کد خبر:59725
پ
بشیر
رییس دفتر بودجه و گزارشات چادرملو خبر داد

مذاکره با کوبه استیل ژاپن برای فاینانس گندله‌سازی چادرملو

برای اجرای طرح کارخانه گندله‌سازی، مذاکراتی با شرکت کوبه استیل ژاپن صورت گرفته و در صورت جذب فاینانس، این طرح طی چهار سال اجراء می‌شود.

برای اجرای طرح کارخانه گندله‌سازی، مذاکراتی با شرکت کوبه استیل ژاپن صورت گرفته و در صورت جذب فاینانس، این طرح طی چهار سال اجراء می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رییس دفتر بودجه و گزارشات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اشاره به طرح‌های آتی شرکت و برنامه‌های اجرائی آن‌ها گفت: در برنامه‌های شرکت چادرملو دو طرح مهم تولیدی و یک طرح مطالعات اکتشافی در دستور کار است که شامل طرح احداث کارخانه گندله‌سازی شماره دو با ظرفیت تولیدسالیانه چهار میلیون تن و سرمایه‌گذاری ۹ هزار میلیارد ریال و همچنین طرح احداث دو واحد نورد به ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن و سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد ریال وکل سرمایه‌گذاری به مبلغ ۱۳ هزار میلیارد ریال با سهم ارزی ۱۳۱ میلیون یورو می باشد.

وی درخصوص تأمین منابع مالی این طرح‌ها افزود : برای اجرای طرح کارخانه گندله‌سازی مذاکرات مقدماتی با شرکت کوبه استیل ژاپن و استفاده از فاینانس بعمل آورده‌ایم که در صورت جذب فاینانس، این طرح در یک دوره زمانی چهار ساله اجراء و خاتمه خواهد یافت.

همچنین برای تأمین مالی طرح احداث دو واحد نورد هم مذاکرات مقدماتی با شعب بانک‌های ایرانی در اروپا و استفاده از فاینانس به عمل آمده است.

بشیر راد اضافه کرد: طرح مهم دیگری که در برنامه‌های شرکت قرار دارد، انجام مطالعات اکتشافی آنومالی D19 است که با اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست میبایست طی یک برنامه زمانی چهار ساله اجراء و سپس برنامه‌ریزی جهت تجهیز معدن انجام گیرد.

اجرای این طرح از اهمیت زیادی برخورداد است زیرا تأمین کننده سنگ‌آهن خام مصرفی کارخانه فرآوری و تداوم تولید کنسانتره سنگ آهن درسال‌های آتی است.

رییس دفتر بودجه و گزارشات همچنین از اجرای سه طرح مهم دیگر چادرملو خبرداد و گفت:

طرح توسعه و افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی موجود از مقدار تولید ۳,۴۰۰ هزار تن به چهار میلیون تن همچنان در حال اجرا است، در این طرح به صورت تدریجی به ظرفیت تولید افزوده می‌شود  بنحویکه تا پایان سال جاری به ۳,۶۰۰ هزار تن می‌رسد.

و عملیات فیزیکی آن نیز تا پایان اسفند ماه سال جاری خاتمه و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

مبلغ سرمایه گذاری در این طرح ۹۰۵ میلیارد ریال بوده که سهم ارزی آن ۱۶ میلیون یورو است.

بشیر راد در ادامه گفت: طرح شبکه فاضلاب اردکان و احداث تصفیه‌خانه و انتقال آب به مجتمع صنعتی چادرملو هم از طرح‌های مهم زیربنایی شرکت می‌باشد که با ظرفیت تولید سالیانه ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب و سرمایه‌گذاری ۱۹۳۹ میلیارد ریال آماده راه اندازی است.

همچنین طرح احداث کارخانه احیاء مستقیم به ظرفیت تولید سالیانه ۱ میلیون ۵۵۰ هزار تن آهن اسفنجی در مراحل نهایی تکمیل عملیات نصب است و با پیشرفت فیزیکی ۸۳ درصدی امیدواریم طبق برنامه، عملیات فیزیکی و اجرای آن تا پایان سال جاری خاتمه و راه اندازی آن شروع و بهره برداری تجاری در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۷ آغاز شود.

 با بهره‌برداری از این طرح ظرفیت تولید کارخانه فولاد از یک میلیون تن به ۱,۳۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد چون آهن اسفنجی مستقیماً و پیش از سرد شدن بصورت‌هات شارژ وارد کوره‌های ذوب می‌شود. دراین طرح مبلغ ۹۱۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده که سهم ارزی آن مبلغ ۷۳ میلیون یورو  است.

بشیرراد تاکید کرد: جمع کل سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها بمبلغ ۳۷,۷۳۶ میلیارد ریال است که تاکنون مبلغ ۳۶,۸۴۴ میلیارد ریال معادل ۶/۹۷ درصد کل سرمایه گذاری هزینه شده است.

گفتنی است میزان اشتغال‌زایی مستقیم حاصل از طرح‌های مورد اشاره  حدود ۱۴۵۰ نفر و غیر مستقیم ۸۷۰۰ نفر خواهد بود.

وی با گلایه از روند کند مراحل تامین اعتبار از تصویب تا تخصیص افزود: طرح مشارکتی احداث کارخانه فولاد شرکت سهامی صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه که ۶۵ درصد سهام آن متعلق به شرکت است و ظرفیت تولید سالیانه آن ۶۰۰ هزار تن شمش فولاد است و نیاز به سرمایه‌گذاری به مبلغ ۶۲۶۰ میلیارد ریال و سهم ارزی ۵،۸۱ میلیون یورو در دست اجراء  می‌باشد، که بعلت طولانی شدن دوران اخذ وام ارزی بمبلغ ۴۰ میلیون یورو از تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی، طرح از پیشرفت فیزیکی مطلوب برخوردار نبوده است و علیرغم آنکه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ وام مزبور مورد تصویب صندوق قرار گرفته است، لیکن تاکنون پرداخت نشده و تأمین قسمتی از تجهیزات و ماشین‌آلات خارجی با وقفه مواجه گردیده است، که امیدواریم با حل مشکل وام مزبور، طرح با سرعت مطلوب اجراء گردد.

بشیر راد در مورد عملکرد تولید محصولات و سودآوری شرکت چادرملو برنامه تولید محصولات در سال ۱۳۹۶  به شرح زیر عنوان کرد:

تولید کنسانتره سنگ آهن مقدار ۹ میلیون و ۵۰۰  هزارتن است که عملکرد هشت ماهه ۶ میلیون و  ۱۶۰ هزار تن بوده است.

گندله‌سازی و تولید گندله ۳  میلیون و ,۶۰۰ هزار تن، که عملکرد هشت ماهه ۲ میلیون و۲۷۰ هزار تن بوده است.

تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی هم ۵۰۰ هزارتن، و عملکرد هشت ماهه ۳۵۴ هزار تن بوده است.

همچنین برآورد تولید شمش فولاد ۳۰۰ هزارتن بوده ، که طی هشت ماهه گذشته ۱۹۱  هزار تن آن محقق شده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رییس دفتر بودجه و گزارشات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در پایان با بیان اینکه، چادرملو بر اساس عملکرد مالی ۶ ماهه ۵۲ درصد سود پیش بینی شده را پوشش داده است، گفت: قیمت‌های فروش همچنان درصدی از قیمت فروش شمش فولاد خوزستان می باشد که برای کنسانتره سنگ آهن ۸/۱۳ درصد و  گندله ۵/۲۱ درصد است.

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
اخبار صنایع
ارسال دیدگاه