کد خبر:60256
پ
خسرو
مجتبی خسروتاج تشریح کرد

علت نوسان تراز تجاری کشور در ماه‌های اخیر

رئیس کل سازمان توسعه تجارت علت نوسان تراز تجاری کشور طی ماه‌های اخیر را کاهش مهلت اعتبار ثبت سفارش از شش ماه به سه ماه عنوان کرد.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت علت نوسان تراز تجاری کشور طی ماه‌های اخیر را کاهش مهلت اعتبار ثبت سفارش از شش ماه به سه ماه عنوان کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مجتبی خسروتاج در نشست خبری در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه وظیفه سازمان توسعه تجارت ایران بسترسازی برای صادرات است، گفت: اما سازمان‌های دیگر مثل بانک‌ها، استانداردها و گمرکات نیز باید زمینه‌ساز توسعه صادرات باشند و نقش صاحبان بنگاه‌ها نیز در این حوزه مهم است.

وی افزود: در شهریورماه سال جاری صادرات نسبت به شهریور ٩۵،   معادل٧.١ درصد، در مهرماه سال جاری نسبت به سال قبل، ٣.۶ درصد و در آبان ماه سال جاری نسبت به سال قبل ۵.٨ درصد رشد داشتیم؛ ولی در ماه‌های اول سال به دلیل کاهش صادرات غیرنفتی، صادرات رشد تجمیعی نداشته است، البته واردات در هشت ماهه نخست سال جاری به ٣٢.۵ میلیارد دلار رسیده و محدودیت تجاری به دلیل آن است که بتوانیم تراز تجاری را مثبت کنیم.

به گفته خسروتاج، برخی حوادث پتروشیمی، کاهش شدید تولید را برای برخی از محصولات رقم زده است. در بخش شوینده‌ها رشد صادرات سه درصد بود و در بخش محصولات پلیمری نیز رشد خوبی را تجربه کرده‌ایم. این در حالی است که در بخش محصولات فولادی نیز رشد ۴١ درصدی صادرات ثبت شده ولی در بخش کشاورزی در پسته ٣۵ درصد و در کشمش ٢٠ درصد کاهش صادرات داشته‌ایم.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: در این مدت رشد صادرات به قطر را شاهد هستیم که به ١۴٠ میلیون دلار رسیده است و امیدواریم با مجموعه تدابیر پیش رو، رشد مجموع صادرات را شاهد باشیم و در واردات نیز با ابزارهای مرسوم بتوانیم تراز تجاری را بهبود بخشیم.

 

دلایل نوسان تراز تجاری طی ماه‌های اخیر

خسروتاج با بیان اینکه در گذشته مجوز ثبت سفارش شش ماه مهلت داشت، گفت: طی بخشنامه‌ای که ابلاغ شده، از هفته گذشته حداکثر دوره ثبت سفارش ۹۰ روز شده است. این در حالی است که کارمزدها هم باید حداکثر ظرف ٧٢ ساعت از زمان تکمیل مدارک پرداخت شود.

وی ادامه داد: همانطور که در هشت ماهه، هر ماه افزایش صادرات را تجربه کردیم، در واردات نیز نظام ثبت سفارش را تعبیه کرده‌ایم که هر کسی واردات را صورت دهد باید ثبت سفارش کند و به این طریق میزان واردات را کنترل خواهیم کرد.

 

رقم واردات خودرو بالا است

خسروتاج در پاسخ به سوالی در خصوص واردات خودرو و دستورالعمل ثبت سفارش آن با توجه به محدودیت‌های تعریف شده بر روی سامانه ثبت سفارش، تصریح کرد: در هشت ماهه ابتدای سال جاری حدود ۵۴ هزار دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد و ۴۶٠ میلیون دلار وارد کشور شده که نسبت به واردات ۴۵ هزار دستگاه خودروی وارد شده در سال قبل، رقم بالایی است. 

وی افزود: آیین‌نامه جدید ثبت سفارش خودرو به دولت تقدیم شده ولی با توجه به بررسی بودجه ٩٧ به نظر می‌رسد که بررسی آن به بعد از بودجه موکول شود؛ در دستورالعمل تلاش شده که بتوان از خودروسازان خارجی که با تولیدکنندگان قطعه و خودروی تولید داخلی حمایت کرد؛ به این ترتیب از خودروسازان خارجی که همکاری بیشتری با تولیدکنندگان داخلی دارند، حمایت بیشتری خواهیم کرد.

 

ابلاغ جدول تعرفه‌ای جدید تا اواسط هفته

معاون وزیر صنعت، از ابلاغ جداول جدید تعرفه با ٣۶٨ ردیف ظرف دو روز آینده خبر داد و گفت: برخی اقلام تغییرات تعرفه‌ای آن‌ها آثار تورمی داشت اما برخی دیگر این آثار را ندارند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس کل سازمان توسعه تجارت در پایان گفت: بر این اساس تعرفه برخی اقلام کاهش و تعرفه برخی دیگر افزایش می‌یابد که البته افزایش یک پله‌ای خواهد بود و پنج تا شش درصد افزایش تعرفه را رقم می‌زند.

 

انتهای پیام///

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید