کد خبر:62114
پ
۹۴۳۲۰۲۲

تولید بیش از ۳ میلیون متر مربع فرش دستباف در کشور

رئیس مرکز ملی فرش ایران: سالانه بیش از سه میلیون متر مربع فرش‎دستباف در سراسر کشور تولید می‎شود که حدود دوسوم آن صادر و یک سوم مصرف داخلی دارد.

رئیس مرکز ملی فرش ایران: سالانه بیش از سه میلیون متر مربع فرش دستباف در سراسر کشور تولید می‎شود که حدود دوسوم آن صادر و یک سوم مصرف داخلی دارد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، حمید کارگر روز دوشنبه در نشست تولیدکنندگان و دانش آموختگان فرش کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: در هشت ماه نخست سال جاری بیش از سه هزار تن فرش‎دستباف به ارزش ۲۶۹ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شد. 

تولید بیش از ۳ میلیون متر مربع فرش دستباف در کشور

رئیس مرکز ملی فرش ایران بیان کرد: این میزان صادرات با رشد ۳۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است. 
کارگر عنوان کرد: در سه سال اخیر، به سبب تأثیر مثبت برجام با برداشتن تحریم‌ها روند کاهش صادرات فرش‎دستباف متوقف و روند افزایشی جایگزین آن شده است. 
وی تصریح کرد: از ژانویه ۲۰۱۶ با لغو ممنوعیت فرش ایران در پایان سال ۱۳۹۴ فرش دستباف به ارزش ۲۹۶ میلیون دلار به کشورهای دیگر صادر شد. 

۳۲۰ هزار نفر مشمول بیمه قالی بافان هستند

براساس آمارها در سال ۱۳۹۵ حدود ۳۵۹ میلیون دلار فرش‎دستباف به حدود ۸۰ کشور صادر شد.
وی با اشاره به بیمه قالی بافان که حق شاغلان در این حوزه است، افزود: از بیش از یک میلیون نفر فعال در زمینه قالیبافی کشور تنها ۳۲۰ هزار نفر مشمول بیمه قالی بافان هستند. 
کارگر بیان کرد: در سال ۱۳۹۳ تعداد بیمه شدگان حدود ۴۸۰ هزار نفر بوده است. 

وی عنوان کرد: کاهش تعداد بیمه شدگان قالی بافی در سال‌های اخیر به دلیل انحرافات قانونی برای برخی بیمه شدگان و بخشی دیگر ناشی از بازرسی های سرزده و کم لطفی تأمین اجتماعی بوده است. 
وی گفت: سازمان برنامه و بودجه کشور بودجه کافی برای این حوزه تخصیص نداده است. 
کارگر تصریح کرد: در سال ۱۳۹۷ تنها حدود هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار سهم دولت از اجرای بیمه قالی بافی است. 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس مرکز ملی فرش ایران از تولید کنندگان کهگیلویه و بویراحمد خواست برای عرضه هر چه‌بهتر فرش‌دست‌بافتشان در نمایشگاه‌های داخلی از جمله نمایشگاه تهران شرکت کنند.
متوسط بافت سالیانه فرش دستبافت در این استان ۳ هزار متر مربع و بافت گبه ۱۸ هزار متر مربع است.
بیش از ۳هزار و ۲۰۰ قالی باف در کهگیلویه و بویراحمد مشغول فعالیت هستند.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع
ارسال دیدگاه