کد خبر:61320
پ
JamNewsImage08221225

جزئیات متوقف شدن صادرات گازطبیعی ترکمنستان به ایران

ترکمنستان صادارت گاز طبیعی به ایران رابه علت بدهی از ابتدای سال جاری متوقف کردو این کشورآسیای مرکزی برای حل و فصل اختلاف گازی با ایران، به داوری متوسل خواهد شد.

ترکمنستان صادارت گازطبیعی به ایران رابه علت بدهی از ابتدای سال جاری متوقف کردو این کشور آسیای مرکزی برای حل و فصل اختلاف گازی با ایران، به داوری متوسل خواهد شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، این کشور آسیای مرکزی سرشار از انرژی، با اشاره به بدهی ایران که به صادرات پیشین مربوط می‌شود، صادارت گازطبیعی به ایران را ابتدای امسال متوقف کرد.

جزئیات متوقف شدن صادرات گازطبیعی ترکمنستان به ایران

میرات آرچایف، رئیس شرکت گاز دولتی ترکمنستان اعلام کرد که مذاکرات با ایران ناموفق بوده و قربان‌قلی بردی محمداف، رئیس جمهور این کشور دستور داده برای حل و فصل اختلاف از طریق دادگاه اقدام شود.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، ترکمنستان تحت یک توافق در سال ۱۹۹۷، به ایران گاز صادر کرده اما در طول زمستان گاه و بیگاه قیمت های خود را افزایش داد. این کشور در سال ۲۰۰۶ صادرات به ایران را متوقف کرد و خواستار افزایش ۹ برابری قیمت شد و ایران برای مدت کوتاهی قیمت‌های بالاتر را پذیرفت.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، روسیه در سال ۲۰۱۶ خرید گازطبیعی از ترکمنستان را متوقف کرد و این کشور اکنون چین را به عنوان تنها مشتری خود دارد.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول