کد خبر:61612
پ
صادق_نجفی
مدیر عامل سازمان صنایع کوچک تاکید کرد

لزوم تقویت ارتباط بین صنایع تولیدی و بازار

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک بر ایجاد شرایط لازم برای تقویت ارتباط و پیوند بین صنایع تولیدی و بازار تاکید و این ارتباط را عامل مهمی در بازاریابی عنوان کرد.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک بر ایجاد شرایط لازم برای تقویت ارتباط و پیوند بین صنایع تولیدی و بازار تاکید و این ارتباط را عامل مهمی در بازاریابی عنوان کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: تقویت ارتباط و پیوند بین صنایع تولیدی و بازار عامل مهمی در بازاریابی است و باید شرایطی را ایجاد کرد تا صنایع کوچک و متوسط کشور با بازار پیوند و ارتباط محکمی داشته باشند.

«صادق نجفی» در دیدار با «علی فاضلی» رئیس اتاق اصناف ایران، افزود: بخش عظیمی از تولید برعهده صنایع کوچک و متوسط است که از اهمیت بالایی برخوردار هستند و باید تمرکز بیشتری بر تقویت این واحدها داشته باشیم.

وی اظهارداشت: طبق قانون بنگاه‌های صنفی کوچک و متوسط باید در شهرک‌های صنفی مستقر شوند تا بتوانیم برایشان مجوز صادر کنیم و زیرساخت‌های لازم را برایشان فراهم کنیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک افزود: تاکنون توجهی برای ایجاد شهرک‌های صنفی تخصصی نشده و افرادی که زمین داشتند با دریافت مجوز ساخت شهرهای صنفی باعث بالا رفتن هزینه‌ها و اثر بخش نبودن فعالیت‌ها شده است.

نجفی با بیان اینکه باید زیرساخت‌های ایجاد شهرک‌های صنفی اصلاح شود، گفت: باید بنگاه‌های کوچک و متوسط یا SME ها در کنار ما قرار بگیرند و مشکل نبود پیوند بین صنایع متوسط و کوچک با بازار و ارتباط آن‌ها باید شکل بگیرد.

رئیس هیات مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیان کرد: از ۷۰ هزار واحد صنعتی ۴۳ هزار واحد پروانه بهره‌برداری دارند و اگر بتوانیم از این تعداد ۱۰ هزار واحد را با کمک و همکاری یکدیگر ساماندهی کنیم که با تقویت ارتباط با بازار، کار توسعه‌ای بزرگی شکل خواهد گرفت.

وی افزود: در قدم نخست باید به دنبال صنایع تولیدی که ظرفیت بیشتری را در بازار دارند مانند صنعت(پوشاک، چرم وچوب ) رفت و آن‌ها را ساماندهی کرد.

نجفی بیان کرد: اگر تسهیلاتی به این واحدهای پرداخت می‌شود، باید روند نظارتی بر ارائه این تسهیلات صورت بگیرد که نتیجه پرداخت تسهیلات چه خروجی را شامل شده و چه تاثیری را بر رشد واحد و توسعه صادراتشان داشته است. همچنین لازم است تا این صنایع تولیدی به لحاظ بازاریابی و حتی نحوه تبلیغات در بازار و داخل و خارج کشور مورد حمایت قرار بگیرند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: اگر قرار است نمایشگاهی دایرشود، باید SMEها و تولیدکنندگان در آن حضور داشته باشند.

قبلا نیز شرط اصلی برای حضور در نمایشگاه‌ها، حضور اتحادیه‌های تولیدی بود اما چندین سال است که این مساله مهم فراموش شده و نمایندگی‌های سطح دوم نمایشگاه‌ها را اداره می‌کنند و لازم است این مساله اصلاح شود.

 

 

 

 

باید شهرک‌های صنفی تخصصی ایجاد شود

در ادامه این دیدار «علی فاضلی» رئیس اتاق اصناف ایران گفت: ۸۴ هزار بنگاه صنعتی در کشور داریم که تنها سه هزار بنگاه آن صنایع بزرگ محسوب می‌شوند و ۸۱ هزار واحدها جزء صنایع کوچک و متوسط یا SME ها به حساب می‌آیند که باید تحت مدیریت قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته بخش صنایع کوچک مطابق با صنعت دیده نشده‌اند که لازم است با همیاری یکدیگر شهرک‌های تخصصی مخصوص صادرات را ایجاد کنیم و واحدهای تولیدی را در آنجا مستقر کنیم.

فاضلی با بیان اینکه باید از صنایع تولیدی حمایت کرد تا بتوانند کیفیت کالای داخلی را بهبود ببخشند، افزود: اکنون در خیلی از صنایع مانند پوشاک، چوب و چرم ظرفیت‌های بسیار خوبی داریم و می‌توانیم در این زمینه‌ها برندهای خوبی را تولید کنیم.

وی با بیان اینکه تشکیلات اصناف آماده همکاری با سازمان شهرک‌های صنفی است، گفت: برای بخش تولید نیاز به سیاست‌های تشویقی داریم اما بیشتر قوانین و مقررات ما در این زمینه تنبیهی است که باید اصلاح شود.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: برای نخستین بعد از انقلاب توانستیم اعتباراتی را برای بنگاه‌های صنفی منظور کنیم و مصوبه بسته حمایتی ۱۰ هزار میلیاردی از دولت بگیریم.

فاضلی با تاکید بر اینکه بنگاه‌های تولیدی ما نیاز به حمایت دارند، افزود: اگر دولت در حال حاضر نمی‌تواند به لحاظ تسهیلاتی خیلی کمک کند، حداقل یکسری شرایط و سیاست‌های تشویقی همچون کم کردن هزینه حامل‌های انرژی، مالیات و بخشودگی سهم حق بیمه کارفرما را برای واحدهای تولیدی در نظر بگیرد که همه این موارد می‌تواند کمک بزرگی به تولید کشور باشد.

طرح ترویج واحدهای آلاینده و ساماندهی برخی صنوف به بیرون از مراکز شهرها در قالب ایجاد شهرک‌های صنفی و تخصصی از شهر در سال ۱۳۷۱- ۱۳۷۰در کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، اجرای این طرح با مشکلاتی نظیر نبود زیرساخت‌ها، تامین زمین، اعتبارات، ارایه نشدن تسهیلات لازم به واحدهای صنفی مشمول مواجه است و در سایه نبود این تسهیلات، بسیاری از بنگاه‌های مشمول مجبور به تعطیلی، تغییر شغل شده و به مشاغل کاذب و غیرمولدی چون دلالی روی آوردند.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا