اخبار برگزیده

کد خبر:60492
پ
راضیه
در گفت و گو با رئیس سازمان زمین‌شناسی مطرح شد

برنامه سازمان زمین‌شناسی ؛ عدالت در برخورداری از اطلاعات

برنامه ما به عنوان سازمان زمین‌شناسی این است که بخش خصوصی را تقویت کنیم و اطلاعات مورد نیاز بخش خصوصی را به صورت یکسان در اختیار همه بگذاریم.

برنامه ما به عنوان سازمان زمین‌شناسی این است که بخش خصوصی را تقویت کنیم و اطلاعات مورد نیاز بخش خصوصی را به صورت یکسان در اختیار همه بگذاریم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در گفت و گو با رسانه‌ها اظهار داشت: برنامه ما به عنوان سازمان زمین‌شناسی و یک بخش دولتی، این است که بخش خصوصی را تقویت کنیم و مانعی برای این بخش ایجاد نکنیم و اطلاعات مورد نیاز بخش خصوصی را به صورت یکسان در اختیار همه بگذاریم.

راضیه لک در گفت و گو با خبرنگاران به سوالات آن‌ها پاسخ داد و برنامه‌های خود برای سازمان زمین‌شناسی را تشریح کرد.

برنامه و اهداف دوره ریاست شما چیست؟

برنامه‌های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در دو گروه دسته‌بندی می‌شوند. یکی برنامه‌های مرتبط با تولید ثروت در کشور است و دیگری جلوگیری از هدر رفت ثروت کشور است.

برنامه‌هایی که از هدر رفت ثروت کشور جلوگیری می‌کند بیشتر مرتبط با پدیده‌های زمین‌شناختی و آمایش سرزمین و مواردی که با مخاطرات طبیعی مرتبط است.

مخاطرات طبیعی مثل زلزله، سیل و مخاطراتی که کشور سالانه هزینه سنگینی بابت آن پرداخت می‌کند. این در حالی است که اگر برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود و مطالعات زمین‌شناسی کاملی صورت گیرد، مناطق امن مشخص خواهد شد و راهکارهای برخورد با مخاطرات زمین ارائه می‌شود تا کمترین خسارت را در زمینه بلایای طبیعی داشته باشیم.

برنامه‌های مرتبط با کمک به تولید ثروت، برنامه‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی است که شامل اکتشافات مقدماتی و نیمه تفصیلی است.

برای این منظور، باید با همکاری سایر نهادهای زیربط، برنامه‌های اکتشافی کشور سرعت داده شود تا برنامه‌هایی که زودبازده و اشتغال‌زا است، زودتر اجرایی شود تا درنتیجه بتوانیم کار مفیدی در زمینه اکتشافات عمیق انجام دهیم.

در حال حاضر کشور در حوزه اکتشافات سطحی وارد شده است اما در اکتشافات عمیق در نقطه شروع هستیم.

 

انتظارات شما از دولت و بخش خصوصی چیست؟

انتظارم از دولت این است که دولت سازمان زمین‌شناسی را حمایت کند و سایر نهادهای دولتی مرتبط با فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی نیز همگام و همراه باشند.

از بخشی‌نگری به دور باشیم. سازمان نیز در این خصوص وضعیت دشواری دارد. اگر بخشی‌نگری را کنار بگذاریم می‌توان هم‌افزایی و هم‌فکری را در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف بالا ببریم.

اکنون ارتباط صنعت و دانشگاه ضعیف است. برنامه ما این است که ارتباط صنعت و دانشگاه را تقویت کنیم و نیروهای متخصصی که در دانشگاه هستند اما امکانات دولتی را ندارند به نحو احسن در برنامه‌های دولت- که بخشی از آن سازمان زمین‌شناسی است- مورد استفاده قرار گیرند.

در مورد بخش خصوصی، واقعیت این است که کشور باید در خدمت این بخش باشد چون آخرین زنجیره بخش تولید در کشور در اختیار بخش خصوصی است.

برنامه ما به عنوان سازمان زمین‌شناسی و یک بخش دولتی، این است که بخش خصوصی را تقویت کنیم و مانعی برای این بخش ایجاد نکنیم و اطلاعات مورد نیاز بخش خصوصی را به صورت یکسان در اختیار همه بگذاریم. اکتشافات تفصیلی، تولید معادن و احداث صنایع پایین دستی، جزو وظایف بخش خصوصی است که منجر به اشتغال زایی و تولید در کشور می‌شود.

 

 

هم‌افزایی ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هم‌افزایی ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی به ویژه در بخش اکتشاف است. این دو سازمان علاوه بر اکتشاف، وظایف دیگری دارند اما در نخستین جلسه‌ای که با ایمیدرو داشتیم بر همکاری در بخش مشترک (اکتشاف مواد معدنی) تاکید شد، به طوری که از نیروی‌های متخصص سازمان زمین‌شناسی و منابع مالی ایمیدرو در راستای یک هدف مشترک و واحد استفاده شود و انشاءالله بتوانیم معادن جدیدی را برای بخش خصوصی عرضه کنیم.

 

 

آیا استراتژی اکتشاف تدوین شده است؟

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس سازمان زمین‌شناسی در پاسخ به آخرین سوال خبرنگار گفت: استراتژی اکتشاف هنوز کامل نیست. طی سال‌های گذشته یک استراتژی برای اکتشاف تهیه شده بود که باید به روزرسانی شود. اخیرا یکسری کارهای جدیدی انجام شده و نقشه‌های آنومالی مواد معدنی تهیه شده که هنوز منجر به تهیه استراتژی اکتشاف منجر نشده است. در شروع کار بنده، به روزرسانی استراتژی قدیمی و تدوین استراتژی اکتشاف جزو اولویت‌های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایمیدرو