اخبار برگزیده

کد خبر:62376
پ
بنزین

واکنش نمایندگان مجلس به افزایش قیمت سوخت

نمایندگان مجلس گرانی حاصل از افزایش قیمت سوخت در لایحه بودجه ۹۷ را برای مردم غیر قابل تحمل پیش‌بینی کردند و به بیان ابهامات این تصمیم دولت پرداختند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی گرانی حاصل از افزایش قیمت سوخت در لایحه بودجه ۹۷ را برای مردم غیر قابل تحمل پیش‌بینی کردند و به بیان ابهامات این تصمیم دولت پرداختند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، حسینعلی حاجی​ دلیگانی در گفتگو با رسانه‌ها گفت: زمانی که دولت می‌خواست بنزین را از ۱۰۰ تومان به ۴۰۰ تومان افزایش دهد، برای مردم حساب مشخص کرد و در آن مبلغی را واریز و از درآمد حاصل از افزایش نرخ حامل‌های انرژی ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان برای آنان واریز کرد و این در میان مردم اعتماد ایجاد کرد که می‌توانند منابع مالی خود را برای نخستین بار مدیریت کنند.

وی گفت: اما پس از آن نرخ بنزین از ۴۰۰ تومان به هزار تومان افزایش یافت اما چیزی به مردم اضافه نشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: دولت بر اساس برنامه پنجم در واقعی کردن نرخ حامل‌های انرژی عمل نکرده و تخلف داشته است.

حاجی دلیگانی گفت: در مرحله نخست افزایش نرخ حامل‌های انرژی ۳۸ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد ایجاد شد که ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان برای مردم از این محل پول واریز شد، اما پس از گران شدن بنزین از ۴۰۰ تومان به هزار تومان حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت افزایش یافت اما به مبلغ یارانه‌ها اضافه نشد.

وی افزود: مازاد مبلغ یارانه‌ها نیز در سال ۹۶ به خزانه ریخته نشده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت:​ دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ افزایش حامل‌های انرژی را در نظر گرفته که درآمد حاصل از آن ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است، اما بجز ۱۷ هزار میلیارد تومانی که برای اشتغال در نظر گرفته است طرح توزیعی شفافی در این زمینه اعلام نکرده است.

حاجی دلیگانی افزود: البته بخشی از این ۱۷ هزار میلیارد تومان نیز به عنوان تسهیلات پرداخت می‌شود که به دولت باز می‌گردد.

وی افزود: بر اساس لایحه بودجه سال آینده هم قیمت سوخت و حامل‌های انرژی و قیمت‌های دیگر افزایش می‌یابد و هم یارانه بخش زیادی از مردم حذف می‌شود که این موضوع تبعات اقتصادی به همراه خواهد داشت.

جلال میرزایی نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: بر اساس تبصره ۱۸ لایحه بودجه قیمت حامل‌های انرژی افزایش می‌یابد اما میزان افزایش قیمت‌ها مشخص نیست.

وی افزود: سال جاری مقدمات افرایش قیمت‌های حامل‌های انرژی فراهم نیست.

میرزایی با بیان اینکه جناح رقیب دولت در زمینه افزایش قیمت حامل‌های انرژی نگاه سیاسی دارد گفت: نباید این نگاه را به موضوع افزایش قیمت‌ها داشته باشیم.

این نماینده مجلس افزود: مصارف درآمدهای حاصل از افزایش قیمت سوخت و حامل‌های انرژی در قانون مشخص شده است.

میرزایی گفت: اگر قیمت‌های حامل‌های انرژی افزایش نیابد وضع اشتغال جامعه بدتر خواهد شد.

موید حسینی صدر مشاور وزیر نفت نیز در این برنامه گفت: بر اساس برنامه پنجم توسعه دولت الزامی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نداشته است.

وی افزود: اکنون نیز افزایش قیمت سوخت و حامل‌های انرژی در دولت به نتیجه نهایی نرسیده است و تا این لحظه خبری مبنی بر افزایش این قیمت‌ها وجود ندارد.

مشاور وزیر نفت گفت: منابع حاصل از افزایش قیمت سوخت و حامل‌های انرژی به جیب وزارت نفت نمی‌رود بلکه به خزانه واریز می‌شود و در آنجا مجتمع و به مصارف مختلف می‌رسد.

حسینی صدر افزود: اینکه گفته می‌شود بر اساس لایحه بودجه سال ۹۷ از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی درآمد ۱۱۰ هزار میلیارد تومانی برای دولت ایجاد می‌شود واقعیت ندارد.

وی گفت: سال جاری از محل فروش نفت ۱۰۶ هزار میلیارد تومان درآمد داریم و این نشان می‌دهد که وابستگی به نفت کم شده است.

مشاور وزیر نفت افزود: ریال به ریال درآمد‌ها و هزینه کردهای دولت مشخص است.

حمیدرضا حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شوری اسلامی نیز در این برنامه گفت: همه مشکلات از اجرا نشدن قانون آغاز می‌شود.

وی افزود: در ماده ۳۹ برنامه ششم توسعه به دولت اجازه داده شده است که قیمت‌ها را افزایش دهد اما بر این نیز تاکید شده که در آمدها باید بر اساس قانون و آنچه که قانون مشخص کرده است هزینه شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه لایحه بودجه سال آینده مغایر برنامه ششم توسعه است گفت: در برنامه ششم همه منابع یارانه‌ها مشخص و محل هزینه آن نیز شفاف است اما دولت هزینه‌ها را به اختیار خود انجام می‌دهد و افزایش قیمت‌ها را بر عهده مجلس می‌گذارد.

حاجی بابایی بیان اینکه افزایش قیمت حامل‌های انرژی موضوع سیاسی نیست افزود: در تبصره ۱۸ لایحه بودجه دولت می‌تواند در سال ۹۷ قیمت‌های حامل‌های انرژی را به گونه‌ای افزایش دهد که ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در مقایسه با ابتدای سال ۹۶ افزایش درآمد داشته باشد.

وی گفت: فقط با گران شدن بنزین دولت ۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش درآمد خواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت فقط ۳۰ هزار میلیارد تومان در بودجه آمده است و محل هزینه بقیه آن مشخص نیست و در خزانه واحد نمی‌رود.

حاجی بابایی با بیان اینکه در لایحه بودجه سال آینده کمک به اقشار ضعیف جامعه دیده نمی‌شود گفت: گرانی قیمت‌ها خوب است اما باید رعایت حال مردم نیز شود.

به گزارش صنایع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پایان گفت: اگر بودجه سال آینده تصویب شود، اقشار ضعیف جامعه نمی‌توانند گرانی حاصل از آن را تحمل کنند.

انتهای پیام///

منبع
مهر
ارسال دیدگاه