کد خبر:60783
پ
میر
‌رییس دهمین همایش بین‌المللی موتورهای درون‌سوز

خودروهای داخلی استانداردهای سوخت را پاس نمی‌کنند

خودروهای داخلی به دلیل کیفیت ساخت قدیمی، توان پاسخگویی به استانداردهای سوخت یورو چهار و پنج را ندارند.

‌رییس دهمین همایش بین‌المللی موتورهای درون‌سوز و نفت گفت: خودروهای داخلی به دلیل کیفیت ساخت قدیمی توان پاسخگویی به استانداردهای سوخت یورو چهار و پنج را ندارند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مصطفی میرسلیم در نشست خبری این همایش اظهار کرد: مهمترین اصل این همایش مربوط به مصرف سوخت، کیفیت سوخت و آلودگی هوا است و برای رفع این معضلات باید اقدامات فنی در تولید خودرو داشت.

او با بیان اینکه سرمنشا ٨٠ درصد آلایندگی‌ها خودرو است، گفت: ایران دارای مزیت‌های خاص خدادادی است و باید از این مزیت‌ها همچون گاز طبیعی استفاده شود، زیرا گاز طبیعی کاهش تولید کربن منو اکسید را به همراه دارد.

وی با اشاره به کیفیت بنزین در کشور خاطرنشان کرد: برای کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا نیاز بر آن است تا در کنار ارتقاء فنی خودروها کیفیت سوخت خروجی از پالایشگاه‌ها نیز افزایش یابد.

میرسلیم گفت: رعایت استاندارد آلایندگی و سوخت یورو پنج مستلزم طراحی و تولید موتورهای با کیفیت و سوخت با کیفیت در کشور است.

رییس این همایش تاکید کرد: در حال حاضر استاندارد محصولات و سوخت کشور بر پایه استاندارد یورو چهار است و باید در آینده به استاندارد یورو پنج دست یابیم.

او گفت: در حال حاضر امکان پاسخگویی به استانداردهای یورو چهار، پنج و شش وجود ندارد و برای پاسخگویی به این مهم باید کیفیت تولید خودرو و قطعات ارتقا یابد که با دستگاه‌های تولیدی فعلی که از ۴٠ سال پیش در کارخانجات کشور وجود دارد، امکان‌پذیر نیست.

میرسلیم در رابطه با استفاده از خودروهای هیبرید و برقی در ایران بیان کرد: استفاده از تکنولوژی نوین بسیار قابل قبول است اما نباید فراموش شود اگر تامین نیروی برق خودروهای برقی برپایه تولید از نیروگاه های حرارتی باشد تاثیری در کاهش آلودگی ندارد زیرا از میزان تولید co۲ کاسته نمی شود.

وی تصریح کرد: از این رو باید به سمت تولید و عرضه محصولات هیبرید حرکت کرد و در کنار آن باید تولید انرژی تجدیدپذیر و محصولاتی بر این اساس را در دستور کار قرار داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع،‌ رییس دهمین همایش بین‌المللی موتورهای درون‌سوز  در پایان دلیل عدم توجه خودروسازان داخلی به تولید محصولات با فناوری نوین را نبود زیرساخت مناسب در کشور دانست و گفت: درآمدهای نفتی عامل وابستگی اقتصاد به دلار و واردات شده که این موضوع در برخی موارد منجر به واردات محصولات و قطعات خودرویی بی‌کیفیت شده است.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه