کد خبر:62416
پ
برات
برات قبادیان:

طرح تاپ و توانمندسازی بنگاه‌های صنعتی و تجاری

معاون آموزش و پژوهش وزارت صنعت از ارائه طرح تاپ برای توانمندسازی تولید، توسعه دانش‌بنیان بنگاه‌های صنعتی و تجاری موجود و اشتغال پایدار خبر داد.

معاون آموزش و پژوهش وزارت صنعت از ارائه طرح تاپ برای توانمندسازی تولید، توسعه دانش‌بنیان بنگاه‌های صنعتی و تجاری موجود و اشتغال پایدار خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای توانمند‌سازی تولید، توسعه دانش‌بنیان بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری موجود و اشتغال پایدار طرح تاپ را ارایه دادیم.

برات قبادیان در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب، افزود: برای به نتیجه رسیدن این طرح، کار علمی و کارشناسی خوبی توسط متخصصان و کارشناسان مختلف انجام گرفت.

وی خلق ارزش و ظرفیت‌سازی در بخش اشتغال را راهبرد اصلی طرح تاپ دانست و افزود: بهسازی و استقرار بنگاه‌های تولیدی، صنعتی و تجاری در مسیر اقتصاد مقاومتی، اصلاح و بهسازی کیفیت کالا، توسعه بازارهای صادراتی، تقویت تحرک اقتصادی و افزایش تولید و صادرات غیرنفتی نیز از اهداف فرعی این طرح است.

قبادیان با اشاره به پتانسیل‌ها و استعدادهای خدادادی موجود در کشور، تصریح کرد: اما با فاصله‌ای که با دنیا گرفته‌ایم نیاز به کار بیشتری وجود دارد و در مدت مسئولیتم به

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وجود حدود دو هزار و ۸۰۰ دانشگاه در کشور گفت: کشوری مانند چین که جمعیتش از کشور ما بیشتر است، کمتر از دو هزار و ۸۰۰ دانشگاه دارد و این یک سرمایه و پتانسیل خوبی برای ما محسوب می‌شود که از آن باید به بهترین نحو استفاده کرد.

قبادیان با بیان اینکه حدود پنج میلیون دانشجو در رشته‌ها و مقاطع مختلف در دانشگاه‌های کشور به تحصیل مشغول هستند، ادامه داد: حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف نیز داریم که این سرمایه منابع انسانی دانش‌آموخته برای توسعه کشور باید به کار گرفته شود.

وی دانشجویان ارشد و دکترای کشور را لشکر توانمندی برای کاهش سریع فاصله ما با دنیا دانست و گفت: از یکصد هزار واحد صنعتی موجود حدود دو هزار واحد بخش تحقیق و توسعه(r&d) دارد که این دانشجویان می‌توانند وارد بخش (r&d) فضای بنگاه‌های اقتصادی و بخش خصوصی شوند و در این حوزه تاثیر بگذارند. از سوی دیگر وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نفت، نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانند این مهم را در دستور کار قرار دهند.

قبادیان با اشاره به نمونه‌های دیگری از اجرای این طرح گفت: از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ که معاون آموزش و طرح و برنامه سازمان انرژی اتمی بودم این طرح را برای سربازان دارای تحصیلات ارشد و دکترا اجرا کردم که دستاوردهای موفقیت‌آمیزی نیز داشت‌.

به گزارش صنایع، ششمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز چهارشنبه با تجلیل از برگزیدگان و برترین‌های پژوهش و فناوری در حوزه‌های مختلف به کار خود پایان داد.

انتهای پیام///

منبع
شاتا