کد خبر:61660
پ
توسعه
رئیس سازمان توسعه تجارت در دیدار با وزیر معدن و انرژی صربستان

همکاری ایران و صربستان در حوزه استخراج معادن

زمینه‌های متعددی برای همکاری‌ بین ایران و صربستان در حوزه اکتشاف و استخراج معادن وجود دارد و می‌توان از این زمینه‌ها برای ارتقای سطح همکاری استفاده کرد.

زمینه‌های متعددی برای توسعه همکاری‌ها بین ایران و صربستان در حوزه اکتشاف و استخراج معادن وجود دارد و می‌توان از این زمینه‌ها برای ارتقای سطح همکاری استفاده کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، زمینه‌های متعددی برای توسعه همکاری‌ها بین ایران و صربستان در حوزه اکتشاف و استخراج معادن، فرآوری محصولات معدنی شبیه به مس، سرب و روی و همچنین تولید انرژی وجود دارد که لازم است از این زمینه‌ها برای ارتقای سطح همکاری‌های موجود تجاری و بازرگانی فیمابین استفاده کرد.

وزیر معدن و انرژی صربستان در ملاقات با رئیس کل سازمان توسعه تجارت کشورمان ایران را از جمله مهم‌ترین تامین‌کنندگان نفت و گاز در جهان توصیف کرد.

«مجتبی خسرو تاج»، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران و «آلکساندر آنتیج»، وزیر معدن و انرژی صربستان در این دیدار بر تبادل دانش فنی و اجرای پروژه‌های مشترک زمین‌شناسی بین ایران و صربستان تاکید کردند.

خسرو تاج در این نشست با اشاره به ذخایر غنی معدنی و تولیدات محصولات نفتی متنوع در ایران اظهار داشت: زمینه‌های متعددی برای توسعه همکاری‌ها بین ایران و صربستان در حوزه اکتشاف و استخراج معادن، فرآوری محصولات معدنی شبیه به مس، سرب و روی و همچنین تولید انرژی وجود دارد که لازم است از این زمینه‌ها برای ارتقای سطح همکاری‌های موجود تجاری و بازرگانی فیمابین استفاده کرد.

آنتیج، وزیر معدن و انرژی صربستان نیز دراین ملاقات، ایران رااز جمله مهم‌ترین تامین‌کنندگان نفت و گاز جهان توصیف کرد و با اشاره به اینکه مصرف گاز کشورش دو میلیارد متر مکعب در سال ذکر است، اظهار داشت که با تاسیس نیروگاه‌های جدید گازی، مصرف گاز این کشور تا سال ۲۰۲۵ به سه میلیارد و پانصد هزار متر مکعب خواهد رسید که ایران می‌تواند نقش مهمی در تامین گاز مصرفی صربستان ایفا کند.

وی خواستار مشارکت جمهوری اسلامی ایران در طرح متنوع‌سازی منابع تامین انرژی صربستان شد.

آنتیچ همچنین با توجه به ذخائر معدنی غنی صربستان از جمله طلا، مس، روی، سرب و لیتیوم اظهار داشت: صربستان آمادگی دارد تا در زمینه تکنولوژی‌های مربوط به اکتشاف، استخراج و فرآوری محصولات معدنی با جمهوری اسلامی ایران همکاری کند.

صربستان یکی از غنی‌ترین کشورهای اروپا از لحاظ منابع معدنی است و دارای مقادیر قابل توجه زغال‌سنگ، مس، طلا، سرب و روی است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، در حدود ۳۰ درصد از نفت مصرفی صربستان از منابع داخلی و مابقی آن از منابع خارجی تامین می‌گردد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید