کد خبر:60387
پ
solar-park-research

ساخت اولین نمونه آزمایشگاهی سلول‌ خورشیدی با فناوری سیلیکون آمورف

اولین نمونه آزمایشگاهی سلول‌های خورشیدی بهینه که با استفاده از فناوری سیلیکون آمورف ساخته شده در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و پنجمین فن‌بازار خوزستان رونمایی شد.

اولین نمونه آزمایشگاهی سلول های خورشیدی بهینه که با استفاده از فناوری سیلیکون آمورف ساخته شده در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و پنجمین فن‌بازار خوزستان رونمایی شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، شرکت برق منطقه ای خوزستان با همکاری دانشگاه شهید چمران اهواز برای نخستین بار در کشور به دانش فنی و فناوری طراحی و ساخت نوعی از سلول های خورشیدی مبتنی بر سیلیکون آمورف هیدروژنه موسوم به فیلم نازک (نسل دوم) دست یافت.

این پروژه در سال ۸۹ با حمایت برق منطقه‌ای استان خوزستان و با همکاری دانشگاه شهید چمران اهواز آغاز شد و امروز ۱۱ آذرماه و در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و پنجمین فن‌بازار خوزستان در محل نمایشگاه بین المللی اهواز رونمایی شد.

تورج فتاحی افزود: سیلیکون آمورف تکنولوژی تولید انرژی از صفحات خورشیدی است که تولید و نمونه های آزمایشگاهی آن با موفقیت آزمایش شده و اکنون بحث تولید انبوه آن مطرح است.
وی با اشاره به ضرورت دستیابی به فناوری های تجدید پذیر بومی در کشور گفت: جهان از بحث تولید انرژی از طریق سوخت های فسیلی فاصله گرفته و به سمت انرژی های تجدید پذیر از جمله انرژی خورشیدی رفته و اکنون ضروری است که ایران نیز به این شیوه مرسوم تولید انرژی دست یابد.

فتاحی یادآور شد: این فناوری به عنوان یک طرح شاخص با حمایت های مادی و معنوی شرکت برق منطقه ای خوزستان و تجهیز آزمایشگاه تحقیقاتی سلول های خورشیدی در دانشگاه شهید چمران در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به ثبت رسیده است.

ساخت اولین نمونه آزمایشگاهی سلول خورشیدی با فناوری سیلیکون آمورف

مجری طرح تحقیقاتی فناوری ساخت سلول های خورشیدی با استفاده از فناوری سیلیکون آمورف نیز با اشاره به ضرورت بومی سازی فناوری های نوین گفت: اگر روی فناوری خورشیدی در کشور کار کنیم و مولد باشیم، مشکل بیکاری کشور تا میزان زیادی حل می شود و حتی می توانیم صادر کننده این فناوری باشیم.

همچنین نبی اله کوثریان قابل دسترس بودن ابزار و امکانات این روش در کشور را یکی از دلایل انتخاب این نوع فناوری برشمرد و افزود: این فناوری برای ساخت سلول های با ابعاد بزرگ امکان پذیر بوده و با توجه به امکانات، ابزار و نیاز و شرایط حاکم بر کشور، انتخاب شده است.
وی گفت: این فناوری در دماهای بالا مانند ۸۰ درجه آزمایش شده و علاوه بر راندمان بالاتر نسبت به فناوری های مشابه، با محیط خوزستان نیز سازگاری بیشتری دارد.

 

در کشور کمبودهای جانبی از جمله محدودیت در ابزار وجود دارد

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز یادآور شد: این مطالعات در ایران هم سطح با مطالعات جهانی است و از نظر فناوری و دانش کار با مشکل خاصی روبه رو نیستیم ولی در کشور ما کمبودهای جانبی از جمله محدودیت در ابزار وجود دارد که نیازمند توجه بیشتری است.
وی با بیان اینکه تولید نیمه صنعتی نیازمند حمایت مادی و معنوی بالا و دانش بسیار است، گفت: تولید انبوه نیازمند طراحی جدید و وجود ابزار و دستگاه ها و سیستم متناسب با نیاز این صنعت است.

 

فناوری های تک نیازمند حمایت بیشتری از سیاست وزارت نیرو و دولت هستند

مجری طرح تحقیقاتی فناوری ساخت سلول های خورشیدی افزود: نیاز است سیاست وزارت نیرو و دولت به نفع تولید کنندگان داخلی تغییر کند و از فناوری های تک حمایت بیشتری صورت گیرد.
وی ادامه داد: مسئولان باید به جای وارد کردن محصول خارجی با قیمت بالا، امکانات را به سویی هدایت کنند که به تولید داخلی منجر شود.
کوثریان گفت: باید به جای وارد کردن این فناوری و مونتاژ آن، با اعتماد به نیروی داخلی، به فناوری ساخت داخل دست یابیم.

وی ادامه داد: ساخت این نوع از سلول های خورشیدی روی زمینه های بسیار ارزان و انعطاف پذیر مانند شیشه و پلاستیک که در دمای بالا عملکرد بهتری نسبت به سیلیکون های کریستالی دارد مقرون به صرفه تر است.
مجری طرح تحقیقاتی فناوری ساخت سلول های خورشیدی گفت: راندمان بیشتر در دماهای بالا و سازگار با محیط به ویژه در مناطق گرمسیری و وجود ابزارهای لازم در کشور برای بومی سازی و امکان ساخت آن در ابعاد بزرگ از دیگر مزایای فناوری سیلیکون آمورف است.

گفتنی است همزمان با آغاز به کار نمایشگاه هفته پژوهش ، تفاهم نامه همکاری های علمی – پژوهشی بین مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان و رییس دانشگاه شهید چمران اهواز در محل نمایشگاه های بین المللی خوزستان در اهواز و با نظارت نماینده استانداری خوزستان ومعاون توسعه مدیریت و منابع انسانی امضا شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری خوزستان از ۹ تا ۱۲ آذر با حضور ۲۷ سازمان، دانشگاه و شرکت در نمایشگاه دایمی اهواز درحال برگزاری است. در فن ‌بازار این نمایشگاه ۱۹ شرکت خصوصی دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته اند.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع