اخبار برگزیده

کد خبر:61036
پ
فولاد
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تاکید کرد

لزوم محدود ماندن کاهش تعرفه‌ واردات فولاد

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به کاهش تعرفه واردات برخی اقلام فولادی اشاره و بر لزوم توقف این روند تاکید کرد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به کاهش تعرفه‌ واردات برخی اقلام فولادی اشاره و بر لزوم توقف این روند تاکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به کاهش تعرفه‌ واردات برخی اقلام فولادی که اخیراً رخ داد، گفت: این کاهش تعرفه‌ فعلا مشمول دو قلم کالای فولادی شده است ولی نباید به دیگر موارد تسری پیدا کند.

محمود اسلامیان در گفت‌وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه فولاد یکی از مزیت‌های صنعتی و اقتصاد ایران است، اظهار کرد: سابقه تولید فولاد در ایران به ۵۰ دهه می‌رسد و ایران اولین کشور در منطقه بود که کارخانه تولید فولاد راه‌اندازی کرد.

وی ادامه داد: همچنین مزیت‌هایی مانند ذخایر مناسب سنگ آهن، زغال سنگ و گاز طبیعی از جمله مواردی است که صنعت فولاد را به عنوان یک نقطه قوت برای صنایع معدنی در اقتصاد کشور مطرح می‌کنند.

 وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به روند تولید فولاد کشور افزود: اکنون با تدابیری که اندیشیده شده، روند معیوب دولت گذشته رو به اصلاح است، چرا که در دولت پیش‌اتفاق‌هایی  افتاد که چندان خوشایند نبود که از جمله آن‌ها می‌توان به بردن واحدهای فولادی به مناطق بدون آب اشاره کرد. در حالی که امروز امید داریم تولید فولاد در کشور از مرز ۲۰ میلیون تن عبور کنند.

 رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به موضوع کاهش تعرفه‌ واردات برخی محصولات فولادی اظهار کرد: امروز در دنیا بسیاری از کشورها به سمت حمایت از صنایع فولادی رفته‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به کشورهای اروپایی و آمریکا اشاره کرد؛ به طوری که حتی صراحتاً رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود به حمایت از این صنعت اشاره کرده است.

وی ضمن اشاره به اینکه حتی اروپا برای فولاد مبارکه سال جاری به ازای هر تن واردات برای کشورهای واردکننده ۵۷ دلار جریمه قرار داده است، ادامه داد: امروز در بازار جهانی، چین تولید فولاد را از ۱۰۰ میلیون تن در سال‌های گذشته به نزدیک ۸۰۰ میلیون تن رسانده است و با کنترل مصنوعی ارز در کشورش امتیازات صادراتی برای تولیدکنندگان فولاد در نظر گرفته است که این موضوع می‌تواند برای همه کشورهای تولید کننده فولاد یک تهدید به شمار برود.

اسلامی اظهار کرد: اکنون تعرفه فولاد به نظر منطقی می‌رسد، چراکه میانگین تعرفه واردات محصولات فولادی ۲۰ درصد است که نسبت به نرخ تعرفه بقیه کالاها، مناسب‌تر است ولی کاهش تعرفه‌ ای که اخیراً برای دو قلم کالای فولادی تا ۱۰ درصد رخ داده است نباید به عنوان یک روال برای مابقی موارد نیز اعمال شود؛ چرا که قطعاً تولیدکنندگان داخلی متضرر خواهند شد و از سوی واردات مورد تهدید قرار می‌گیرند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس انجمن فولاد ایران در پایان با اشاره به تاثیر نرخ دلار و موضوع واردات و صادرات محصولات فولادی تصریح کرد: در ایران نرخ ارز همراه با نرخ تورم تغییر نمی‌کند که البته دولت برای این موضوع توجیهات قابل دفاعی دارد که از جمله آن تاثیرگذاری نرخ ارز در زندگی روزمره مردم است. اما اگر ارز همراه با تورم تغییر می‌کرد شاید محصولات فولادی اصلا نیازی به تعرفه‌گذاری نداشتند بلکه به شکل حقیقی قیمت‌گذاری می‌شدند و کارخانه‌ها می‌توانستند با مزیت‌های صادراتی اقدام به تولید کنند.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه