اخبار برگزیده

کد خبر:60701
پ
صادرات

ارازن‌فروشی فولاد مبارکه صحت ندارد

شرکت فولاد مبارکه در پاسخ به اظهارات اقتصاددان ایرانی درباره صادرات فولاد به اروپا، موضوع دامپینگ و ارزان‌فروشی در بازار جهانی را منتفی اعلام کرد.

شرکت فولاد مبارکه در پاسخ به اظهارات اقتصاددان ایرانی درباره صادرات فولاد به اروپا، موضوع دامپینگ و ارزان‌فروشی فولاد مبارکه در بازار جهانی را منتفی اعلام کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ارسال جوابیه‌ای به اظهارات حسین راغفر درباره صادرات فولاد به اروپا واکنش نشان داد. در این جوابیه با اعلام تداوم صادرات فولاد به بازارهای اروپایی بر منتفی بودن موضوع دامپینگ و ارزان فروشی فولاد مبارکه در بازارهای جهانی تأکید شده است.

متن جوابیه روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان به این شرح است:

باسمه تعالی

در روزهای اخیر اظهار نظر دکتر راغفر درخصوص گزارش تلویزیونی رییس‌جمهور محترم، توسط برخی از رسانه‌‌ها منعکس شد.

محتوای منتشر شده به نقل از ایشان که بخش مهمی از آن درخصوص وضعیت صنعت فولاد و عملکرد فولاد مبارکه بود حاوی مطالب ناصحیح و برگرفته از اطلاعات غلط است.

لذا در این‌خصوص نکات زیر جهت استحضار مورد اشاره قرار می‌گیرد:

در طول دولت یازدهم یکی از سیاست‌های اصولی، توسعه صادرات و بازارهای صادراتی بوده است. در بخش فولاد این افزایش منجر به پیشی گرفتن صادرات ( ۵۹۴۶ هزار تن) از واردات (۳۸۸۰ هزار تن) در سال ۱۳۹۵ شد.

این روند همچنان ادامه داشته به نحوی که از ابتدای سال ۱۳۹۵ تا پایان آبان ۱۳۹۶در فولاد مبارکه بیش از ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصول صادر شده که ۴۰ درصد آن به اروپا بوده است.

اخیرا در مهرماه ۱۳۹۶ و به دلیل درخواست تولیدکنندگان فولاد در اتحادیه اروپا، این اتحادیه اقدام به وضع تعرفه بر واردات ورق گرم از کشورهای اصلی صادرکننده شامل روسیه، اوکراین، برزیل و ایران کرده است.

ضمناً پیش‌تر این اتحادیه تعرفه ضد دامپینگ بر واردات از چین وضع کرده بود.

این تعرفه برای روسیه ۹۶ یورو و برای ایران ۵۷ یورو است. این تعرفه صرفاً بر محصول خاص بوده و موضوع دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا منتفی است.

 

 

دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا منتفی است

لذا صادرات به اروپا در سایر محصولات همچنان در حال انجام است. همچنین به صراحت اخبار موجود در رسانه‌های اروپایی نظیر رویترز موضوع دامپینگ فولاد مبارکه در بازار اروپا منتفی بوده و لذا هیچگونه اقدام جریمه‌ای اتفاق نیفتاده است.

فرایند قیمت‌گذاری بر محصولات فولادی از سال‌ها پیش مبتنی بر مکانیزم عرضه و تقاضا و در بورس کالا اتفاق می‌افتد. اخیراً صنعت فولاد در سطح جهانی پس از رکود و کاهش قیمت چند ساله، شاهد رونق و افزایش در قیمت‌ها بوده است.

افزایش در قیمت نهاده‌های تولید نظیر سنگ‌آهن و مواد مصرفی نظیر الکترود موجب شده که در داخل کشور نیز رشد قیمت در محصولات فولادی ایجاد شود.

این افزایش هرچند به مراتب کمتر از افزایش‌های جهانی است اما به طور معمول در فرایند عرضه و تقاضا در بورس کالا اتفاق افتاده است.

فولاد مبارکه ارزان فروشی در بازار جهانی ندارد

ادعای ارزان‌فروشی در سطح جهانی یکی از اتهام‌‌های دیگری است که در این سخنان به صنعت فولاد از جمله فولاد مبارکه زده شده است.

آمارهای موجود نشان می‌‌دهد فولاد مبارکه در دوره‌های مختلف محصولات خود را مطابق قیمت جهانی عرضه کرده است.

اطلاعات مورد اشاره در صحبت‌های آقای راغفر مربوط به گزارش مغرضانه‌‌ای است که توسط گروه خاصی از مرتبطین با واردکنندگان فولاد مطرح شده و در زمان انتشار پاسخ مشروح آن توسط فولاد مبارکه اعلام شد.

در پایان کسانی که دل در گرو رشد و تعالی کشور دارند باید افتخار کنند که صنعت فولاد در کشور در سال‌های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و خصوصا در سال‌های اخیر رشد قابل عنایتی داشته است.

رهبری معظم انقلاب در ابتدای سال ۱۳۹۶ در سخنان خود به رشد ۱۵ برابری تولیدات فولادی نسبت به پیش از انقلاب اشاره کردند.

ریاست محترم جمهور هم از صادرات به اروپا به عنوان یک افتخار برای صنعتگر داخلی یاد کردند. جای تعجب است که برخی فقط علاقه‌مند به اعلام ناکامی‌ها و ناتوانی‌ها هستند.

امروز فولاد مبارکه بزرگترین تولیدکننده فولاد در خاورمیانه و شمال آفریقاست و محصولاتش به بیش از ۴۰ کشور دنیا صادر شده است.

محصولی که در سایر کارخانه‌ها مورد استفاده بوده و لذا بایستی از سطح مطلوبی از کیفیت برخوردار باشد.

ظرفیت فولاد مبارکه در ۴ سال اخیر رشدی ۳۸ درصدی داشته که ناشی از سرمایه‌گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی بوده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، در بخش پایانی جوابیه فولاد مبارکه آمده است: سهامدار فولاد مبارکه میلیون‌ها دارنده سهام عدالت بوده که امروزه از پویایی این شرکت و پایداری در سوددهی خوشنود هستند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
شاتا