اخبار برگزیده

کد خبر:61253
پ
فرش

صادرات ۲۲۱ میلیون دلاری فرش دستباف

رئیس مرکز ملی فرش ایران: سال گذشته ۳۵۹ میلیون دلار صادرات فرش دستباف داشتیم، و در هفت ماه سال جاری صادرات فرش دستباف به ۲۲۱ میلیون دلار رسیده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران: سال گذشته ۳۵۹ میلیون دلار صادرات فرش دستباف داشتیم، و در هفت ماه سال جاری صادرات فرش دستباف به ۲۲۱ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس مرکز ملی فرش ایران اظهار کرد: روند کاهشی صادرات فرش در سال‌های اخیر متوقف شده و روند افزایشی جایگزین شده است و در هفت ماه سال جاری با افزایش روبرو بوده است هر چند که مطلوب ما نیست. 

حمید کارگر با بیان این که سابقه تولید فرش دستباف ایرانی حداقل بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سال است، تصریح کرد: روند کاهشی صادرات فرش تا حدی گریبان‌گیر رقبای ایران نیز بوده است و البته با تغییری که در اقتصاد چین رخ داد، چین مشتری فرش ایرانی شده و جزو خریدارهای اصلی فرش ایرانی است.

معاف مالیات بر ارزش افزوده در بحث تولید فرش دستباف 

کارگر گفت: طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی و فرش دستباف می تواند یاریگر این حوزه باشد اما مالیات بر ارزش افزوده بحثی است که تولید فرش دستباف از آن معاف است و اثر روانی لغو این معافیت بر فضای تولید و فروش دستباف منفی است در حالی که منبع قابل توجهی نیز در اختیار دولت قرار نمی‌دهد.
رئیس مرکز ملی فرش ایران تصریح کرد : فعالان حوزه فرش دستباف بسیار صبور و نجیب هستند و اگر با حوزه‌های دیگر صنعت و اصناف مقایسه کنیم این هنرمندان بسیار صبوری می کنند. 

بنابر گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران ، وقفچی نماینده مجلس شورای اسلامی هم گفت: تنها راه برون رفت از چالش‌های موجود کشور توجه به بخش خصوصی و باور بخش خصوصی به خود است و جایگزین نفت، فرش و صنایع دستی است.
رئیس فراکسیون فرش دستباف و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای مصرف داخلی نیز باید تولیدات با نگاه صادرات محور داشته باشیم، بیان کرد: تمام سفارتخانه‌های خارج از کشور باید با فعال کردن بیش از پیش مدیران اقتصادی خود، رونقی به بازار فرش ببخشند. 

وقفچی یادآوری کرد: یکی از دغدغه‌های فعالان فرش، بیمه است که این موضوع نیز در حال حل است.
وی با بیان این که نیم میلیون نفر در بخش بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرند، تصریح کرد: بسیاری از مشکلات و خلأهای قالیبافان را نمی‌دانیم و باید بخش خصوصی به ما این مشکلات را منتقل کند. 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس فراکسیون فرش دستباف و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه باید بر اساس ظرفیت‌های خود گزارش دهیم، بیان کرد: حتماً باید حرکتی شتابدار برای توسعه کشور داشته باشیم و در تمام زمینه، حضور پررنگ بخش خصوصی حس شود.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع
ارسال دیدگاه