اخبار برگزیده

کد خبر:60189
پ
شافعی
رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد

تکیه بر سرمایه‌گذاری مشترک خارجی به جای فاینانس

منابع فاینانس باید مورد استفاده بخش خصوصی باشد و به همین دلیل تکیه بر سرمایه‌گذاری مشترک خارجی به جای فاینانس کارآمدتر است.

منابع فاینانس باید مورد استفاده بخش خصوصی باشد و به همین دلیل تکیه بر سرمایه‌گذاری مشترک خارجی به جای فاینانس کارآمدتر است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر اینکه، استفاده از فاینانس، دولت‌های آینده را بدهکارتر می‌کند، گفت: سرمایه‌گذاری مشترک خارجی بهتر از فاینانس است.

غلامحسین شافعی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اعلام آمار جذب فاینانس‌های خارجی از سوی دولت در گزارش‌های رسمی گفت: نگرانی از رفتار دولت در خصوص هدایت فاینانس‌ها به پروژه‌های دولتی، کماکان از سوی بخش‌خصوصی وجود دارد و البته این دغدغه هم کاملا به جا است؛ چرا که در برنامه ششم توسعه، جذب ۶۵ میلیارد دلار فاینانس پیش‌بینی شده است که بتوان از تامین مالی خارجی، استفاده کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: اگرچه جذب منابع مالی خارجی از طریق فاینانس، اکنون نیاز اقتصاد ایران است؛ اما اینکه دولت بیشترین سهم را از این فاینانس‌ها به خود اختصاص دهد، برای ما جای نگرانی دارد؛ چرا که این منابع، در شرایط کنونی که اقتصاد ایران با مضیقه‌های مالی فراوان روبرو است، باید صرف پروژه‌هایی شود که پاسخگویی لازم را داشته باشند؛ تا در آینده دولت‌ها گرفتار یک بدهکاری بزرگ نشوند.

وی با اشاره به حجم بالای بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف اقتصادی، تصریح کرد: منابع فاینانس باید مورد استفاده بخش خصوصی باشد و به همین دلیل، نظر ما این است که بیش از آنکه تکیه بر استفاده از فاینانس باشد، بر سرمایه‌گذاری مشترک خارجی تکیه شود؛ چرا که اگر منابع به صورت سرمایه‌گذاری مشترک خارجی باشد، مدیریت، دانش و فناوری برای بخش خصوصی ایجاد می‌شود.

شافعی گفت: دولت باید امکان استفاده بخش‌خصوصی از فاینانس‌ها را فراهم کرده و خود کمترین استفاده را از آن داشته باشد؛ البته در رابطه با صدور ضمانت‌نامه‌ها نیز بارها اعلام شده که بیشتر به توانمندسازی بخش‌خصوصی توجه شود و استفاده از ضمانت‌نامه دولتی برای پروژه‌های بخش‌خصوصی نیز فراهم شود که امیدواریم دولت به این قضیه توجه کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در پایان اظهار داشت: استفاده زیاد از فاینانس‌ها از سوی دولت، جای نگرانی برای آینده کشور دارد و بخش خصوصی در این زمینه باید به میدان آید؛ دولت باید این موضوع را متوجه شود که در شرایط فعلی اقتصاد ایران، دولت بدون همکاری و مشارکت بخش خصوصی قادر به حل مشکلات اقتصادی کشور نیست.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
مهر
ارسال دیدگاه