کد خبر:59774
پ
نهاوندیان
محمد نهاوندیان اعلام کرد

آخرین وضعیت سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری

معاون اقتصادی رییس‌جمهور اعلام کرد که نگرانی و دغدغه جمع زیادی از سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری تا حدی برطرف شده است.

معاون اقتصادی رییس‌جمهور اعلام کرد که نگرانی و دغدغه جمع زیادی از سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری تا حدی برطرف شده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، محمد نهاوندیان در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات انجام شده در زمینه بازپرداخت بدهی مردم از موسسات مالی غیرمجاز گفت: همانطور که دو هفته پیش در جلسه هیئت منتخب سران سه قوه مقرر شده بود، گفتم که ظرف هفته آینده برای این موسسه‌ها تعیین تکلیف می‌شود که خوشبختانه انجام شد و پرداخت‌ها در همین زمان که با شما صحبت می‌کنم آغاز شده و نگرانی و دغدغه جمع زیادی از مردم تا حدی برطرف شده است.

وی گفت: همچنین سپرده‌های آنانی که تا سقف صد میلیون تومان بوده است با سود قانونی متعارف پانزده درصد به آنان پرداخت می‌شود و سایرین نیز که بیش از صد میلیون تومان سپرده داشته‌اند هم تا سقف صد میلیون تومان، مبالغ خود را دریافت می‌کنند که به این ترتیب بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر مشکل شان حل می‌شود، اما سایرین را هم نباید رها کرد و حتما برای آنانی که بیش از صد میلیون تومان سپرده داشتند هم تعیین تکلیف انجام می‌شود.

نهاوندیان گفت: کسانی که تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان سپرده دارند، پول خود را با سود قانونی آن دریافت می‌کنند و سپرده‌گذارانی که میزان سپرده آن‌ها بیش از این رقم است می‌توانند تا همین سقف اعلام شده، دریافت کنند.
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این مرحله مشکل یک میلیون و ۳۰۰ هزار سپرده‌گذار رفع می‌شود، گفت: البته بقیه بدهی‌های آن‌ها توسط این موسسات باید حتماً با نقد کردن دارایی‌های آن‌ها پرداخته شود و باید برای آ‌ن‌ها تعیین تکلیفی صورت گیرد.

وی موضوع موسسات مالی غیرمجاز را امری عبرت‌آموز برای مردم دانست و گفت: مردم باید بدانند، ریسک نرخ‌های بالای سود، بالاست که نتیجه آن را در موضوع موسسات غیرمجاز می‌بینیم.

وی خاطر نشان کرد که این موسسات مالی در زمان فعالیت خود در نظام پولی کشور ایجاد اخلال کردند اما از زمان ساماندهی این موسسات، نرخ سود در بازار بین بانکی از ۲۸ درصد به حدود ۱۸ درصد کاهش یافته و حتی در نرخ سود اوراق منتشره از سوی دولت نیز اثر کرده است.
نهاوندیان گفت: آماره سپرده‌های بانکی در مهر ماه امسال نسبت به مهر ماه پارسال از افزایش ۲۱ درصدی سپرده‌های مردم حکایت دارد که نشان می‌دهد مردم به نظام بانکی اعتماد دارند.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، معاون اقتصادی رییس‌‌جمهور در پایان تاکید کرد: نتیجه این اعتماد به نظام بانکی این است که در این مدت تسهیلات‌دهی بانک‌ها به بخش تولید کشور نیز ۲۰ درصد افزایش یافته است که نشان‌دهنده چرخش مطلوب و امیدوارانه اقتصاد کشور است.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + چهار =

کلید مقابل را فعال کنید