کد خبر:60668
پ
صیاد بانک صادرات ایران

بانک صادرات به سامانه صدور دسته چک‌های جدید (صیاد) پیوست

بانک صادرات ایران در راستای اجرای سیاست‌های پولی بانک مرکزی، با نصب نسخه جدیدسیستم سپهر، به سامانه صدور یکپارچه دسته چک (صیاد) پیوست و دسته چک‌هایی با مشخصه‌های امنیتی نوین را در اختیار مشتریان خود قرار داد.

بانک صادرات ایران در راستای اجرای سیاست‌های پولی بانک مرکزی، با نصب نسخه جدید سیستم سپهر، به سامانه صدور یکپارچه دسته چک‌های (صیاد) پیوست و دسته چک‌هایی با مشخصه‌های امنیتی نوین را در اختیار مشتریان خود قرار داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، صدور این سری از دسته چک ها با نصب سامانه «صیاد» در تعدادی از شعب این بانک عملیاتی شد. پذیرش دسته چک‌های صادره‌قبلی بانک‌ها بر اساس دستور العمل بانک مرکزی از نیمه اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در سامانه چکاوک متوقف و تداوم ارایه‌ی خدمت به آن صرفاً محدود به بانک صادرکننده می‌شود. با این حال امکان درخواست دسته چک های طرح قدیم در تمامی شعب بانک صادرات ایران تا زمان منسوخ شدن آنها تا تاریخ مذکور، کماکان وجود دارد.

بانک صادرات ایران به سامانه صدور دسته چک‌های جدید (صیاد) پیوست

بانک صادرات ایران در راستای اجرای سیاست‌های پولی بانک مرکزی، بهبود استانداردهای رتبه سنجی مشتریان و افزایش اعتبار چک، با نصب نسخه جدیدسیستم سپهر، به سامانه صدور یکپارچه دسته چک(صیاد) پیوست و دسته چک‌هایی با مشخصه‌های امنیتی نوین را در اختیار مشتریان خود قرار داد.

استاندارد نمودن طرح چک در کلیه بانک‌ها و قابلیت شناسایی اصالت و موجودی چک از طریق دریافت شناسه استعلام، مهمترین اهداف راه اندازی این سامانه، توسط بانک مرکزی است.

گفتنی است، استانداردسازی برگه چک، نقش مهمی در پیشگیری از جعل ایفا می کند و به ذی نفع چک امکان می‌دهد تا از اصالت آن با توجه به یکپارچگی مولفه‌های امنیتی و ظاهری در تمام بانک‌ها اطمینان حاصل کند و این امر باعث کاهش مخاطره پذیرش چک توسط ذینفعان شده و همزمان با افزایش مسئولیت، اصلاح رفتاری صادرکنندگان چک را سبب خواهد شد. 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، شایان ذکر است، طی مهر ماه سال ٩۶ تعداد ٩/٩ میلیون فقره چک به ارزش ۶١۵ هزار میلیارد ریال در کل نظام بانکی کشور مبادله شده و با توجه به اهمیت جایگاه، اصالت و امنیت کاربرد آن در تسهیل معاملات، همواره مورد توجه سیاستگزاران  پولی و مالی کشور بوده است.

انتهای پیام///

منبع
بانک صادرات ایر ان
ارسال دیدگاه