کد خبر:60686
پ
n82751701-72030322

بررسی مسئله رابطه ایران و آمریکا در مناظره اعلمی و رسایی

دانشگاه زنجان میزبان مناظره‌ای باحضور حجت الاسلام حمید رسایی و اکبر اعلمی نمایندگان اسبق مجلس شورای اسلامی و فعالان سیاسی بود، در این مناظره مسئله رابطه ایران با آمریکا را از زوایه‌های مختلف بررسی کردند.

دانشگاه زنجان شامگاه یکشنبه میزبان مناظره‌ای باحضور حجت الاسلام حمید رسایی و اکبر اعلمی نمایندگان اسبق مجلس شورای اسلامی و فعالان سیاسی بود، در این مناظره مسئله رابطه ایران با آمریکا را از زوایه‌های مختلف بررسی کردند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، حجت الاسلام رسایی در ابتدای این مناظره گفت: باید برای بررسی رابطه با آمریکا در این جلسه به یک مولفه مشخص برسیم، که ملاک این ارتباط قرآن، مواضع امام خمینی(ره)، قانون اساسی کشور، منافع عمومی ملت یا شاخصه دیگری است.

بررسی مسئله رابطه ایران و آمریکا در مناظره اعلمی و رسایی

وی افزود: اگر به این مولفه دست پیدا نکنیم کل جلسه تحت الشعاع این اختلاف نظر قرار خواهد گرفت.
اعلمی در پاسخ به این درخواست گفت: از نظر بنده ملاک قانون اساسی است، چرا که به عنوان یک میثاق ملی ملت، مهمترین مولفه برای بررسی ارتباط با یک کشور دیگر محسوب می شود.

وی تاکید کرد: قانون بهترین شاخص برای مباحث تاریخی است و می شود براساس یافته ها و داده ها درباره یک موضوع تصمیم گیری کرد.
حجت الاسلام رسایی با اشاره به اصول قانون اساسی در حوزه سیاست خارجی ایران، اظهار کرد: طرفداران رابطه با آمریکا به طور مصداقی بگویند، از ابتدای انقلاب تا کنون که چندین بار در موضوعات مختلف مذاکراتی داشته ایم، در کدام یک آمریکا نفعی برای ایران قائل شده و ایران سود کرده است.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، گفت: یعنی کی این کشور استقلال ایران را به رسمیت شناخته، به تمامیت ارضی ما احترام گذاشته یا در بزنگاه های دیگر حقی برای دفاع ایران از سایر کشورهای مظلوم و مسلمان قائل شده است؟
وی تاکید کرد: این در حالی است که به عنوان مثال خود مسئولان ایالات متحده به صراحت و پشت تریبون های رسمی بارها اعلام کرده اند که مسئول ایجاد داعش آنها هستند، آن وقت حقی برای کمک یک کشور به کشور دیگر قائل نیستند.

امنیت ایران در گرو رابطه با آمریکا 

اعلمی گفت: نتیجه رویاپردازانه فکر کردن در باره رابطه با ایالات متحده می شود کشوری چون کره شمالی، بنابراین امنیت ایران در گرو رابطه با آمریکا می باشد.
وی تاکید کرد: چین با بیش از ۳ تریلیون دلار سرمایه و یکی از قدرتمندترین اقتصادهای دنیا، به دنبال برقراری ارتباط با آمریکاست و به همین خاطر سعی دارد تمرکز خود را روی مشترکات ۲ کشور تقویت کند، نه موارد اختلافی.
نماینده دور ششم مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از طرفی روسیه نیز به عنوان یک ابرقدرت برای تقویت قدرت خود و افزایش آن، به دنبال همین رابطه است.
اعلمی، ابراز کرد: ویتنام بعد از ۲۰ سال جنگ با آمریکا و ژاپن بعد از بمباران هسته ای، در حال حاضر بهترین رابطه را با آمریکا دارند.
وی با اشاره به مولفه قدرت و ثروت به عنوان ۲ ابزار اساسی برای تمام کشورهای بزرگ جهان، تصریح کرد: این کشورها با افزایش این ۲ شاخص، دنبال افزایش امکان رفاه و آرامش برای مردم خود هستند.

به دنبال ارتباط با حفظ احترام متقابل با آمریکا هستیم

نماینده دور ششم مجلس شورای اسلامی افزود: ناگزیر به ارتباط با حفظ احترام متقابل با آمریکا هستیم، وگرنه باید با پادوهای این کشور مانند امارات و قطر یا عمان متوسل شویم.
رسایی گفت: کجا ژاپن بهترین ارتباط را با آمریکا دارد، این کشور باید تا ابد به آمریکا غرامت پرداخت کند، حق ایجاد ارتش ندارد، دولت آمریکا ۹ پایگاه دایمی در خاک ژاپن دارد، سربازانش در صورت تجاوز به ناموس ژاپنی حق محکمه ندارند، آیا این همان ارتباطی است که دنبال آن هستید.
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: صاحبان نظریه ‘باید با کدخدا مذاکره کرد’ هم اکنون این مسئله را نفی می کنند، حالا عده ای باز به دنبال مذاکره هستند.

اگر امروز کار انقلاب پیش نمی رود، به خاطر وجود مدیران نفوذی از این دست است

نماینده اسبق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: وجود تفکر غربی و غربزدگی امری ناپسند است، چرا هیچ یک از اختلاس کننده ها به جای پناهنده شدن در آمریکا، کانادا یا کشورهای اروپایی به حزب الله لبنان پناهنده نمی شوند، چون فساد هم از این تفکر نشات می گیرد.
وی تصریح کرد: اگر امروز کار انقلاب پیش نمی رود، به خاطر وجود مدیران نفوذی از این دست است، مشکل اساسی وجود مسئولانی است که خانه های چند ده میلیاردی دارند.

اعلمی گفت: مذاکره با آمریکا قبل از دولت روحانی آغاز شده بود، اشتباه دولت و اصلاح طلبان این بود که برجام را همه چیز تصور کردند.
اعلمی تاکید کرد: همچنین در رابطه با جنایات آمریکا در قبال ایران از حضار سوال می کنم، این جنایات نتیجه قطع ارتباط با آمریکاست یا رابطه با او، چرا که اگر با ایالات متحده ارتباط داشتیم خیلی از مسائل پیش نمی آمد.

برجام محصول این دولت است 

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی برجام را محصول این دولت دانست و گفت: در دولت دهم مذاکره شده بود، اما برجام را این دولت آغاز کرد نه دولت احمدی نژاد.

رسایی افزود: ما کلیت مذاکره را نفی نمی کنیم، اما می گوییم باید دید مقابل چه چیزی چه بهایی را می پردازی و آیا ارزش آن را دارد، به طور مثال نمی شود یک تانک را به طرف مقابل داد و یک کلاشینکف گرفت و مدعی مذاکره برد – برد شد.رسایی با اشاره به مواضع رهبر معظم انقلاب درباره برجام، تصریح کرد: برجام مورد نظر رهبری به صراحت در بیانات ایشان و نامه‌ای که شروط ۹ گانه خود را زمان امضای تایید برجام در شورای عالی امنیت در آن مرقوم فرمودند، موجود است.

رهبری با شفافیت موارد نقض برجام را قید کردند

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: رهبری در آن نامه با شفافیت موارد نقض برجام را قید کردند، که یکی از آنها تحریم دوباره ایران به هر بهانه ای بود، الان ایران بالای ۲۰ تحریم جدید شده است، آیا مسئولان این موضوع را اجرایی کردند؟
اعلمی یادآور شد: در مسئله برجام نه تنها دولت طرفدار آن بلکه نظام جمهوری اسلامی هم از موافقان برجام بود.

وی افزود: برخلاف نظر برخی، معتقدم همه برجام زیر نظر مسئولان عالی رتبه نظام و دولت جزوی از این مسئله بوده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، این مناظره به مناسبت نزدیکی شدن به روز دانشجو ۱۶ آذر برگزار شد و دانشجویان در این مراسم حضور پر رنگی داشتند.

انتهای پیام///

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه