اخبار برگزیده

کد خبر:61895
پ
کنتور هوشمند

اجرایی شدن طرح پایلوت کنتورهای هوشمند در چهار استان

طرح پایلوت کنتورهای هوشمند با همکاری شرکت‌های داخلی و خارجی در چهار استان کشور اجرایی می‌شود.

طرح پایلوت کنتورهای هوشمند با همکاری شرکت‌های داخلی و خارجی در چهار استان کشور اجرایی می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز گفت: با پایان یافتن طرح پایلوت کنتورهای هوشمند در چهار استان کشور، این کنتورها با درصد خطای بسیار پایین برای مشترکان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سعید مومنی درباره نصب و استفاده از کنتورهای هوشمند، برای مشترکان گاز گفت: طی فراخوانی که سال گذشته از سوی شرکت ملی گاز مطرح شد، ۱۳ شرکت داخلی و خارجی اعلام آمادگی کردند تا اجرایی شدن استفاده از کنتورهای هوشمند گاز را مورد آزمایش و بهره‌برداری قرار دهند.

وی افزود: طرح پایلوت به این صورت است که هر کدام از این ۱۳ شرکت، پنج هزار دستگاه از کنتورهای هوشمند خود را در ۴ استان تهران، مشهد، کرمانشاه و البرز مورد آزمایش قرار می‌دهند و نگهداری از این کنتورها نیز به مدت هشت ماه بر عهده خود شرکت‌ها است تا پس از پایان دوره آزمایشی مشخص شود، کدام کنتورها از لحاظ مسائل فنی و اقتصادی برای کشورمان مناسب‌تر هستند.

مومنی اظهار کرد: زمانی که کنتور مناسب برای مشترکان گاز انتخاب شود، به صورت سفارشات گسترده آن‌ها را در اختیار مردم قرار می‌دهیم، البته هزینه خرید و نصب این کنتورها به سبب قابلیت‌هایی که دارند نسبت به کنتورهای معمولی بالاتر است.

اکنون بیشتر مشترکان گاز در کشور از کنتورهای معمولی استفاده می‌کنند و تعدادی از کنتورها نیز طی دو سال اخیر تبدیل به کنتورهای ارتقاء یافته شده‌اند که در داخل کشور تولید می‌شوند.

وی درباره کنتورهای هوشمند توضیح داد: کنتورهای هوشمند گاز قادرند به وسیله تجهیزات داخلی و سیستم‌های ارتباطی که دارند از طریق الکترونیکی با مراکز ادارات گاز در شهرها و مناطق خود ارتباط برقرار کنند که به این ترتیب قرائت کنتور نیز از راه دور امکان‌پذیر می‌شود.

مومنی تصریح کرد: با نصب کنتورهای هوشمند، دیگر امکان دست‌کاری از سوی افراد متخلف وجود ندارد، همچنین درصد خطای قرائت‌ها از لحاظ مثبت و منفی بسیار کاهش می‌یابد اما برای استفاده از این کنتورها باید صبر کنیم تا طرح پایلوت به پایان برسد تا بهترین کنتور برای مشترکان انتخاب شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز گفت: کنتورهای ارتقاء یافته که اکنون برای برخی مشترکان استفاده می‌شوند نیز مطابق آخرین استانداردهای کشور هستند که بخشی از میزان خطای اندازه‌گیری در این کنتورها کاهش یافته است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
مهر