اخبار برگزیده

کد خبر:60137
پ
Android-Hacks-of-All-Time-G

جاسوسی برنامه‌های اندرویدی از کاربران

بیشتر برنامه‌های اندرویدی حاوی ابزار ردگیری و کنترل فعالیت‌های کاربران هستند که با نصب، برنامه‌ها شروع به رصد و جاسوسی اطلاعات خصوصی کاربران می‌کنند.

بیشتر برنامه‌های اندرویدی حاوی ابزار ردگیری و کنترل فعالیت‌های کاربران هستند که با نصب، برنامه‌ها شروع به رصد و جاسوسی اطلاعات خصوصی کاربران می‌کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، شرکت تحقیقاتی فرانسوی Exodus Privacy  که با دانشگاه ییل برای انجام پژوهش در زمینه مسائل مربوط به رعایت یا نقض حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی همکاری کرده، معتقد است برنامه‌های اندرویدی از روش های مختلفی برای جمع آوری اطلاعات شخصی بهره می گیرند.

 

هدف اصلی جاسوسی برنامه‌های اندرویدی از کاربران

هدف اصلی از این نوع جاسوسی ها شناسایی سلائق و علائق کاربران به منظور ارسال تبلیغات و آگهی های دیجیتال مرتبط برای هر فرد است. از این طریق می توان امید داشت که فرد در برابر تبلیغات یادشده کمتر مقاومت کرده و برای خرید یا استفاده از خدمات پیشنهاد شده اقدام کند.

بر اساس بررسی این محققان و پژوهشگران، از هر چهار برنامه اندرویدی سه برنامه به ابزار ردگیری و کنترل کاربران مجهز هستند و البته بیشتر مشتریان از این امر آگاه نیستند.نکته جالب این است که بسیاری از این برنامه ها از یکی از سرویس های گوگل موسوم به Crashlytics برای جمع آوری اطلاعات مربوط به کاربران بهره می گیرند. برخی از نرم افزارهای اندرویدی حتی می توانند با سواستفاده از حسگرهای گوشی از رفت و آمد و حضور وی در کنار گوشی مطلع شوند.

پژوهشگران در ادامه اظهارات خود از برنامه ها و اپلیکیشن های معروف و محبوبی همچون اوبر، اسپاتیفای، تیندر و اوکی کیوبید نیز نام برده و به کاربران هشدار دادند که بسیاری از این برنامه ها دارای چنین ابزاری برای بررسی و کنترل فعالیت های انها بوده و به راحتی قادر خواهند بود اطلاعات شخصی آنها را جمع آوری کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، پژوهشگران در ادامه اعلام نتایج تحقیقات خود، عنوان کردند: کاربران باید از این نقض حریم شخصی خود آگاه شوند و بدانند که با دانلود و نصب بسیاری از این برنامه‌ها، در معرض خطر مسائل امنیتی قرار خواهند گرفت. این در حالیست که بسیاری از کاربران ، از چنین اتفاقی آگاهی ندارند.

انتهای پیام///

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع
ارسال دیدگاه