کد خبر:59708
پ
طلا

کشف مقادیر کلانی طلا و اورانیوم در فضا

مقادیر کلانی طلا و عناصر سنگین دیگر مانند پلاتینیوم و اورانیوم در کوره هسته‌ای ناشی از ترکیب ستاره‌های نوترونی به وجود آمد.

مقادیر کلانی طلا و عناصر سنگین دیگر مانند پلاتینیوم و اورانیوم در کوره هسته‌ای ناشی از ترکیب ستاره‌های نوترونی در فضا به وجود آمد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، عناصر سنگینی مانند طلا و اورانیوم از برخورد دو ستاره عظیم نوترونی به وجود آمده‌اند.

دانشمندان با ردیابی پنجمین موج گرانشی در جهان، منشا عنصر طلا را در زمین کشف کردند. در همین راستا دیوید ریتز، مدیر عامل آزمایشگاه Ligo در دانشگاه «کل تک» خبر از کشف مقادیر کلانی طلا در فضا داد.

این موج گرانشی از برخورد دو ستاره عظیم نوترونی که در  فاصله ١٣٠ میلیون سال نوری از زمین قرار داشتند در فضا منتشر شده است. قطر هرکدام از این ستاره‌ها ۱۲ مایل بوده و باعث به وجودآمدن مقادیر کلانی طلا در فضا شده است.

مقادیر کلان طلا و عناصر سنگین دیگر مانند پلاتینیوم و اورانیوم در کوره هسته‌ای ناشی از ترکیب ستاره‌های نوترونی به وجود آمد. این رویداد جالب همچنین امواجی در ماده جهان ایجاد کرد و به ردیابی پنجمین موج گرانشی در زمین منجر شد.

دانشمندان با اندازه‌گیری ارتعاشات در بعد فضا_زمان صدای این رویداد را شنیدند. آن‌ها همچنین با استفاده از ماهواره و تلسکوپ‌های زمینی نور و اشعه‌های ناشی از رویداد برخورد دو ستاره را به نام kilonova مشاهده کردند.

فیزیک اخترشناسان معتقدند این کشف فصل جدیدی است که دروازه‌های علم را می‌گشاید. به گفته ریتز این نخستین بار است که صدای رویدادی این چنین در کهکشان شنیده می‌شود.

ردیاب‌های حساس رصدخانه لیگو در واشنگتن و لوئیزیانا این رویداد را رصد کرده‌اند. دو ثانیه پس از رصد این رویداد تلسکوپ ناسا نیز اشعه گاما مربوط به آن را رصد کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، ریشه ایجاد طلا و عناصر سنگین دیگر همیشه یک راز بوده، اما این رویداد نشان می‌دهد برخورد ستاره‌های نوترونی در پیدایش آن‌ها تاثیر داشته است.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
اخبار صنایع