کد خبر:60687
پ
مرمت
سرپرست صندوق احیا خبر داد

کمک به اشتغال از طریق مرمت و بهره‌برداری

سرپرست صندوق احیا معتقد است، تجربه احیا بناها نشان داده که در قالب مرمت و بهره‌برداری می‌توان کمک قابل توجهی به اشتغال کرد.

سرپرست صندوق احیا معتقد است، تجربه احیا بناها نشان داده که در قالب مرمت و بهره‌برداری می‌توان کمک قابل توجهی به اشتغال کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، جانفشان گفت: عرصه یاد شده یک الگوی قابل اتکا و سهل الوصول برای ایجاد اشتغال پایدار را پیش روی کشور قرار داده و صندوق احیاء به عنوان متولی این حوزه در تلاش است با تسهیل و تسریع فرآیند باززنده‌سازی ابنیه تاریخی به ویژه خانه‌های دارای قدمت، گام‌های جدی به سوی ایجاد اشتغال و اقتصاد مقاومتی کشور بردارد.

سرپرست صندوق احیاء، ادامه داد: به عنوان مثال در مجموعه تاریخی سعد السلطنه قزوین به عنوان یکی از نمونه های موفق واگذاری‌های صندوق احیاء با هزینه بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان هم اکنون ۲۵۰ نفر مشغول فعالیت هستند و سهم قابل توجهی از این میزان اشتغال به زنان سرپرست خانوار و هنرمند این استان اختصاص داده شده است.

وی همچنین با اشاره به اختصاص محلی مجزا برای  فعالیت هنرمندان صنایع دستی در برخی بناهای تاریخی واگذارشده شده این صندوق نظیر کاروانسرای افضل، تصریح کرد: تاکنون گردشگرانی از کشورهای مختلف نظیر آلمان، پرتقال و فیلیپین از مراحل مرمت این بنا دیدن کرده و از کارگاه‌های صنایع دستی مستقر در آن  بازدید به عمل آورده‌اند.

جانفشان، ادامه داد: مبلغ هزینه کرد برای مرمت این بنا ۴۰۰ میلیون تومان تعیین شده و پیش‌بینی می‌شود در زمان بهره‌برداری کامل ۵۰ نفر در این کاروانسرای تاریخی مشغول شوند و غرفه‌هایی مربوط به زیورآلات سنتی، خطاطی، معرق‌کاری، چرم، لنگ‌بافی که مربوط به صنایع دستی است در این بنا فعالیت خواهند داشت.

وی، تصریح کرد: میزان اشتغال بناهای تاریخی فوق تنها میزان اشتغالی است که در مدت زمان بهره‌برداری تحقق یافته و به این میزان تعداد نفر ساعت فعالیت انجام شده در زمان مرمت را نیز باید افزود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، سرپرست صندوق احیاء، یادآور شد: افزایش اشتغال در شرایط کنونی کشور، با توجه به ترکیب سنی جمعیت که بخش مهمی از آن را جوانان تشکیل می‌دهند، ضرورتی انکارناپذیر است که هر یک از بخش‌های زیر مجموعه دولت باید به سهم خود در پیشبرد این هدف بزرگ با تمام توان تلاش کنند.

انتهای پیام///

منبع
مهر