کد خبر:60219
پ
کاغذ

افزایش ۲۵ درصدی قیمت کاغذ در بازار ایران

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران از افزایش ۲۵ درصدی قیمت این کالا از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران از افزایش ۲۵ درصدی قیمت این کالا از ابتدای سال تاکنون خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران از افزایش ۲۵ درصدی قیمت این محصول از ابتدای سال تاکنون، به خصوص در سه ماه اخیر خبر داد.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت‌وگو با رسانه‎ها، در ارتباط با آخرین وضعیت قیمت کاغذ و نیز اقلامی که در انتظار افزایش تعرفه واردات بوده و در حالت توقف ثبت سفارش است، اظهار کرد:

جزییات ثبت سفارش سیاست دولت در مورد خیلی از اقلام بوده که شاید طی چند سال اخیر نیز شرایط مناسبی نداشته، چرا که ارز مبادله‌ای در اختیار واردات اقلام غیرمناسب و غیرضروری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم قرار بر این بود تا ارز تک‌نرخی شود و ارز مبادله‌ای نیز در مورد خیلی اقلام حذف شد تا به تولید کننده کمک شده و در راستای شفاف‌سازی گام برداریم و به این باور دست یابیم که صرفا از رانت و امکانات دولتی استفاده نمی‌شود.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران با بیان این که بحث ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده یکی از مسائل جدی در خصوص برخی محصولات و به ویژه کاغذ است، گفت:

وارد کنندگان از پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، در حالی که تولیدکنندگان داخلی باید این رقم را پرداخت کنند که چنین موضوعی سبب شده رقابت نابرابری بین محصولات تولیدی داخل و محصولات وارداتی پیش آید.

روغنی ادامه داد: خواسته ما این است که اگر از محصولات وارد شده مالیات بر ارزش افزوده اخذ نمی‌شود در مورد تولیدات داخلی نیز این اقدام صورت نگیرد و یا اگر قرار است از ما مالیات بر ارزش افزوده دریافت شود این موضوع برای واردات کاغذ نیز لحاظ شود.

وی در مورد علت گرانی ۲۵ درصدی کاغذ از ابتدای سال جاری تاکنون، بیان کرد: گرانی کاغذ، چند دلیل مختلف داشت که یکی از آنها حذف ارز مبادله‌ای برای کاغذ وارداتی بود.

علاوه بر این نرخ ارز به طور معمول بالا رفت و عامل بعدی این بود که شرایط برای تولید کنندگان داخلی به سختی پیش رفت و شاهد کاهش قابل تامل محصولات آنها هستیم تا جایی که به دلیل زیان‌ده بودن تولید خود را به شدت کاهش دادند.

رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران در ادامه با اشاره به این که از سوی دیگر ثبت سفارش این محصول کاهش یافته و همین مساله موجب شد زمینه‌ کمبود آن در کشور پیش آید، خاطر نشان کرد:

یکی از مسائل دیگری که ازابتدای سال با آن مواجه بودیم افزایش قیمت خمیر کاغذ بود تا جایی که به ازای هر تن ۱۲۰ تا ۱۳۰ یورو قیمت‌ها بالا رفت.

روغنی با درخواست از دولت مبنی بر شفاف سازی سیاست‌ها و ساماندهی بازار کاغذ، گفت: یکی از محصولاتی که درGDP و رشد اقتصادی تاثیر قابل اشاره‌ای دارد و باید در ارتباط با ساماندهی بازار آن چاره‌اندیشی شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران در پایان گفت: متاسفانه از ابتدای سال جاری روند تدریجی افزایش این محصول آغاز شد و طی سه ماهه اخیر شاهد افزایش بسزای این محصول به ازای هر بند بودیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
ایسنا