کد خبر:61678
پ
۱۶۶۵۶۸۶_۴۸۳

طراحی و ساخت ربات لوله نورد در خمینی شهر

نمونه اولیه ربات لوله نورد با تلاش جمعی از پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر طراحی و ساخته شد.

نمونه اولیه ربات لوله نورد با تلاش جمعی از پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر طراحی و ساخته شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مرکز اصفهان، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر گفت: طرح ربات لوله نورد یا بازرس لوله با قابلیت بازبینی و رفع عیوب در لوله های انتقال سیال را سعید صف آرا دانشجوی کارشناسی ارشد مکاترونیک این دانشگاه با راهنمایی استاد آتا جهانگیر مشیدی طراحی و ساخته است.

جزئیاتی از ربات لوله نورد در خمینی شهر

مسعود کثیری افزود: با این ربات در خطوط لوله های انتقال سیال به عملیات بازرسی و یافتن موقعیت محل بروز مشکل کمک و زمان و هزینه‌های بازسازی تا حد زیادی کاهش داده می شود.

این ربات دارای مکانیزم قابل تنظیم متناسب قطر لوله حرکت چندوجهی و قدرت صعود و بازدهی بالا به سبب استفاده از نیروی اصطکاک است.
این ربات ،امکان عبور از مسیرهای شیب‌دار را برای ثبت گزارش و پرداش تصویری با استفاده از دوربین و جعبه‌ابزار نرم افزاری مخصوص دارد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر، صرفه‌جویی در هزینه و زمان اجرای عملیات، کسب تجربه و بومی‌سازی و جلوگیری از خروج ارز را از دیگر مزایای ساخت این ربات دانست.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، این ربات پس از آزمایش های موفقیت آمیز، تقدیرنامه از پتروشیمی اصفهان را دریافت کرد و با حمایت صنایع کشور در آینده نزدیک به تولید انبوه می‌رسد.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع