کد خبر:60848
پ
شریعتمداری
محمد شریعتمداری پس از دیدار با وزیر اقتصاد مجارستان خبر داد

آمادگی مجارستان برای سرمایه‌گذاری در ۵۰ پروژه‌ اولویت‌دار

وزیر صنعت با اشاره به اعلام آمادگی مجارستان برای سرمایه‌گذاری در ۵۰ طرح و پروژه اولویت‌دار، از همکاری مشترک دو کشور برای ساخت اتوبوس برقی خبر داد.

وزیر صنعت با اشاره به اعلام آمادگی مجارستان برای سرمایه‌گذاری در ۵۰ طرح و پروژه‌ اولویت‌دار، از همکاری مشترک دو کشور برای ساخت اتوبوس برقی خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اعلام آمادگی مجارستان برای سرمایه‌گذاری در ۵۰ طرح و پروژه‌ اولویت‌دار تعریف شده در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در خصوص همکاری در ساخت مشترک اتوبوس‌های برقی نیز مذاکرات دو کشور ادامه دارد.

محمد شریعتمداری پس از دیدار با وزیر اقتصاد مجارستان، تصریح کرد: در این دیدار موضوع همکاری‌های ایران با کشورهای عضو گروه چهار مانند مجارستان، لهستان و کرواسی مطرح شد که مورد استقبال وزیر اقتصاد مجارستان قرار گرفت. زمینه‌های همکاری را در حوزه معدن و صنایع معدنی به عنوان یک کار جدید مورد بررسی قرار دادیم و ایمیدرو از طرف ایران این مذاکرات را ادامه می‌دهد.

وی با اشاره به گفت‌و‌گو در زمینه‌های گوناگون همکاری‌های صنعتی به خصوص ساخت و تولید در داخل، افزود: با توجه به تجربیات خوب کشور مجارستان در افزایش رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری، قرار شد تبادل اطلاعات در این زمینه نیز میان دو کشور انجام شود.

 

دو برابر شدن حجم مبادلات سال گذشته دو کشور نسبت

شریعتمداری با اعلام اینکه حجم مبادلات سال گذشته دو کشور نسبت به سال قبل آن ۱۰۰ درصد رشد داشته است، گفت: این نشانگر آغاز یک حرکت روبه جلو در توسعه روابط، بازگشت به روابط پیش از برجام و پیشی گرفتن از آن است که امیدواریم این مسیر را با قدم‌های تندتری ادامه دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه حجم مبادلات دو کشور رقمی ناچیز در حدود ۲۰ میلیون دلار بوده که به ۸۰ میلیون دلار رسیده است، ادامه داد: با آغاز همکاری‌های صنعتی و ساخت مشترک این رقم افزایش می‌یابد.

از سوی دیگر در برخی حوزه‌های صنعتی مانند ۵۰ طرح و پروژه‌ اولویت‌داری که در وزارت صنعت، معدن و تجارت تعریف شده است، وزیر اقتصاد مجارستان برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کردند و در خصوص همکاری در ساخت مشترک اتوبوس‌های برقی نیز مذاکرات ادامه دارد.

شریعتمداری یادآور شد: هیأت بانکی از مجارستان نیز به ایران آمده است تا روابط بانکی میان دو کشور و ایجاد فعالیت‌های مشترک در این حوزه را مورد بررسی قرار دهد.

 

 

تجار دو کشور ایران و مجارستان ۴ توافقنامه امضا کردند

میهایلی وارگا نیز با اشاره به مثمر ثمر بودن گفت‌و‌گوهای خود با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: امکانات زیادی در ارتقای همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور وجود دارد و در روزهای اخیر نیز توافقنامه‌های زیادی در زمینه ترابری، اتوبوس‌سازی، تجهیزات پزشکی و داروسازی به امضا رسید.

وی با طرح اینکه در خصوص ارتقای همکاری‌ها در زمینه‌های پتروشیمی، داروسازی و صنایع معدنی نیز مذاکره انجام شد، افزود: در زمینه جهانگردی نیز پتانسیل‌های همکاری وجود دارد و مایلیم جهانگردان بیشتری از کشور مجارستان از مناطق دیدنی ایران بازدید کنند.

 

اتوبوس‌های ایکاروس دوباره در جاده‌های ایران به حرکت درآیند

وارگا با تأکید بر آمادگی برای تقویات و تشویق سرمایه‌گذاری متقابل در هر دو کشور تصریح کرد: مشکلی برای آغاز سرمایه‌گذاری‌ها وجود ندارد، مذاکرات دو جانبه دیروز در اتاق بازرگانی ایران آغاز شد، تجار دو کشور تاکنون ۴ توافقنامه امضا کردند، امروز بعدازظهر نیز با وزیر اقتصاد ایران یک توافقنامه در خصوص دفاع از حقوق سرمایه‌گذاری به امضا می‌رسد.

وزیر اقتصاد مجارستان در پایان گفت: برای ما اهمیت زیادی دارد اتوبوس‌های ایکاروس دوباره در جاده‌های ایران به حرکت درآیند، در اروپا و در مجارستان از اتوبوس‌های برقی زیاد استفاده می‌شود و همکاری در ساخت مشترک اتوبوس‌های برقی را با ایران نیز مدنظر قرار داریم.

انتهای پیام///

منبع
شاتا
ارسال دیدگاه