اخبار برگزیده

کد خبر:62261
پ
صادرات
مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز خبر داد

صادرات گاز ایران ۶۴ درصد افزایش یافت

صادرات گاز ایران در پنج ماه نخست سال جاری ۶۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

صادرات گاز ایران در پنج ماه نخست سال جاری ۶۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز گفت: صادرات گاز ایران در پنج ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۴ درصد افزایش یافته که این روند در ۱۰۰ روز نخست دولت دوازدهم نیز ادامه داشته است.

بهزاد بابازاده در تشریح اقدام‌های شرکت ملی گاز در ۱۰۰ روز نخست دولت دوازدهم اعلام کرد: صادرات روزانه گاز طبیعی به عراق طی ۱۰۰ روز گذشته از هفت میلیون مترمکعب به حدود ۱۴ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

وی افزود: شرکت ملی گاز ایران در سال نخست قرارداد صادرات گاز به عراق، متعهد به صادرات روزانه هفت میلیون مترمکعب بوده است، اما با توجه به نیاز و درخواست طرف عراقی، حجم صادرات را تا حدود ۱۴ میلیون مترمکعب در روز در اوج فصل گرم در عراق، افزایش داده‌ایم.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز اظهار کرد: حجم گاز صادراتی به عراق مطابق این قرارداد که به منظور تأمین سوخت نیروگاه‌های بغداد امضا شده، در فصل گرم سال تا ۳۵ میلیون متر مکعب در روز افزایش می‌یابد که این افزایش، با آغاز بهره‌برداری از خط لوله انتقال گاز ششم سراسری محقق خواهد شد.

به گفته بابازاده و بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده، از ابتدای سال جاری تا اواخر مرداد ماه به‌طور میانگین روزانه حدود ۵۰ میلیون متر مکعب گاز صادر شده که این رقم رشد ۶۴ درصدی مجموع صادرات را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های صادراتی، گفت: توسعه زیرساخت‌های صادراتی از جمله اجرای خط لوله انتقال گاز ششم سراسری و تاسیسات تقویت فشار گاز روی این خط، از برنامه‌های جدی ایران برای افزایش سهم خود در بازار تجاری گاز به ‌ویژه کشورهای همسایه است که بر اساس برنامه‌ای مدون در این زمینه، در حال انجام است.

بابازاده در پایان تصریح کرد: بر اساس این آمار، صادرات گاز طبیعی در ۱۰۰ روز ابتدایی دولت دوازدهم با رشدی مناسب، به سه میلیارد و ۶۵۰ میلیون مترمکعب رسیده، ضمن این که راه‌اندازی طرح‌های جدید گازرسانی تا پایان سال جاری، می‌تواند در رشد بیشتر صادرات گاز مؤثر باشد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، اکنون بزرگترین خریدار گاز ایران، ترکیه است که در صورت راه‌اندازی خط لوله صادرات گاز به بصره، عراق در مجموع با وارد کردن روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب به بزرگترین وارد کننده گاز ایران تبدیل خواهد شد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه