اخبار برگزیده

کد خبر:61594
پ
تعرفه

تعرفه گمرکی واردات خودرو مشخص شد

تعرفه گمرکی خودروهای کمتر از ۱۵۰۰ سی سی، ۱۵۰۱ تا ۲۰۰۰ سی سی و ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی سی به ترتیب ۵۵ درصد، ۷۵ درصد و ۹۵ درصد تعیین شده است.

تعرفه گمرکی خودروهای کمتر از ۱۵۰۰ سی سی، ۱۵۰۱ تا ۲۰۰۰ سی سی و ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی سی به ترتیب ۵۵ درصد، ۷۵ درصد و ۹۵ درصد تعیین شده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، طبق طرح نهایی وزارت صنعت تعرفه گمرکی خودروهای کمتر از ۱۵۰۰ سی سی ۵۵ درصد، بین ۱۵۰۱ تا ۲۰۰۰ سی سی ۷۵ درصد و بین ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی سی ۹۵ درصد تعیین شده و ورود کالاهای بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز به طور کل ممنوع گردیده است. همچنین تعرفه گمرکی واردات خودروهای هیبریدی که پیش از این چهار درصد بوده، به ۲۵ درصد افزایش یافته است.

بعد از بسته شدن ثبت سفارش خودرو و توقف واردات طی چند ماه اخیر، بازار خودرو تحت تاثیر قرار گرفت. تعدیل نیرو  و لغو قراردادها از جمله این اتفاقات بود.

از همین رو واردکنندگان خودرو بی‌صبرانه منتظر تصویب تعرفه جدید واردات و بازگشایی سامانه ثبت سفارش هستند.

این در حالی است که وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان متولی امر طی یک ماه اخیر طرح اولیه خود را در خصوص آیین‌نامه واردات خودرو و تعرفه آن تهیه نموده است.

در اوایل آذرماه اولین پیش‌نویس این طرح در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت مورد بررسی قرار گرفت به طوری که جمع‌بندی اعضا بر این شد تا وزیر محترم صنعت مجددا طرح پیشنهادی را مورد ارزیابی قرار دهد و با لحاظ نمودن ایرادات وارده به آن، طرح پیشنهادی خود را مجددا ارائه کند.

بعد از حدود دو هفته بررسی در هفته گذشته طرح نهایی وزیر صنعت به هیئت دولت ارائه شد.

طبق این طرح تعرفه گمرکی خودروهای کمتر از ۱۵۰۰ سی سی ۵۵ درصد، بین ۱۵۰۱ تا ۲۰۰۰ سی سی ۷۵ درصد و بین ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی سی ۹۵ درصد تعیین شده است.

ورود کالاهای بالای ۲۵۰۰ سی سی نیز به طور کل ممنوع گردیده است. همچنین تعرفه واردات خودروهای هیبریدی که پیش از این ۴ درصد بوده، به ۲۵ درصد افزایش یافته است.

تصویب نهایی تعرفه واردات خودرو منوط به جمع‌بندی هیئت دولت در هفته آتی است که به احتمال بسیار زیاد همین طرح به تصویب نهایی خواهد رسید. ساماندهی واردات خودرو اولین آزمون جدی عملکرد وزیر جدید صنعت معدن و تجارت است.

اینکه طرح دولت چقدر مبتنی بر شناخت درست از بازار و کار کارشناسی تدوین شده و آیا تمامی جوانب مورد توجه قرار گرفته یا نه مسئله مهمی است که باید منتظر تصویب نهایی طرح بود.

ولی در نگاه اولیه و در صورت تصویب همین طرح در دولت به طور مسلم شاهد افزایش شدید قیمت خودروهای وارداتی در بازار خواهیم بود. تجربه نشان داده که معمولا با افزایش قیمت خودروهای وارداتی، قیمت خودروهای داخلی نیز افزایش خواهد یافت.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، تجربه چند ماه گذشته به خوبی گواه همین موضوع است. همچنین کشش بازار برای خودروهای چینی و همچنین تولیدات رنو و پژو فراهم‌تر خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
پردیس خودرو