اخبار برگزیده

کد خبر:60140
پ
۳۰۹۹۲۹_۳۸۵

کاهش قیمت اوراق وام مسکن در معاملات فرابورس ایران

معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس ایران، طی روزهای گذشته شاهد روند نزولی بوده و هر برگ از آن در برخی از نمادها داد و ستد تا ۷۵ هزار تومان می‌رسید و در این صورت زوج‌های تهرانی باید برای دریافت ۱۱۰ میلیون تومان وام مسکن به علاوه وام جعاله، ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کنند.

معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس ایران طی روزهای گذشته شاهد روند نزولی بوده و هر برگ از آن در برخی از نمادها داد و ستد تا ۷۵ هزار تومان می‌رسید و در این صورت زوج‌های باید برای دریافت ۱۱۰ میلیون تومان وام مسکن به علاوه وام جعاله، ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، قیمت اوراق (تسه) تسهیلات مسکن در روزهای گذشته نسبت به هفته‌های گذشته روند نزولی در پیش گرفته و برخی از تسه‌ها تا ۷۴ هزار و ۲۰۰ تومان کاهش قیمت یافته‌اند.

 

کاهش قیمت اوراق وام مسکن در معاملات فرابورس ایران

در آخرین روز معاملاتی فرابورس ایران بیشترین قیمت تسه را امتیاز تسهیلات مسکن فروردین ماه ۱۳۹۶ به خود اختصاص داد و تسه تیر ماه ۱۳۹۵ به قیمت هر برگ ۷۲ هزار و ۸۳۶ تومان داد و ستد شد.

این در حالی است که در هفته های گذشته قیمت هر برگ از امتیاز تسهیلات مسکن به حدود ۷۷ هزار تومان می‌رسید؛ اما در این روزها معاملات این اوراق در فرابورس ایران نشان از روند کاهشی در قیمت پایانی تسه‌ها دارد.

در نتیجه اگر قیمت هر برگ تسه را ۷۵ هزار تومان در نظر بگیریم با توجه به اینکه زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، آنان باید ۱۵ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. این مبلغ با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۲۰ برگ بهادار به قیمت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از اوراق تسهیلات مسکن را خریداری کنند، در مجموع برای دریافت وام ۱۱۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان‌ می‌شود.

زوج‌های غیر تهرانی برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید ۱۲ میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۹۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید ۹ میلیون تومان بابت خرید اوراق بپردازند که برای دریافت ۱۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بپردازند. این زوج‌ها در مجموع برای دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بپردازند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند. با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق ۹ میلیون تومان، افراد ساکن در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۷ میلیون و ۵۰۰ تومان و افراد گروه سوم مبلغ شش میلیون تومان پرداخت کنند. البته این افراد در صورت تمایل برای دریافت وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

انتهای پیام///

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه