اخبار برگزیده

کد خبر:61696
پ
Untitled
ولی‌الله سیف عنوان کرد

سه چالش بزرگ نظام بانکی کشور

رییس بانک مرکزی ۹۰ درصد بار تامین مالی را بر دوش نظام بانکی دانست و فقدان تعادل بین درآمد_هزینه، دارایی_بدهی و نقدینگی را سه چالش بزرگ آن برشمرد.

رییس بانک مرکزی ۹۰ درصد بار تامین مالی را بر دوش نظام بانکی دانست و فقدان تعادل بین درآمد_هزینه، دارایی_بدهی و نقدینگی را سه چالش بزرگ آن برشمرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، ولی‌الله سیف در جلسه با مدیران عامل بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسه‌های اعتباری گفت: در بعد دارایی و بدهی، بانک‌ها به تزریق منابع جدید همچون افزایش سرمایه نیاز دارند.

وی ادامه داد: در بعد هزینه_درآمد نسبت به راهکارهای کاهش هزینه‌های عملیاتی و غیرعملیاتی لازم است اهتمام جدی از سوی بانک‌ها وجود داشته باشد. در بحث فقدان تعادل نقدینگی نیز بانک مرکزی از طریق اختصاص خطوط اعتباری در قالب قوانین و مقررات، به حل مشکلات نقدینگی بانک‌ها کمک کرده است.

سیف تغییر تدریجی سلیقه بانک‌ها در اعطای تسهیلات را خواستار شد و اضافه کرد: در دنیا بانک‌ها وظیفه تامین مالی خرد و کوچک و متوسط را بر عهده دارند و تامین مالی کلان و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی بر عهده بازار سرمایه است. تامین مالی بر دوش نظام بانکی گذاشته شده است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، اقداماتی از سوی بانک‌ها از جمله صدور کارت‌های خرید اعتباری و یاراکارت آغاز شده است و امیدواریم با تداوم و توسعه این روند شاهد دسترسی آحاد جامعه به تسهیلات بانکی برای تامین مالی خرد باشیم.

سیف ادامه داد: تجربه نشان داده است از طریق تامین مالی خرد، اصابت تسهیلات به هدف با ضریب بسیار بالایی اتفاق می‌افتد و بدنه اعتباری بانک با تمرکز بر تامین مالی خرد به ثبات و آرامش می‌رسد. همچنین با توجه به نیاز جامعه به چنین طرح‌هایی، بانک‌ها می‌توانند از هدررفت منابع خود مصون بمانند.

رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت: کاهش نرخ سود بانکی، اجرای طرح ضربتی اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط، کمک به آسیب‌دیدگان زلزله غرب کشور و تغییر تدریجی در گرایش تسهیلات‌دهی نظام بانکی به سمت تامین مالی خرد از مهمترین اقدامات شبکه بانکی است.

سیف عنوان کرد: کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، منجر به ساماندهی قیمت تجهیز منابع شده و همین امر کمک شایانی به از بین رفتن خلا هزینه_درآمد در بانک‌ها کرده است و کل اقتصاد کشور با افزایش توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها با نرخ سود پایین‌تر، می‌تواند از مزایای کاهش نرخ سود بهره ببرد.

 

 

طرح ضربتی وام ازدواج موفقیت بزرگی برای نظام بانکی بود

رئیس شورای پول و اعتبار با قدردانی از همکاری نظام بانکی برای عملیاتی شدن طرح ضربتی وام ازدواج عنوان کرد: در طرح ضربتی وام ازدواج با پرداخت بیش از ۵۲۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه، نظام بانکی نشان داد که ظرفیت بالایی برای حمایت از آحاد جامعه دارد. پرداخت این تعداد وام قرض‌الحسنه مهر تاییدی بود بر این ادعا که نظام بانکی علیرغم تمام انتقادات و تخریب‌ها، منابع قرض‌الحسنه را در سرفصل‌های مجاز براساس تکالیفی که قانون بر عهده آن گذاشته است، تخصیص می‌دهد.

 

 

حمایت از تولید در رأس برنامه‌های شبکه بانکی است

سیف طرح حمایت از واحدهای کوچک و متوسط را از ضروریات اقتصاد ایران برای رونق تولید خواند و گفت: نظام بانکی با هدف حمایت از تولید در سه سرفصل شامل: ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای تامین سرمایه در گردش، ۱۰۰ هزار میلیارد ریال برای اصلاح و بازسازی خط تولید و ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای ایجاد اشتغال در نظر گرفته است و با توجه به اثرگذاری و اهمیت آن برای اقتصاد کشور از بانک‌ها می‌خواهیم تا اجرا و تخصیص کامل منابع در نظر گرفته شده، پیگیری‌ها و اقدام‌های لازم را انجام دهند.

 

 

انتشار اوراق بانک‌ها با هدف تعدیل نرخ سود اوراق مشارکت

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: با همکاری و هماهنگی سازمان بورس، تعدادی از بانک‌ها نسبت به انتشار اوراق مشارکت با نرخ سود واقعی و تعدیل شده اقدام کرده‌اند که باعث تعدیل و واقعی‌سازی نرخ سود اوراق مشارکت در بخش‌های مختلف اقتصاد می‌شود.

 

 

حضور یکپارچه بانک‌ها در حمایت از زلزله‌زدگان، نشانه انسجام نظام بانکی

سیف ضمن قدردانی از حضور یکپارچه بانک‌ها در مناطق زلزله‌زده غرب کشور که همبستگی و انسجام شبکه بانکی را به نمایش گذاشت، عنوان کرد: تصمیم‌های راهگشا و موثری برای حمایت از مردم آسیب‌دیده از زلزله غرب کشور گرفته شده است و با تشکیل کمیته‌ای متشکل از معاون نظارتی بانک مرکزی، رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و رئیس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی پیگیری برای عملیاتی شدن تصمیمات تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت.

زمین‌لرزه ۷٫۳ ریشتری بیست و یکم آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه رخ داد که بر اثر آن ۵۷۹ نفر جان باخته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ نفر زخمی شده‌اند.

این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، طبق برآورد اولیه دستکم ۳۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دیدند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه