کد خبر:60735
پ
بیمه
در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد

بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه

بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه با موضوع «مدیریت ریسک و بیمه؛ الزامات، چالش‌ها و راهکارها» در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه با موضوع «مدیریت ریسک و بیمه؛ الزامات، چالش‌ها و راهکارها» روز دوشنبه در سالن همایش های برج میلاد در حال برگزاری است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در همایش ملی بیمه و توسعه گفت: صورت‌های مالی برخی شرکت‌های بیمه، نگران‌کننده است و معلوم نیست برخی از آن‌ها با چه هدفی در اقتصاد ایران فعالند.

«محمدرضا پورابراهیمی» ادامه داد: یکی از عوامل اصلی بروز این وضع، ضعف نظارتی است که باید آسیب‌شناسی شود.

وی با تأکید بر اینکه باید با اقتدار بر صنعت بیمه نظارت کرد، گفت: در غیر این صورت، صنعت بیمه در سال‌های آینده با مشکل جدی رو به رو می‌شود.

پورابراهیمی افزود: در حالی سهام برخی شرکت‌های بیمه به بخش خصوصی واگذار شده که جنس فعالیت آن‌ها از نوع دولتی است.

این نماینده مجلس در همایش ملی بیمه و توسعه یادآور شد: شماری از مدیران صنعت بیمه که دو دهه قبل بازنشست شدند، همچنان در این صنعت فعالند اما نیروهای جوان، شایسته، مؤثر و توانمند به کار گرفته نمی‌شوند.

وی تأکید کرد: در حوزه نیروی انسانی شرکت‌های بیمه نیاز به پوست‌اندازی دارند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با طرح این پرسش که صنعت بیمه در ۲۰ سال اخیر چه محصول جدیدی به بازار عرضه کرده است، گفت: در صنعت بیمه نیازمند تحولات پایه‌ای در حوزه ساختار، نیروی انسانی، افشا و صورت‌های مالی هستیم که تنها در این صورت می‌توان امیدوار بود این صنعت در عرصه فعالیت‌های اقتصادی پیشرو باشد.

پورابراهیمی، نرخ بازدهی صنعت بیمه را از نرخ بازار سرمایه پایین‌تر دانست و گفت: این امر مانع پیشرفت صنعت بیمه می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، آمادگی قوه مقننه را برای تحولات بنیادین در صنعت بیمه اعلام کرد.

وی در همایش ملی بیمه و توسعه با اشاره به لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، گفت: تأسیس این صندوق بسیار ضروری است.

نماینده مردم کرمان در مجلس تأکید کرد: خلاء جدی ایجاد این صندوق در کشور بسیار احساس می‌شود.

وی در همایش ملی بیمه و توسعه با بیان اینکه تغییرات در این لایحه در مجلس با نظر دولت انجام شده است، گفت: شورای نگهبان این لایحه را مغایر با اصول ۷۴ و ۷۵ قانون اساسی دانسته بود؛ بنابراین این موضوع در جلسات متعددی با شورای نگهبان و نمایندگان دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا هرچه سریعتر با پذیرش بار مالی آن از سوی دولت، به تأیید این شورا برسد.

این نماینده مجلس در همایش ملی بیمه و توسعه افزود: در این زمینه نامه‌ای خطاب به معاون اول رییس جمهوری ارسال شد و دولت، موافقت خود را با بار مالی آن اعلام کرد که امید است بسرعت تا دو هفته آینده در مجلس به تصویب نهایی برسد.

وی در همایش ملی بیمه و توسعه یادآور شد: با تصویب این لایحه و نهایی شدن آن، اتفاق بزرگی برای صنعت بیمه، مردم و رفع دغدغه های مسؤولان محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره حذف مالیات بر ارزش افزوده در صنعت بیمه نیز گفت: لایحه دایمی قانون مالیات بر ارزش افزوده اکنون در مجلس در دست بررسی است.

وی در همایش ملی بیمه و توسعه افزود: با توجه به اینکه مأموریت صنعت بیمه، کاهش ریسک در کشور و ایجاد اطمینان در اقتصاد کشور است، حذف مالیات بر ارزش افزوده از صنعت بیمه را پیگیری می‌کنیم.

پورابراهیمی از رئیس کل بیمه مرکزی و معاون بیمه و بانک وزیر اقتصاد خواست با جمع‌بندی نظر شرکت‌های بیمه را در خصوص حذف مالیات بر ارزش افزوده به کمیسیون اقتصادی ارایه کنند تا این کمیسیون، آن را مبنای عمل خود قرار دهد.

وی پیش‌بینی کرد که بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، حداکثر تا سه هفته آینده در کمیسیون اقتصادی به پایان برسد.

او در عین حال، از شرکت‌های بیمه خواست تا حاکمیت شرکتی را در بنگاه‌های خود اجرایی کنند تا ریسک عملیاتی خود را کاهش دهند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با اشاره به موضوع تأسیس شرکت بیمه در مناطق آزاد، گفت: درباره تفاوت خدمات این شرکت‌ها در مناطق آزاد و سرزمین اصلی، ابهاماتی وجود دارد که باید رفع شود.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه