کد خبر:59842
پ
۳۳۱۴۶۶_۶۲۰

لاریجانی: بانک مرکزی باسرعت مشکل سپرده گذاران را حل کند

رئیس مجلس: بانک مرکزی باید با سرعت بیشتری در حل مشکل سپرده گذاران موسسات اعتباری اقدام کند در غیر این صورت رفتار مجلس نسبت به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تغییر خواهد کرد.

لاریجانی: بانک مرکزی باید با سرعت بیشتری در حل مشکل سپرده گذاران موسسات اعتباری اقدام کند در غیر این صورت رفتار مجلس نسبت به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تغییر خواهد کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس گفت: امروز با حجم مشکلات کشور در ابعاد مختلف نیازمند همگرایی و هم افزایی هستیم و حل مسائل اصلی کشور در گرو این راهبرد است موضوع دیگر تمرکز بر رفع مشکلات اقتصادی مردم است، مجلس و دولت وظیفه ای مهمتر از حل مشکلات و چالش های اساسی کشور ندارند امسال بحث های مهمی در مجلس مطرح شد و کمیسیون ها و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درگیر ارائه طرح و بررسی این مشکلات شدند.

لاریجانی: بانک مرکزی باسرعت بیشتری مشکل سپرده گذاران را حل کند

وی افزود: یکی از نمونه مشکلات، مسئله سازمان تامین اجتماعی بود که ابعاد آن مشخص و پیشنهاد برای رفع مشکلات نیز بیان شد که امیدواریم با سرعت بیشتری در کمیسیون مربوطه بررسی شود، مسئله بانک ها و موسسات اعتباری باعث نگرانی عده زیادی از مردم شده و مجلس با وقت گذاری زیاد و پیگیری های مستمر مشکلات مردم را دنبال کرد و بانک مرکزی را در مسیر حل قرار داد.

دکتر لاریجانی گفت: بانک مرکزی باید با سرعت بیشتر در حل مشکل سپرده گذاران اقدام کند در غیر این صورت رفتار مجلس در خصوص وزارت اقتصاد و بانک مرکزی تغییر خواهد کرد.

 

لاریجانی با اشاره به شجاعت بی نظیر مرحوم آیت الله مدرس گفت: مدرس در مبارزه با استبداد و استعمار در تاریخ ایران و بویژه تاریخ مجالس ایران نقش بی بدیلی داشت.علی لاریجانی در نشست علنی امروز در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و تبریک هفته وحدت به تمامی مسلمانان و ملت ایران گفت: پیامبر اکرم (ص) تکیه اصلی اش بر توحید و وحدت مسلمانان بود و فرمود که “با هم اختلاف نکنید، چرا که پیشینیان شما دچار اختلاف شدند و نابود گشتند” و فرمود “مومنان برادرند، خون هایشان یک رنگ است و در برابر دیگران قدرتی واحد هستند”.

مرحوم مدرس نماد نمایندگی مجلس در جمهوری اسلامی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از میان دنیای معارفی که پیامبر عظیم الشأن برای بشریت به ارمغان آورد، اگر به همین دو روایت تکیه می شد، امروز وضعیت مسلمانان اینگونه نبود که با داشتن بیش از یک میلیارد جمعیت مجبور باشند در برابر قدرت های بزرگ سر خم کنند، افزود: ریشه این درد بزرگ را مرحوم مدرس به خوبی بیان داشت که نماد نمایندگی مجلس در جمهوری اسلامی است. ایشان در نطقی چنین فرمود “فکر می کردم چرا ممالک اسلامی رو به ضعف رفته و ممالک غیراسلامی رو به ترقی، چندین روز فکر می کردم و بالاخره چنین فهمیدم که ممالک اسلامی، سیاست و دیانت را از یکدیگر جدا کرده، اما ممالک دیگر سیاست شان عین دیانت شان و یا جزو آن است”.

وی ادامه داد: ممکن است امروز در کشورهای غیراسلامی سخن از سکولاریسم و جدایی دین از سیاست سر دهند، حرف مدرس در حقیقت عمل آنهاست نه شعارهای آنها. ژان پل سارتر فیلسوف فرانسوی این حقیقت دوگانه رفتاری را چنین عیان کرده و می گوید “غرب همیشه با عرب ها به مثابه موجوداتی مادون انسان عمل می کرد و از منظر آنها مردمان آنجا تنها ساکنان سرزمین های عربی بودند نه مالک واقعی آنها، چرا سارتر بطن تفکر غربی ها را اینگونه بیان داشته در حالی که چند قرن در اروپا سخن از جدایی دین از سیاست مطرح بوده است، چون در پسِ تئوری سکولاریسم غربی، تحقیر مسلمانان و استعمار آنها نهفته بوده و هست و او این ماجرا را در استعمار فرانسه در الجزایر به خوبی دریافت، اینگونه نبوده و نیست که غربی ها از تاریخ مسلمانان و خدمات علمی آنها بی اطلاع باشند، بلکه نوعی سلطه طلبی بر مسلمانان را مبنای حرکت خود قرار داده اند.

تفکر غرب در مقابله با تعالیم اسلام در دهه های اخیر در ایجاد جریان های تروریستی ظهور کرد

دکتر لاریجانی با بیان اینکه اومبرتو اکو فیلسوف و نویسنده ایتالیایی در کتاب “فاشیسم ابدی”، زمانی که درباره ارتجاع در دنیای پست مدرن سخن می گوید، با صراحت اعلام می کند که از یاد نبریم دنیای اسلام مردانی چون ابن سینا به جهان داد یادآور شد: ابن رشد، ابن ماجه، ابن طفیل، ابن خلدون که غربی ها آن را پدر علوم اجتماعی می دانند و عرب های مسلمان اسپانیا، علوم دانشگاهی چون جغرافیا، نجوم، پزشکی، ریاضیات را در دوره ای که جهان مسیحیت در خواب غفلت به سر می برد گسترش دادند و ضمناً به خاطر داشته باشیم که صلاح الدین ایوبی هنگامی که قدس را برای دومین بار فتح کرد، نسبت به مسیحیان بسیار مهربان تر و دل رحم تر بود، نسبت به مسیحیان که در غلبه مجدد بر قدس با مسلمانان رفتار کردند.

وی با اشاره به اینکه این نمونه ها نشان می دهد که حرکتی که پیامبر عظیم الشأن در تفکر مسلمانان ایجاد کرد و پیشرفت هایی که مسلمانان در صدر اسلام پیدا کردند، دیگران به مقابله گسترده با آنان پرداختند و البته هر زمانی به هر نحوی؛ افزود: تفکر غرب در مقابله با تعالیم اسلام در دهه های اخیر در ایجاد جریان های تروریستی ظهور کرد و همین رفتار تحقیرآمیز و ماجراجویانه غرب سبب نفرت و انزجار ملت های مسلمان از آمریکا شده است.

لاریجانی ادامه داد: برژینسکی که زمانی مشاور امنیت ملی آمریکا بود، می گوید در کشورهای مسلمان خاورمیانه انزجار حاد در برابر دخالت های بی مورد آمریکا در خاورمیانه و پشتیبانی از اسرائیل وجود دارد و آمریکا را دلیل اصلی محرومیتی که احساس می کنند، می دانند.

وی با بیان اینکه مرحوم مدرس که در آستانه روز مجلس باید از شخصیت او یاد شود، با توجه به شرایط غرب و سایر کشورها و وضعیت داخلی ایران، تئوری توازن عدمی را در سیاست پیشهاد کرد، تصریح کرد: مرحوم مدرس فرمود “بنده از هر کسی که بر ضدمان باشد، می ترسم، و از هر دولتی که بخواهد ذره ای دخالت در امور ما انجام دهد، می ترسم و باید توازن عدمی را نسبت به همه مراعات کرد، نه توازن وجودی را”.

دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه ترس شهید مدرس جنبه فردی نداشت، گفت: سخن مدرس برای حفظ منافع ملی کشور بود وگرنه مدرس در شجاعت بی نظیر بود و بارها در تاریخ ایران رفتار غیورانه وی شنیده و خوانده شده است. مستوفی که از جریان سوسیالیست ها بود ماموریت یافت که با مدرس درباره سردار سپه صحبت و قدری وی را نرم کند، به شهید مدرس می گوید که آیا تصور نمی کنید که برای متنبه شدن سردار سپه این اندازه اقدام کافی باشد؟ شهید مدرس در پاسخ به وی گفت: خیر، باید لامحاله دستش از ریاست وزرا کوتاه شود.

وی افزود: گفتند در این ۶ الی ۷ ماه ریاست وزرایی، وی خوب عمل کرده و به قشون سامان داده، مالیات ها را نظم و نسق داده است. شهید مدرس گفت که سگ هر چقدر که خوب باشد، همین که پای بچه صاحب خانه را گرفت، دیگر به درد نمی خورد و باید از خانه بیرونش کرد.

 

لاریجانی اظهار داشت: شهید مدرس در مبارزه با استبداد و استعمار در تاریخ ایران به ویژه تاریخ مجالس ایران نقش بی بدیلی داشت.
رئیس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: او بود که در مقابل تهدید روس ها به ورود به تهران یک تنه ایستاد و شرایط را عوض کرد، او بود که در مقابل جمهوری رضاخانی ایستاد و نگذاشت به هدفش برسد. مدرس در همان زمان مسئله ایران را توسعه اقتصادی می دانست و می گفت عقیده من این است که دولت و مجلس باید همتشان را بر این بگذارند که اقتصادیادت کشور سامان یابد و تجربه نشان داده که دولت نه ملاک خوبی است و نه تاجر خوبی و نه مدیر حمل و نقل خوب و هر چه به این کارها دست بزند موجبات خسارت و ضرر دولت است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: بیش از یکصد سال از دوره مدرس می گذرد همچنان مشکل اصلی کشور اقتصاد است و مشکل اقتصاد ما دخالت های گسترده دولت است که مرحوم مدرس می گوید دولت نه تاجر خوبی است و نه ملاک خوبی. این موضوعات نشان می دهد که با همه منابع زیرزمینی نفت و گاز و همه گونه ارتباطات ایران با غرب تفکرات توسعه ای در ایران حرکت رو به جلویی نداشته این در حالی است که از دیرباز، ایرانیان باستان مردمانی با ذهن اقتصادی بودند.

وی افزود: سقراط حکیم می گوید اولین ملتی که احتیاج به مواد خوراکی و زراعی نداشت ایرانیان بودند و ایرانیان با اخلاق ترین ملل دنیا هستند و ایرانی بی باک، فداکار و با تربیت است اما چرا این پتانسیل فرهنگی درجا زد و بعد از یکصد سال همچنان مشکل ما در بعد اقتصادی همان است. یکی از دلایل آن این است که از تجدد، رویه آن را ایرانیان دریافت کرده اند و شگرد باطن آن را درست فهم نکردند.

رضاخان به جای تکنولوژی غرب، کلاه فرنگی و مبارزه با روحانیون و دین را دریافت کرد

دکتر لاریجانی ادامه داد: رضاخان به جای تکنولوژی غرب، کلاه فرنگی و مبارزه با روحانیون و دین را دریافت کرد و به جای تکیه بر توانمندی داخلی نگاه به واردات اولویت یافت بانک ها به جای این که وسیله توسعه کشور باشند موضوعی خود بنیان شدند که گاه مانع تولید کشور شدند، من نمی خواهم سخن برتولت برشت را بپذیرم که گفت “دزدها دو قسم هستند یکی دزدان حرفه ای که برای دزدی بانک تاسیس می کنند و دیگری دزدان ناوارد که به بانک ها دستبرد می زنند و پول سرقت می کنند” قطعا در این سخن اغراق است اما بانک ها در کشورهای توسعه یافته در خدمت تولید و توسعه کشور هستند نه اینکه خود اصلی شوند و بقیه مسائل توسعه ای فرع آن قرار گیرد.

وی خطاب به نمایندگان تصریح کرد: با مجموع شرایط کشور، امروز چیزی واجب تر از آن نیست که محور تلاش های ما بر دو ستون استوار باشد که عبارت است از ایجاد وفاق در کشور و ترک مراء، همانگونه که پیامبر(ص) فرمود: “با پرواترین مردم کسانی هستند که مراء و جدال گری را رها کنند اگر چه حق با او باشد.” ملک الشعرای بهار درباره مدرس می گوید: “مدرس مجتهد مسلم، فقیه و اصولی بزرگ بود و به تاریخ و منطق و کلام آشنا بود ودر سخنرانی و خطابه همتا نداشت و چون عوام فریب نبود و پاک دامنی و ثبات عقیده در او بی اندازه قوی بود هیچگاه در صدد دفاع از حمله ها و تهمت هایی که به او زده می شد بر نمی آمد همچنین هتاک و بی نزاکت نبود وحقایق در افکارش بیشتر متمرکز بود تا ظاهرسازی و مردم فریبی.

کمیسیون تلفیق بودجه گام‌های اساسی در اصلاح ساختار بودجه و جایگزینی اوراق با منابع راکد بردارد

وی خطاب به نمایندگان افزود: در آستانه بودجه سال آینده هستیم فرصت مهمی است که به جای روند متعارف بودجه در سال های اخیر که منجر به نشر اوراق مشارکت به صورت غیر موجه شده، بودجه هدفمند را سامان دهیم، از کمیسیون بودجه و کمیسیون های تخصصی مخصوصاً کمیسیون تلفیق می خواهم گام های اساسی در اصلاح ساختار بودجه و جایگزینی اوراق با منابع راکد کند و مسیری برای پیشبرد صادرات و رونق تولید سازمان یافته تر شود.

دکتر لاریجانی با تبریک هفته بسیج گفت: بدون تردید استواری ملت ما و کشور ما در شرایط پر مسئله منطقه مرهون فداکاری های این شجره طیبه است که امام راحل در سال ۵۸ آن را تاسیس نمود و از سپاه قدس و فرمانده شجاع و مجاهد آن سردار سلیمانی نیز سپاسگزاریم که در مبارزه با تروریسم در منطقه، گامی بی همتا برداشتند و با مجلس مصر و ملت مسلمان مصر در حادثه تأثربرانگیز تروریستی اظهار همدردی می کنیم، فاجعه ای که شباهت با جنایت صهیونیست ها در مسجد الخلیل داشت.

وجود اشکالات در اجرای سیاست‌های اصل ۴۴

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اشکالات وارده در گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در راستای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ وارد است و باید برای حل آن فکری شود.
لاریجانی در نشست علنی امروز در خصوص گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در راستای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، گفت: گزارش کمیسیون به صورت ماده ۲۳۶ نیز می آید و نشان می‌دهد در اجرای اصل ۴۴ اشکالات اساسی وجود دارد و همین معنا را مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در چند جلد گزارش داده است.

لاریجانی ادامه داد: یکی از اصول اساسی اصل ۴۴ قانون اساسی این است که فضای کشور از لحاظ اقتصادی، رقابتی و امکانات اقتصادی در دست مردم قرار گیرد اما شما امکانات دولتی را بابت دیون خود به بخش خصوصی داده‌اید تا کسری بودجه خود را از این طریق حل کنید اما این به معنای اجرای اصل۴۴ قانون اساسی نیست لذا اشکالات کمیسیون درست و وارد است و باید برای رفع آن اقدام شود.
وی ادامه داد: تا این مشکل حل نشود روال اقتصادی کشور درست نخواهد شد لذا کمیسیون ویژه موضوع را در قانون بودجه و موارد مرتبط دیگر را پیگیری کند.

زهرا سعیدی: مالکیت در بخش خصوصی تا زمانی قانونی است که به مردم آسیب وارد نکند/ واگذاری شرکت پلی اکریل قانونی نیست
همچنین زهرا سعیدی نماینده مبارکه با استناد به قانون اساسی در اخطاری گفت: گزارش قرائت شده کمیسیون ویژه کامل بود به خصوص در مورد صنایعی که انحصاری و منحصر به فرد هستند از جمله شرکت پلی‌اکریل چرا که قانون اصل ۴۴ می‌گوید نظام اقتصادی با برنامه‌ریزی منظم و سریع اصلاح می‌شود.

نماینده مردم مبارکه ادامه داد: مالکیت در بخش خصوصی و دولتی و تعاونی‌ها تا جایی که از محدوده قوانین خارج نشود و به مردم آسیب وارد نکند مورد حمایت قانون جمهوری اسلامی ایران است اما همین شرکت پلی اکریل برای برنامه سوم بوده است یعنی قبل از اصل ۴۴ قانون اساسی لذا واگذاری آن را از طریق دیوان محاسبات دنبال کردیم و سازمان خصوصی سازی می گوید از طریق آنها واگذاری نشده لذا اکنون روند واگذاری دچار مشکلات بسیاری شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق اصل ۴۴ قانون اساسی کارکنان نباید تا ۵ سال بیکار شوند و به فرآیند تولید لطمه وارد شود.
همچنین دکتر لاریجانی در مورد تذکر این نماینده ادامه داد: این مطلب را توضیح داده‌ام و تأکید کرده‌ام واگذاری‌ها به رد دین منوط شده است لذا با این اوصاف شما پیشنهادات خود را به کمیسیون مربوطه ارائه دهید.

در قانون بودجه سال ۹۷ به مقاوم‌سازی اماکن مسکونی توجه شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به طور حتم در قانون بودجه سال آینده باید به مقاوم‌سازی بناها در روستاها توجه شود.
نادر قاضی‌پور در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت: تأمین مسکن متناسب با نیازها حق همه مردم است و دولت باید به وظیفه خود در این خصوص به ویژه برای تأمین مسکن کارگران عمل کند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس مجلس افزود: از شما تقاضا داریم پیگیر این مسئله باشید که وزیر راه و شهرسازی به مشکلات تمامی روستاییان در سراسر کشور به ویژه کشاورزان و دامداران رسیدگی کند تا اگر زلزله در نقاط دیگر کشور رخ داد آسیب آن کمتر باشد زیرا جان روستاییان بسیار عزیز است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: به طور حتم در قانون بودجه سال آینده باید به مقاوم‌سازی بناها در روستاها توجه کرد و این موضوع از وظایف وزارت راه و شهرسازی است.

لاریجانی در پاسخ به اخطار قانون اساسی حاجی دلیگانی: ایران تنها کشوری است که در مبارزه با تروریسم اقدام عملی انجام داده است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به درخواست حاجی دلیگانی برای پس گرفتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تروریسم، تصریح کرد: ایران تنها کشوری است که در مبارزه با تروریسم اقدام عملی انجام داده است.

حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۸ آذر) مجلس شورای اسلامی به استناد به اصل ۱۵۲ قانون اساسی در اخطاری، گفت: اخیرا دولت لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تروریسم را ارائه کرده است که نوعی سلطه‌جویی بیگانگان را برای ایران در پی خواهد داشت و با منافع ملی در تضاد است بنابراین لازم است از رئیس‌جمهور بخواهید این لایحه را پس بگیرد.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: این لایحه با منافع کشور سازگار نیست و طرح آن در مجلس باعث تشتت می‌شود که در شرایط فعلی به نفع ما نیست. ما با وحدت و یکپارچگی ایستادگی، و دشمن را وادار به عقب‌نشینی کردیم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار، گفت: تنها کشوری که در مبارزه با تروریسم عملا اقدامی انجام داده ایران است و اصل اینکه یک اقدام قانونی برای مقابله با تروریسم انجام شود کار خوبی است، اگر هم ایرادی داشته باشد می‌توانیم آن را اصلاح کنیم.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۵

منبع
مرکز اطلاع رسانی و اخبار صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − 2 =

کلید مقابل را فعال کنید