کد خبر:59800
پ
مسعود+کرباسیان
مسعود کرباسیان:

تخصیص اعتبارات عمرانی شصت درصد رشد کرد

وزیر اقتصاد از تخصیص ۲۵۰ هزار میلیارد ریال از ابتدای سال جاری برای سرمایه‌گذاری‌های عمرانی و رشد شصت درصدی این اعتبارات نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۲۵۰ هزار میلیارد ریال برای اعتبارات عمرانی تخصیص داده شده که نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد رشد دارد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، «مسعود کرباسیان» روز چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که تخصیص اعتبارات عمرانی بتواند اثر خوبی بر اشتغال کشور داشته باشد.

وی درباره مهمترین اقدام در ۱۰۰ روز دولت دوازدهم در وزارت امور اقتصاد و دارایی گفت: یکی از سیاست‌های محوری دولت دوازدهم در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» پیگیری همین، استمرار رشد تولید و اشتغال است که بارها مورد تاکید رییس جمهوری نیز قرار گرفته است.

وی با یادآوری اینکه برنامه ششم و رشد هشت درصدی تولید ناخالص ملی، گفت: برای تحقق این رشد نیازمند توجه به تولید، رونق صادرات و اشتغال در کشور هستیم که این امر نیازمند تامین سرمایه مورد نیاز در کشور است.

کرباسیان خاطر نشان کرد: یکی از این زمینه‌ها تامین اعتبارات مالی از بازارهای خارجی و خطوط اعتباری است که توانستیم در ۱۰۰ روز نخست دولت دوازدهم از کشورهایی چون چین، کره، دانمارک و اتریش این منابع را جذب کنیم.

وی با یادآوری اینکه پیش از این نیز فاینانسی از روسیه جذب شده است، اظهار داشت: در این مدت ۲۳ میلیارد دلار تامین منابع خارجی کرده‌ایم تا به طرح‌هایی برسد که علاوه بر داشتن توجیه اقتصادی به تصویب شورای اقتصاد نیز رسیده باشند.

وزیر اقتصاد جذب سرمایه‌گذاری را از دیگر روش‌های تامین منابع مالی مورد نیاز کشور برای تولید و اشتغال برشمرد و گفت: در دولت دوازدهم انجام ۵۷ سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی به مبلغ بالغ بر پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به تصویب رسیده که بسیاری از آن‌ها در حوزه طرح‌های دانش‌بنیان است.

وزیر اقتصاد درباره ساماندهی بدهی‌های دولت نیز اظهار داشت: این بدهی‌ها از دولت‌های گذشته به دولت فعلی منتقل شده که بخشی از آن‌ها مربوط به طلب پیمانکاران است و سبب شده نتوانند پروژه‌های جدیدی آغاز کنند.

کرباسیان ادامه داد: برای رفع این مشکل با انتشار اوراق اسناد خزانه توانستیم بدهی‌های خود را بازپرداخت کنیم که این اوراق در بازار ثانویه بورس قابل نقدشوندگی است.

وی کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به ۱۵ درصد را از دیگر رویدادهای مهم بانکی در ۱۰۰ روز نخست دولت دوازدهم عنوان کرد و اظهار داشت: با این کار اکنون سود در بازار بین بانکی به ۱۶ تا ۱۷ درصد کاهش یافته که اثر مثبتی در سرمایه‌گذاری داشته است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، وزیر اقتصاد در پایان از افزایش تخصیص اعتبار مناطق محروم و مناطق نفتی از محل درآمدهای حاصل از فروش نفت خبر داد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۵۰۴

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه