اخبار برگزیده

کد خبر:62065
پ
ایران و هند
رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند

ایجاد سکوی مشترک معاملاتی بورس ایران و هند

ایجاد سکوی مشترک معاملاتی بورس کالای ایران و هند، تاثیرات مثبتی بر اقتصاد کشور دارد و با حذف واسطه‌ها معاملات را شفاف می‌کند.

ایجاد سکوی مشترک معاملاتی بورس کالای ایران و هند، تاثیرات مثبتی بر اقتصاد کشور دارد و با حذف واسطه‌ها معاملات را شفاف می‌کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند با بیان اینکه راه‌اندازی سکوی معاملاتی ایران و هند بر اقتصاد کشور تاثیرات مثبتی خواهد داشت، گفت: با اجرای این طرح مشتریان توانمند هند شناسایی شده و با آن‌ها به طور مستقیم معامله می‌کنیم که در این صورت واسطه‌های غیر ضروری حذف شده و معاملات شفاف خواهد شد.

ایجاد سکوی مشترک معاملاتی بورس کالای ایران و هند، واسطه‌ها را حذف و معاملات را شفاف می‌کند.

بورس کالای ایران و «بورس ملی کالایی و مشتقه هند»، در اوایل مهرماه سال جاری، تفاهمنامه ایران برای ایجاد سکوی مشترک معاملاتی امضا کردند که بر اساس آن، زیرساخت‌های لازم برای معاملات کالایی دو کشور در حال انجام است.

قرار است بر اساس این تفاهمنامه، معاملات مشترک برای صادرات قیر انجام شود و به تدریج به سایر کالاها تسری یابد.

از طریق این سکوی معاملاتی، بازرگانان دو کشور می‌توانند وضعیت سفارش‌های ارایه شده و قیمت‌ها را رصد کنند.

ابراهیم جمیلی رئیس اتاق بازارگانی ایران و هند در گفت وگو با خبرنگاران هدف از راه‌اندازی سکوی معاملاتی ایران و هند را شفاف‌سازی معاملات و پیدا کردن مشتریان جدید و انجام معاملات در یک چهارچوب قانونی دانست.

وی خاطر نشان کرد: انجام معاملات در قالب بورس کالا باعث شفاف شدن معاملات و حذف واسطه‌های غیر ضروری می‌شود.

ابراهیم جمیلی مزایای راه‌اندازی سکوی معاملاتی ایران و هند را مورد توجه قرار داد و گفت: همکاری بورس کالای ایران و هند و راه‌اندازی سکوی معاملاتی برای فروشندگان و تولید‌کنندگان و نیز برای خریداران مزیت‌های زیادی به همراه داشته و محصولات را از واسطه‌گری نجات می‌دهد.

وی افزود: صادرات برخی محصولات مانند پتروشیمی و قیر به هند از استانداردهای لازم برخوردار نبوده و اعتبار کالای صادراتی کشور را زیر سوال می‌برد و باعث کاهش شفافیت معاملات می‎‌شود این در حالی است که با انجام معاملات در بورس کالا معاملات شفاف و استاندارد شده و اعتبار کالای ایرانی حفظ می‌شود.

جمیلی با بیان اینکه هند کشوری است که در ۱۰ سال آینده جزء اقتصادهای برتر دنیا خواهد بود و ارتباط دو بورس می‌تواند برای دو کشور مزیت‌های بسیاری داشته باشد، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس کالا تلاش‌هایی صورت گرفت تا بتوانیم شرکت‌ها را در سطح بینپ‌الملل مطرح کنیم.

وی با بیان این که مطرح کردن شرکت‌ها در سطح بین‌الملل باعث جذب سرمایه‌گذار خارجی خواهد شد، افزود: به عبارت بهتر، کسانی که از طریق بورس کالا خرید کنند در آینده علاقه‌مند می‌‎شوند تا سهام شرکت مادر را در بورس اوراق بهادار خریداری کنند و این مزیتی است که کشور ما از آن برخوردار است.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران و هند از راه‌اندازی سکوی معاملاتی این دو کشور استقبال می‌کند، تاکید کرد: کسانی که خواستار انجام معاملات شفاف هستند و می‌خواهند تا اعتبار کالای ایرانی حفظ شود و مبادلات دو کشور گسترش پیدا کند قطعا از راه‌اندازی سکوی معاملاتی ایران و هند حمایت می‌کنند.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند اثرات راه‌اندازی سکوی معاملاتی ایران و هند بر اقتصاد کشور، افزایش صادرات و همچنین صادرات پایدار است، ضمن اینکه با اجرای این طرح، مشتریان توانمند هند شناسایی شده و با آن‌ها مستقیما معامله می‌کنیم که در این صورت واسطه‌هایی غیرضروری حذف شده و معاملات شفاف خواهد شد.

وی در خصوص موانع موجود بر سر راه اجرای این طرح گفت: یکی از این موانع، عملیات بانکی است که ممکن است اندکی زمان‌بر باشد اما راه‌اندازی سکوی معاملاتی ایران و هند شروع خوبی به شمار می‌رود و بورس کالا اقدامات خوبی در این خصوص انجام داده است لذا باید کمک کنیم تا این کار سریع‌تر انجام شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، بورس کالای ایران و «بورس ملی کالایی و مشتقه هند» ، در اوایل مهرماه سال جاری و در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی، تفاهمنامه‌ای را برای ایجاد سکوی مشترک معاملاتی امضا کردند.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه