کد خبر:62129
پ
قیمت سکخ

تخلیه حباب سکه به دنبال حراج بانک کارگشایی

بالا بردن عرضه سکه از طریق حراج باعث شد، قیمت این کالا افت کند و اختلاف قیمت آن با طلایی که از آن ساخته شده کاهش یابد.

بالا بردن عرضه سکه از طریق حراج باعث شد، قیمت این کالا افت کند و اختلاف قیمت آن با طلایی که از آن ساخته شده کاهش یابد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، حراج سکه در بانک کارگشایی طی دو هفته گذشته به خوبی موجب کنترل نرخ سکه در بازار شده است.

در شرایطی که همه عناصر محرک در بازار ثابت بمانند، افزایش عرضه یک کالا می‌تواند به کاهش قیمت آن بیانجامد. از سوی دیگر در مواقعی که حباب در نرخ سکه ایجاد می‌شود، بانک کارگشایی طبق دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حراج سکه را در دستور کار قرار می‌دهد.

در دوره اخیر نیز بانک کارگشایی از چهارم آذر ماه حراج سکه را به منظور بازگرداندن تعادل قیمت به بازار آغاز کرد و تا روز گذشته، حدود ۲۸ هزار قطعه سکه تمام بهار و نیم بهار آزادی را به فروش رساند.

با تقریب بیش از ۹۵ درصد، همه نرخ‌های ارائه شده در حراجی‌های بانک کارگشایی پایین‌تر از نرخ بازار بوده و در نتیجه نرخ بازار را با کاهش مواجه کرده است.

نرخ سکه متاثر از دو عامل اساسی قیمت طلا و نرخ دلار در بازار آزاد است. اطلاعات موجود نشان می‌دهد گرچه نرخ جهانی طلا طی دو هفته اخیر کاهش یافته، اما قیمت آن در بازار داخلی با نوسان همراه بوده است.

از سوی دیگر روند نرخ دلار چه در بانک مرکزی و چه در بازار آزاد طی این مدت به طور کامل صعودی بوده و در نتیجه نرخ سکه نمی‌توانسته ثابت بماند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، افزایش عرضه سکه، شیب شدید افزایش نرخ این کالا را کنترل کرده، به طوری که این عدد بر روی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تثبیت شده است. طبیعی است تا زمانی که حراج سکه ادامه یابد و شاهد تغییرات غیرقابل پیش‌بینی در نرخ طلا یا دلار نباشیم، روند کنونی باز هم قابل تصور خواهد بود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
اخبار صنایع
ارسال دیدگاه