.

توجه به اشتغال پایدار و پویا، دومین مولفه‌ی مهم

استاندار فارس توجه به اشتغال پایدار و پویا را دومین مولفه‌ی مهم در خصوص انتخاب طرح‎های واجد شرایط دریافت تسهیلات برشمرد و اضافه کرد: سومین مولفه مورد نظر نیز داشتن زمینه‌ی رقابت و ارزش تجاری محصولات تولیدی است.

وی با اشاره به اینکه در جهان امروز همه اقدامات در ارتباط با یکدیگر هستند، گفت: آخرین مولفه و شاخص مهم مد نظر در استان فارس برای دریافت تسهیلات، داشتن بازار و توجیه اقتصادی برای محصول تولیدی است.

تلاش دستگاه‎های مرتبط با بحث اشتغال‌زایی

تبادار با تاکید بر اینکه به گفته شخص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر استانی بیشترین جذب اعتبارات اشتغال را داشته باشد علاوه بر توزیع استانی می‎تواند از ۳۰درصد از اعتبارات اشتغال متمرکز در اختیار نیز بهره‏‎مند شود گفت: این نکته تلاش دستگاه‎های مرتبط با بحث اشتغال‌زایی را می‎طلبد.

به گزارش اخبار صنایع، استاندار فارس در پایان همچنین با اشاره به اختصاص ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات با بهره اندک به توسعه اشتغال روستایی خواهان دقت مضاعف در تخصیص این اعتبارات به دلیل پایین بودن میزان بهره آن شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه